כללית און-ליין
פיזיותרפיה

פורסם בראשונה: 03.05.2021

ALTER G

AlterG הוא מכשיר הפועל בטכנולוגיה שפותחה על ידי נאס"א, המאפשר לנו להפחית את העומס של כוח הכבידה ובכך להוריד את משקל הגוף של המטופל ולאפשר תרגול הליכה למרחקים ארוכים וללא כאבים

ALTER G - בית רבקה

על אף המאמצים המרובים, חלק מהמטופלים מתקשים מאוד עקב שינויים ניווניים במפרקים, ניתוחים אורתופדיים מסובכים, שברים קשים או שבץ מוחי. יש מטופלים שאנו נאלצים לתת להם תמיכה רבה בעת ההליכה על הקרקע באמצעות הליכונים מאסיביים ומסורבלים.

Anti-Gravity

כדי להעצים את אפקט אימון ההליכה ולאפשר התמדה, בית החולים צירף לחדר הכושר מכשיר הליכה מהפכני ומיוחד במינו, הנקרא AlterG – Anti-Gravity treadmill. זהו מכשיר שפותח בנאס"א על מנת לאמן אסטרונאוטים לקראת שיגורם לחלל החיצון בתנאי תת כבידה, ולאחר חזרתם לכדור הארץ – להרגיל אותם בהדרגה לפעול בעומס המשקל הרגיל.

טכנולוגיית DAP

מדובר בטכנולוגיית Differential Air Pressure (DAP), המאפשרת הפחתת משקל הדרגתית ומדויקת היכולה להגיע עד ל-80% ממשקל הגוף ביחידות של 1%. הדבר מתבצע באמצעות הרמה עדינה ומבוקרת של המטופל, כאשר השימוש במכשיר נעשה בתוך תא סגור ועל ידי לחץ אוויר. ה- AlterG מאפשר אימון הליכה ואף ריצה למטופלים בשלבי השיקום המוקדמים, ומשמש מטופלים מאושפזים וגם כאלה המגיעים במיוחד מהבית לאימון בשעות אחר הצהריים.

ייחודו של מכשיר הליכה זה מתבטא בכך, שהמתאמן מבצע הליכה או ריצה כשהמכשיר "לוקח" חלק ממשקל גופו. כתוצאה מכך, יש תחושה של הליכה כמעט מרחפת, ללא קושי או כאב. אימון באמצעות המכשיר, תוך נשיאת משקל מופחתת ועל פי צרכי המטופל ותוכנית הטיפול, מאפשר תרגול פונקציונאלי ומביא לשיפור בתחומים הבאים:
חיזוק – חיזוק שרירי הגפיים התחתונות, האגן, מרכז הגוף וחגורת הכתפיים, וסיוע בהקטנת הירידה במסת השרירים האופיינית למבוגרים.
סבולת – האימון מביא לשיפור ביכולת התפקודית היומיומית ומאפשר לבצע יותר פעולות ולמשך זמן ארוך יותר. מאחר שהאימון באמצעות ה- AlterGהוא קל יותר, ניתן לבצע אותו בעצימות המתאימה ולמשך זמן ארוך יותר, ובכך לשפר את היכולת האירובית ואת פעולת מערכת הלב וכלי הדם.
טווחי תנועה – האימון שומר על הגוף גמיש, משפר את טווחי התנועה במפרקים ומונע שחיקה של מפרקי הגפיים התחתונות.
שיווי משקל – האימון משפר את שיווי המשקל בהליכה על ידי אימון המערכת העצבית-שרירית, ומונע נפילות גם מחוץ למכשיר.

מכשיר ה-ALTER G מתאים למטופלים בשלוש קבוצות עיקריות:

  • לאנשים לאחר שברים או הסובלים מכאבי מפרקים. באמצעות המכשיר, מטופלים אלה מסוגלים להתאמן בהליכה ממושכת. 
  • למטופלים לאחר אירוע מוחי, טרי או ישן, הסובלים מחולשת שרירים. ב-AlterG, אנשים אלה הולכים לאורך זמן ללא התעייפות שהם חווים בהליכה במסוע רגיל.
  • לחולים עם בעיות נשימתיות ומחלות לב. אלה מתאמנים במכשיר ומגיעים לשיפור רב בסבולת לב הריאה ובכושרם הגופני הכללי.