כללית און-ליין
מידע על מחלות

גידולי עור ממאירים

בקיצור

1.

גידולי עור נחשבים לגידולים הממאירים השכיחים ביותר אצל האדם המערבי. הם נגרמים כתוצאה מחשיפה ממושכת לשמש.

2.

כל נקודת חן או שומה עם צבע כהה ולא אחיד, גבול לא מוגדר, לא סימטרית בצורתה, קוטר יותר 5 מ"מ מחייבים בהערכה רפואית והחלטה על הסרה כירורגית.

3.

הדרך המומלצת להסרת נקודות חן, אם מסיבה רפואית או מסיבות אסטתיות, הינה הסרה כירורגית אשר מבוצעת במסגרת המרפאה במרכז רפואי העמק בהרדמה מקומית.

​סרטן העור

גידולי עור נחשבים לגידולים הממאירים השכיחים ביותר אצל האדם המערבי. הם נגרמים כתוצאה מחשיפה ממושכת לשמש כך שקיים קשר ישיר ואפקט מצטבר של נזקים מהחשיפה לשמש והתפתחות גידולי עור.
הגידולים כוללים שתי קבוצות השונות באופן מהותי. הסוג הראשון של סרטן העור מכונה מלנומה Malignant Melanoma. המלנומה היא גידול ממאיר במיוחד שמקורו בהתרבות של תאי מלנוציטים (התאים שמייצרים את המלנין שאחראי לצבע של העור). הסוג השני והשכיח הרבה יותר כולל גידולי עור הקשורים בשמש שאינם מלנומה. הגידולים העיקריים הם הקרצינומה של תאי הבסיס Basal cell carcinoma ובקיצור BCC והקרצינומה של תאי הקשקש Squamous cell carcinoma ובקיצור SCC.

קרצינומה של תאי הבסיס (Bcc Basal Cell Carcinoma):

זהו הסוג השכיח ביותר של סרטן העור, מקורו בתאים הבזאליים הנמצאים בחלק התחתון של שכבת האפידרמיס. רוב הגידולים מסוג זה מופיעים על עור הפנים באזורים החשופים לשמש והם שכיחים יותר אצל אנשים העובדים בשמש. אצל כהי עור, הגידול נדיר.
קרצינומה של תאי הבסיס מופיעה לרוב אצל אנשים אחרי גיל 40 וגדלה באיטיות. למרות שהגידול לרוב לא שולח גרורות, הזנחת הטיפול תגרום לעיוות קשה במיוחד אם הגידול ממוקם בעור הפנים ולעיתים נדירות גם למוות. טיפול מיידי וכריתה מליאה של הגידול דרושים בכל מקרה כדי למנוע את חדירת הגידול לרקמות עמוקות. לאדם שלקה פעם אחת בגידול עור מסוג BCC יש סיכוי לפתח גידול נוסף דומה. אנשים שסבלו מגידול עור חייבים להיבדק פעם בשנה.
ההמלצה היא בדיקה על ידי רופא עור או פלסטיקאי פעם בשנה במיוחד אותם מטופלים בהירי עור ושיער אשר מלכתחילה קיימת אצלם רגישות ניכרת לשמש ונמצאים בסיכון להתפתחות של סרטן העור.

קרצינומה של תאי הקשקש carcinoma SCC Squamous Cell:

הסוג השני בשכיחותו של סרטן העור. הגידול מופיע באזורים החשופים לשמש ובעיקר באזור הפנים, גב הידיים, אך יכול להופיע באזורים פחות חשופים לשמש. הגידול מסוכן יותר מהקרצינומה של תאי הבסיס ועלול במקרים מוזנחים לשלוח גרורות ולגרום למוות.
הטיפול היעיל בגידולים הינו כריתה כירורגית. מעקב צמוד בשנתיים הראשונות מומלץ בשל חזרה והופעה מקומית.

