כללית און-ליין
מכונים
פנייה ליחידה

יצירת קשר

​טלפון: 04-6494354
פקס:  04-6163484
קביעת תור במוקד זימון תורים בטלפון: 6495000 - 04 קוד 180.

שעות ביקור

​שעות פעילות המרפאה הן:
א', ד', ה': שעות 08:00- 14:00
ג' 8:00-12:00

מיקום

​בנין מרפאות חוץ, קומה 2

מרפאת אנדוקרינולוגית מבוגרים

מנהל היחידה ד"ר אברהם ישי

תחום העיסוק של יחידה אנדוקרינולוגית מבוגרים במרכז רפואי העמק הוא טיפול בחולים עם הפרעות הורמונליות בתחומים הבאים: מחלות בלוטת התריס, סוכרת, יתר לחץ דם מסיבות הורמונליות, יתר סידן הדם, שיעור יתר ואקנה במתבגרות ובנשים בוגרות, קומה נמוכה, גדילה והתפתחות בנערים/ות, אימפוטנציה בגברים, עקרות בגברים ונשים, השמנה, אוסטאופורוזיס, שחלות פוליציסטיות, מצבי חסר בפעולת בלוטות להפרשת הורמונים, מקצבי הפרשת הורמונים.

אנדוקרינולוג הוא רופא מקצועי שלמד להכיר ולגלות בעיות הורמונליות. אנדוקרינולוג עוזר להחזיר את האיזון הטבעי של ההורמונים בחולה.
מהן המחלות האנדוקריניות השכיחות ביותר?
סוכרת [יתר סוכר בדם], היא מחלה כרונית רב מערכתית הפוגעת בעיניים, כליות, כלי דם ועצבים. אנדוקרינולוג מטפל בסוכרת באמצעות דיאטה, פעילות גופנית ותרופות, כולל אינסולין. אינסולין ניתן בהזרקות או על ידי משאבה המספקת אינסולין באפן קבוע. חינוך לשינוי אורח חיים, פעילות גופנית ודיאטה, מקובל כיום כגישה הנכונה למניעת הופעת מחלת הסוכרת או דחיית הופעתה במבוגר עם השמנת יתר שאינו עוסק בפעילות גופנית.
בלוטת המגן [תריס, Thyroid], גושים בבלוטת המגן הם נושא שכיח ביותר שמתגלה לרוב באקראי, בבדיקת אולטרסאונד של הצוואר. הסיבות לכך הן רבות וביניהן גם גידולים סרטניים של התירואיד. הפרעות בתפקוד בלוטת המגן מאופיינות בתשישות, עייפות וחסר אנרגיה, שינויים במשקל. חסר פעילות בלוטת המגן הוא מצב שכיח בנשים לאחר לידה ובמבוגרים לאחר גיל 50. הטיפול במחלות אלו ניתן על ידי תרופות ומחזיר את המאזן ההורמונלי לתקין עם החלמת החולה.
אוסטאופורוזיס, היא מחלה שמאופיינת בהחלשות העצמות בגוף. גיל המעבר,ירידה בהורמון הגברי-טסטוסטרון וגיל מבוגר הם בין הגורמים לשברים בחולים עם אוסטאופורוזיס.
עקרות, קרוב ל-10% מכלל הזוגות הנשואים הם עקרים. סיבות שכיחות לכך הן הפרעות הורמונליות. מצבים אלו ניתנים לאיתור על ידי האנדוקרינולוג ולטיפול מוצלח.

מרבית הבירורים נעשים באפן אמבולטורי. במסגרת הברור נערכות בדיקות דם, בדיקות שתן, בדיקות הדמיה ועוד. בירור גושים בבלוטת התריס נעשה על ידי ניקור הגוש במחט עדינה ובדיקת הדגימה במיקרוסקופ. בתום יום הבדיקות,חוזר המטופל לביתו. במרבית המקרים יארך הברור האנדוקרינולוגי
2-3 פגישות, ולאחר מכן תינתן חוות דעת והמלצה לטיפול. במקרים של גושים בבלוטת התריס לאחר שהתברר שהחולה זקוק לניתוח,יופנה החולה לניתוח במחלקת אף אזן גרון של בית החולים.

מנהל: ד"ר אברהם ישי
רופאה בכירה: ד"ר ילנה צ'רטוק שחם
אחות אחראית: גלה סלע
דיאטניות: ויויאן שחאדה ח’מיס, עינב כהן
מתאמת מחקר: הילה כפיר
מזכירה: יפה שלם

במחלקה מתבצעים מחקרים רבים בתחומים שונים: 1. מחלות בלוטת התריס 2. ההשלכות הבריאותיות של תת תריסיות סוב קלינית. 3. הפיסיולוגיה של מערכת הורמוני המין בגברים צעירים בריאים 4. הפיסיולוגיה של מערכת הורמוני המין בגברים בגיל העמידה 5. הפיסיולוגיה של מערכת הורמוני המין בגברים עם השמנת יתר ותסמונת דום נשימה 6. הפיסיולוגיה של הפרשת מלטונין והקשר להורמוני המין 7. השפעת מתן מלטונין על תפקוד מערכת הורמוני המין בגברים 8. הפרשת טסטוסטרון ואסטרדיול בנוזל הזרע בגברים עקרים 9. שכיחות זיהומים בדרכי השתן בנשים סוכרתיות בגיל העמידה 10. השפעת טיפול בסטרואידים תוך פרקי על הפרשת הקורטיזול האנדוגנית במחלות ראומטיות.
פעילות אקדמית
המחלקה מסונפת לפקולטה לרפואה, טכניון חיפה. הדרכת סטודנטים לרפואה מתבצעת במסגרת שהותם במחלקה או במחלקות הפנימיות של בית החולים.​