כללית און-ליין
מרכז הסרטן בית שולמית - המערך לאונקולוגיה והמטולוגיה
פנייה ליחידה

יצירת קשר

מזכירות - 04-6495540

אחיות - 04-6494447

פקס: 04-6163450

דוא"ל: oncological_ma@clalit.org.il

שעות ביקור

​א'- ה' 8:00-16:00

מיקום

​בניין מספר 3, בניין אשפוז, ליד בנק הדם

טיפול יום אונקולוגי

מנהל מרכז הסרטן פרופ' גיל בר סלע

טיפול היום האונקולוגי הוא הלב של המערך האונקולוגי. ביחידה לטיפול יום ניתנים רוב הטיפולים האונקולוגיים לחולים, במסגרת המבטיחה לחולה את הטיפול הרפואי הטוב ביותר. ביחידה ניתנים הטיפולים האונקולוגיים החדשים ביותר, כולל אלו הניתנים במסגרת מחקרים קליניים בלבד. הטיפול ניתן תוך התאמה מירבית לצרכיו של המטופל ובני משפחתו המלווים אותו. מתן הטיפול האונקולוגי במסגרת יומית מאפשר לחולה להמשיך ככל האפשר בשגרת חייו, ללא צורך באשפוז.

ביחידה לטיפול יום ניתנים טיפולים דרך הוריד או בהזרקה לשריר או לתת עור. בצורות אלו ניתנים טיפולים כימותרפיים, ביולוגיים, ואימונותרפיים וכן טיפולי עזר כגון טיפולים לבניית העצם, וטיפולים במסגרת מחקר.

מטופלים אונקולוגיים הנמצאים בטיפול במרכז הסרטן של המרכז הרפואי העמק, יכולים להגיע לטיפול יום אונקולוגי לצורך טיפול להקלה על סמפטומים דוגמת כאב, ניקוז נוזלי גוף (חלל הריאות, חלל הבטן), מתן דם או ברזל דרך הוריד וכדומה. יש לתאם ביקורים מסוג זה עם האחות המטפלת. הגעה יזומה לאיזון סמפטומים יכולה לחסוך פניות דחופות למיון שלא תמיד מקבלות את המענה המקצועי הנדרש.

מטופלים המקבלים תרופות אונקולוגיות דרך הפה, מקבלים הסבר והדרכה מצוות האחיות. כמו כן מבוצע מעקב על ידי צוות האחיות אחר בדיקות דם ותופעות לוואי אפשריות לתרופות הנלקחות דרך הפה. מעקב זה מאפשר ניטור של התרופות, שינוי מינונים אם צריך והתיעצות עם הרופא המטפל בהתאם לנדרש. במידת הצורך ישנה מעורבות של צוות רב מקצועי הכולל עובדת סוציאלית, דיאטנית או פיזיוטרפיסטית.

לאחר ביקור רופא שבו נקבעה תוכנית טיפול יוזמן החולה לקבלת הטיפול על ידי אחות. במידה שאין צורך באישור מוקדם של הקופה למתן תרופות יקרות במסגרת סל הבריאות, יוכל המטופל לתאם את תחילת הטיפול עם האחות האחראית בטיפול יום. במידה שנדרשים אישורים מקדימים, התיאום יוכל להתבצע רק לאחר קבלת אישור הקופה לטיפול.

מינוני התרופות נקבעים על ידי הרופא המטפל, על פי המינונים המקובלים לכל פרוטוקול טיפולי ועל פי מצבו של החולה. הרופא מעביר מרשם להכנת התרופות לבית המרקחת מספר ימים טרם מתן הטיפול. התרופות מוכנות מראש על ידי בית המרקחת, כך שעם הגעת החולה לטיפול הוא יכול להתחיל לקבל את התרופות אחרי זמן המתנה קצר ואינו צריך להמתין לטיפול שעות ארוכות.

במסגרת טיפול היום ניתנים גם טיפולים הדורשים אשפוז בבית החולים. טיפולים אלו יכולים להינתן עקב מורכבות הטיפול ומתן תרופות גם במשך הלילה או עקב מצבו של החולה שאינו מאפשר את חזרתו הביתה. במקרים מסוימים אף מתחילים בטיפול דחוף, לאחר אבחון של מחלת סרטן וגם במקרה זה ניתן לתת טיפול ראשון בצורה מהירה, מייד לאחר האבחון.

במסגרת היחידה לטיפול יום ניתנות תרופות הקשורות למחקרים קליניים באונקולוגיה. במידה שהמטופל נמצא מתאים למחקר ונכנס אליו, יינתן הסבר פרטני על המחקר והתרופות הניתנות בכל שלב. הניטור אחר מטופלים אלו הוא מדויק וקפדני ומבוצע על ידי הרופא החוקר וצוות אחיות טיפול יום.