מלנומה ממארת melanoma Malignant:

גידול עורי ממאיר ומסוכן ביותר. מקור הגידול בתאי מלנוציטים (התאים המייצרים את המלנין) רוב המלנומות נראות כ-"נקודות חן" חומות או שחורות. מיעוטן יכולות להיות חסרות צבע. חלק מהמלנומות יתחילו בנקודת חן שעברו שינוי ממאיר וחלקן יופיעו על עור רגיל.
קיימת עלייה במספר מקרי המלנומה בעולם המערבי. המלנומה קשורה לחשיפה לשמש במשך החיים. האנשים הנוטים ביותר לפתח מלנומה הם בהירי העור. אנשים נוספים הנמצאים בסיכון יתר למלנומה הם בעלי נקודות חן מרובות ואלו שבמשפחתם הקרובה כבר היה מקרה של מלנומה.
כל נגע אשר חל בו שינוי מחייב בדיקת רופא והחלטה על כריתת הנגע לפי הצורך ובדיקת התשובה במעבדה. אנשים שיש להם שומות מרובות נמצאים גם הן בסיכון גבוה ומומלץ גם הן לגביהם לעבור בדיקה סדירה פעם בשנה על ידי רופא בנוסף ללימוד צורת ומראה נקודות החן החשודות.

הטיפול במלנומה

הטיפול תלוי באופן ישיר בעומק החדירה של הגידול לשכבות העור. אם מאבחנים את המלנומה בשלבים ההתחלתיים.
הטיפול הוא הסרת הגידול על ידי ניתוח קטן בהרדמה מקומית והסיכויים להבראה הם טובים מאוד. ככל שהגידול מראה סימני חדירה עמוקים יותר אזי הטיפול הופך להיות מורכב יותר והסיכויים להבראה יורדים.

נקודות חן

נקודות חן/שומות הן אוסף של תאי צבע (מלנוציטים). בחלקן קיימות מלידה וחלקן יכולות להופיע עם הגיל ואף לגדול עד לסיום גיל ההתבגרות.
קיימים מספר סוגים של נקודות חן:
חלק עם צבע וחלק בלי, חלקם מורם וחלקם שטוח. נקודות החן שכיחות וקיימות אצל רוב האוכלוסיה. ההתייחסות לנקודות החן היא לגודל ולצבע ולגבולות הנגע כאשר בדרך כלל הניווס שהינו קטן מ- 5 מ"מ ובעל צבע עור אחיד וגבולות סדירים אינו מחייב בטיפול.

נקודת חן/דיספלסטית:

כל נקודת חן או שומה עם צבע כהה ולא אחיד, גבול לא מוגדר, לא סימטרית בצורתה, קוטר יותר 5 מ"מ מחייבים בהערכה רפואית והחלטה על הסרה כירורגית.

הסרת נקודת חן

ההסרה מומלצת על בסיס רפואי אם קיימים ממצאים מחשידים ואז יש צורך בביצוע כריתה כירורגית ושליחת הדגימה למעבדה לצורך אבחון מעבדתי מדויק.
ההסרה מבוצעת לעיתים קרובות מסיבות קוסמטיות.

הטיפול המומלץ

הדרך המומלצת להסרת נקודות חן, אם מסיבה רפואית או מסיבות אסטתיות, הינה הסרה כירורגית אשר מבוצעת במסגרת המרפאה במרכז רפואי העמק בהרדמה מקומית.
הסיבוכים מהסרת נגעים בעור נדירים וכוללים בעיקר דימום, זיהום פעירת שולי חתך הניתוח.

הסרה כירורגית של נגעי עור

ההסרה מבוצעת בתנאים סטריליים ותחת הרדמה מקומית. בצורה זו ניתן לשלוח את הממצא לבדיקה פתולוגית ולקבלת אבחנה מדויקת לגביו.
ההסרה מומלצת לכל הנגעים התת עוריים, ולנגעים הבולטים החשודים לממאירות (סרטן עור) וכמכון כריתה מומלצת עבור כל השומות אשר בהם יש שינויים חשודים. ההסרה היא לכל שכבות העור ותפירת החתך לאחר מכן בתפרים אותם מוציאים תוך שבוע עד שבועיים.
במידה ואחרי הכריתה הכירורגית נותר חסר עור אז ייתכן ויהיה צורך בהעברת עור ממקום אחר בהשתלת עור שיילקח ממקום אחר.
לאחר ההסרה הכירורגית לא מומלץ לבצע פעילות גופנית מאומצת למשך שבוע. כמו כן לא מומלצת רחצה בבריכה עד להסרת התפרים. מומלץ רחצה אחרי 24 שעות וחבישה יומית כולל שימוש במשחה אנטיביוטית ועד להוצאת התפרים. במהלך הימים הראשונים אחר הניתוח ייתכנו שטפי דם, אודם, גירוי מקומי ונפיחות. התשובה הפתולוגית מגיעה לרוב תוך כחודש ימים עד ששה שבועות לאחר הפעולה.