כללית און-ליין
פיזיותרפיה

התמחויות ייחודיות של צוות הפיזיותרפיה

שיווי משקל, מניעת נפילות ופוסטוגרפיה

בבית רבקה מופעלת מערכת פוסטוגרפית (רושמת יציבות) ממוחשבת ה"טטרקס". זוהי מערכת ייחודית שבעזרתה ניתן לאבחן לקויים במערכות השונות האחראיות על שיווי המשקל בגוף ולטפל במגוון הליקויים בעזרת משוב יציבתי הניתן במערכת עצמה ובמערכת המציאות המדומה. הפוסטורוגרף עוזר לפיזיותרפיסט לזהות את הגורמים לסחרחורות ולבעיות בשיווי משקל, הנובעות מליקויים שונים במערכת התנועה. המערכת, פרי פיתוח ישראלי, מוכרת כיום בעולם כמערכת מהמתקדמות ביותר בתחום. כמו כן, צוות הפיזיותרפיה בבית החולים, משתמש ב"טטרקס" על מנת לייעל ולשפר את הטיפול בחולה ולעקוב אחר התקדמותו.
המערכת משמשת גם ככלי מחקר ובאמצעותו בוצעו מחקרים רבים בתחום הגריאטריה והשיקום שזכו לשבחים רבים, בעת שהוצגו בכנסים שונים בארץ ובעולם. מחקר בנושא זיהוי קשישים הנמצאים בסכנת נפילה הוצג בכנס השיקום העולמי הראשון באמסטרדם בשנת 2001.

שיקום המערכת הווסטיבולרית

סחרחורות והפרעות בשיווי משקל כתוצאה מבעיות באוזן הפנימית, הפרעות בתגובות היציבה, ליקויים בשיווי המשקל וסחרחורות שכיחים בגיל המבוגר בשל ירידת התפקוד של מערכות הגוף השונות. אחת המערכות הללו היא המערכת הווסיבולרית הכוללת את איבר שיווי המשקל הממוקם באוזן הפנימית. לאחר קליטת המידע ועיבודו במוח, תגובות היציבה, השומרות על איזון הגוף ביחס לסביבה, מופקות. יכולת הגוף להגיב ביעילות מותנית גם בתקינות מערכת השלד והשרירים.
במהלך השיקום מזהים הפיזיותרפיסטים את המנגנונים הפגועים במערכת הווסטיבולרית וצוות מיומן, שהוכשר במיוחד בתחום זה, מטפל בהם.

אימון סבולת לב ראות וכוח בחדר כושר ייחודי

בבית החולים הוקם בשנת 2006 חדר הכושר טיפולי הראשון מסוגו בארץ לקשישים מאושפזים בשיקום. חדר הכושר משלב את האימון כחלק אינטגרלי במערך הטיפול הפיזיותרפי. לאימון הכוח ולאימון האירובי יש מקום מכריע וחשוב בשיפור התפקוד. חדר הכושר מותאם לגיל השלישי וכולל מכשירים ייחודיים ומתקדמים. פיזיותרפיסטים הוכשרו כמאמני כושר והם מפעילים את החדר במקצועיות רבה. לאחרונה הוספנו ל"ארסנל" הטיפולי את ה-AlterG, המכשיר המתקדם בעולם לאימון אירובי של אוכלוסיות מיוחדות.
על מנת לשמור על התפקוד לאורך זמן, פתחנו את חדר הכושר שלנו ואנו מציעים אותו גם לאימון של קשישים ואוכלוסיות מיוחדות (כגון אנשים עם סוכרת) שלא מאושפזים בבית החולים וחיים בקהילה.

סיכום

עבודת הפיזיותרפיסטים דורשת ראיה מקצועית רחבה, שבה בעיות המטופל מנותחות ומופרדות לגורמים כדי לאפשר טיפול ממוקד ויעיל. עם זאת, על הפיזיותרפיסט המטפל להשכיל "לחבר את הטיפול" בחזרה בצורה אינטגרטיבית, על מנת להביא את כל השיפורים הבודדים לשיפור תפקודי כוללני, לקראת חזרתו של המטופל הביתה. כמו כן, הפיזיותרפיסט משקיע כדי להחזיר את המטופל למצב הקרוב ביותר למצבו ותפקודו לפני האשפוז.​