כללית און-ליין
הגיל השלישי

פורסם בראשונה: 14.06.2016

    מאת:
  • בית רבקה

קבוצות הפעלה

קבוצות למניעת נפילות, פעילות גופנית ועוד.

קבוצות הדרכה ותמיכה בריפוי בעיסוק - בית רבקה

נפילות בקרב קשישים הן תופעה נפוצה. כשליש מבני 65 ומעלה ומחצית מבני 80 ומעלה נופלים פעם אחת או יותר בשנה. הסיבה לנפילות נעוצה בגורם גופני, בעיקר כאשר יש הפרעות בניידות, אך גם בשל גורם חיצוני סביבתי.
בקבוצה למניעת נפילות נדון מהם הגורמים לנפילות, מה קורה לאדם לאחר שנפל, ובפתרונות כיצד להימנע מנפילות.
דגש רב יינתן בנושא שמירה על בטיחות במסגרת הבית, כדי להקטין את סכנת הנפילות ולסייע במניעת תאונות.
הקבוצה כוללת הצגת חומר תיאורטי, חומר מעשי, דיונים משותפים, הקרנת סרט, והצעת פתרונות לבעיה.
בני משפחה, המעוניינים להשתתף במפגשים, מוזמנים.

התערבות להרחבת עיסוקי הפנאי

בגיל הפרישה כמות הזמן הפנוי העומדת בפני האדם היא רבה מאוד.
כדי למנוע תחושה שכל יום דומה למשנהו ושהזמן אחיד ומתמשך, ניתן לפתח תחומי עניין ותחביבים שאליהם לא היה זמן להתפנות בתקופת העבודה. כמו כן, כאשר האדם הקשיש מוגבל בתנועותיו, הזמן הפנוי העומד לרשותו גדל ועל כן חשוב עוד יותר להתייחס אל הפנאי כאל תחום מרכזי בחייו.
ההתערבות כוללת הגדרת מושג הפנאי, הצגת מגוון רב של פעילויות פנאי והתנסות בהן, כולל שימוש באמצעים עדכניים כמחשבי לוח (טאבלט). יועלו רעיונות לבניית סדר יום המספק עיסוק משמעותי עבור המטופל. ההשתתפות בעיסוקים משמעותיים בשעות הפנאי מונעת הדרדרות נפשית וקוגניטיבית.

קבוצות לפעילות גופנית

פעילות גופנית בגיל המבוגר תורמת לשיפור הבריאות, התפקוד והעצמאות של הקשיש. פעילות סדירה מפחיתה את שכיחותן של מחלות העלולות לפגוע באיכות החיים וביכולת התפקוד היומיומי. כושר גופני בסיסי מאפשר לאנשים בגיל השלישי לבצע פעולות יומיום בסיסיות (כגון רחצה, לבוש, הליכה ועוד) ופעולות יומיום מורחבות (כגון קניות, בישול, ניהול משק הבית ועוד). כמו כן, פעילות גופנית מצמצמת באופן משמעותי את הסכנה לנפילות.
הפעילות מתבצעת בישיבה ומותאמת עבור אנשים הסובלים מבעיות רפואיות זמניות או ממוגבלות עקב מחלה כרונית. הפעילות מותאמת הן מבחינת משך האימון והן מבחינת המאמץ ליכולתם של אנשים מבוגרים המצויים בתהליך שיקום.