מידע כללי למטופל

היחידה לטיפול יום, פועלת בימים א'-ה' בשעות 8:00-16:00 במכון האונקולוגי ומטפלת בכל האבחנות האונקולוגיות.
ביחידה יש כ-13 עמדות טיפול, (9-כורסאות טיפול, 3-מיטות טיפול, 1-חדר בודד), עמדת הטיפול נקבעת על פי מצבו של המטופל. ההתרחשות במקום זורמת ונינוחה, במטרה להקל על המטופלים בכל דרך אפשרית. לכל חולה מצוותת אחות אונקולוגית עם הכשרה על- בסיסית באונקולוגיה וניסיון רב במתן טיפולים אונקולוגיים. האחות מלווה את החולה כל עוד הוא זקוק לטיפולים אונקולוגיים. סידור זה מאפשר יצירת קשר אישי בין האחות והמטופל, קשר שמשפר את איכות הטיפול האונקולוגי ואת החוויה הנלווית לטיפול.

לפני הטיפול

לפני הטיפול ביחידה האונקולוג המטפל ייפגש עם החולה. פגישות עם הרופא יתקימו אחת ל-3-4 שבועות בהתאם לסוג הטיפול הניתן ומצבו הקליני של המטופל. במידה והאחות המטפלת מזהה בעיה המחייבת התייחסות של הרופא שאינה ביום הביקור המתוכנן, תבוצעה פגישה יזומה באותו יום והחולה לא יתחיל טיפול לפני שהתקבלה החלטה של רופא, לגבי התאמת הטיפול לחולה או פתרון הבעיה שעלתה בעקבות טיפולים קודמים או שינוי מצב החולה.

לפני כל טיפול, יש לבצע בדיקות דם עד יומיים לפני מועד הטיפול. האחיות עוברות על בדיקות דם אלו, לפני הזמנת הטיפול מבית המרקחת. ביום הטיפול, עובר הרופא על תוצאות בדיקות הדם וחותם על הטיפול. חתימתו מאפשרת את מתן הטיפול על ידי האחות. במידה שלא בוצעו בדיקות הדם הרלוונטיות או שעלו בעיות חדשות המחיבות בדיקות דם נוספות לפני מתן הטיפול- ברוב המקרים, ניתן לקחת את הבדיקות בטיפול יום בביה"ח. על המטופל ובני משפחתו לדעת, שההמתנה לתוצאות הבדיקות יכולה לעקב את מתן הטיפול בפועל במספר שעות.

ביום הטיפול

ביום ראשון של הטיפול מטופל פוגש אחות מרכזת טיפול העושה היכרות עם המכון, שעות פעילות, נותנת מספרי טלפונים ליצירת קשר במידת הצורך עם המכון או מוקד לחולים אונקולוגיים.
האחות שואלת שאלות להיכרות יותר מעמיקה עם המטופל תוך כדי זיהוי גורמי תמיכה.
האחות מחברת לטיפול ומסבירה על התרופות, תופעות הלוואי, איך לטפל ולמנוע אותם, על המשך הטיפול התרופתי בבית ומה לעשות במקרים שלא מרגישים טוב. כל המידע ניתן בעל פה וגם בכתב. תמיד מומלץ לבוא עם מלווה.
כל מטופל חדש נפגש עם אחת מהעובדות הסוציאליות של המכון לצורך הסבר על זכויותיו, עזרה במילוי טפסים ותמיכה נפשית. במהלך הטיפולים יש ליווי מתמיד של עובדת סוציאלית ובסיום הטיפול ישנה אפשרות להמשך השיחות והתמיכה לפי צרכי המטופל .

היום הראשון של הטיפול הוא בדרך כלל מאוד מלחיץ ואנחנו, צוות המכון, עושים הכל כדי שהוא יעבור ביתר קלות.
מטופל המגיע לטיפולי המשך, נשאל על ידי האחות לגבי הרגשתו הכללית ועל תופעות לוואי שייתכן והרגיש בין הטיפולים. התערבות רפואית מבוצעת בהתאם לדיווח. במידת הצורך מערבת האחות, צוות רב מקצועי הכולל רופא, דיאטנית, פיזיוטרפיסטית, על פי הצורך נשלחים המטופלים לייעוצים במחלקות נוספות , עיניים, אאג, מרפאת כאב וכו'.

השהייה במכון נמשכת מספר שעות, במהלכן מתקיימת פעילות של ליצן רפואי, צוות פיזיטרפיסטים שמדריכים על פעילות גופנית מומלצת עם תירגול ודיאטנית שמדריכה על תזונה בריאה ונותנת מענה בשעת הצורך. בנוסף ניתן לקבל טיפולי רפואה משלימה ברייקי, פעם בשבוע ופעם בשבועיים ריפוי בעיסוק.

צוות המכון

צוות רופאים: ד"ר יוסף סמיח, ד"ר חסן שלאבנה, ד"ר כאמל מאחמיד, ד"ר אולגה וורניקובה, ד"ר מחמוד אבו אמנה
אחות אחראית: אינה צביטמן
אחיות: הילה נסים, ורוניקה שוורצברג, מהרטה דוד
מזכירה: סמדר גרוס