מידע על מחלות

בלוטת התריס

בלוטת התריס וההורמונים שלה אחראים על בקרה של מערכות שונות בגוף בין השאר בקרת חום הגוף, חילוף חומרים והתפתחות תאי המוח.

בקיצור

1.

התסמינים לתת פעילות בלוטת התריס בילוד הם: צהבת, בכי צרוד, עצירות, לשון גדולה, חוסר עלייה במשקל, קשיי האכלה ועוד.

2.

הטיפול לתת פעילות בלוטת התריס הוא מתן הורמון תחליפי לתירוקסין. לתינוק ניתנת טבליה שנכתשה ונמהלה בחלב.

3.

כאשר הטיפול מותחל מוקדם וניתן באופן סדיר ומוקפד אין כל נזק או השלכות בבגרות.

​תת פעילות מולדת של בלוטת התריס

בלוטת התריס (המכונה גם בלוטת המגן או בלוטת התירואיד) הינה בלוטה אנדוקרינית המפרישה את הורמון התירוקסין. הבלוטה ממוקמת במרכז הצוואר התחתון ובנויה משתי אונות.
הורמון התירוקסין אחראי על בקרה של מערכות שונות בגוף בין השאר בקרת חום הגוף, חילוף חומרים והתפתחות תאי המוח.

מה הסיבה לתת פעילות בלוטת התריס מולדת?

בלוטת התריס מתפתחת בחיים העובריים. תת פעילות בלוטת התריס נובעת או מהפרעה בהתפתחות הבלוטה או כתוצאה מתפקוד לא תקין של הבלוטה.
הפרעה בהתפתחות הבלוטה מתבטאת בחוסר התפתחות של הבלוטה (Thyroid agenesis), מיקום לא תקין של הבלוטה (Ectopic thyroid) או התפתחות חלקית של הבלוטה Thyroid) hypoplasia). לרב מדובר בהפרעה שאינה תורשתית והסיכוי להופעה של המחלה בילדים נוספים במשפחה נמוכה מאד.
הפרעה בתפקוד בלוטת התריס נגרמת כתוצאה מפגם בייצור הורמוני התריס Thyroid) dyshormonogenesis) מצב זה לרב תורשתי ומועבר בתורשה אוטוזומלית רצסיבית.
הפרעה בתפקוד בלוטת התריס לאם: כאשר לאימא יש תת פעילות בלוטת התריס עם נוגדנים לבלוטה או יתר פעילות בלוטת התריס ומקבלת תרופות תתכן השפעה על תפקוד בלוטת התריס בעובר ובילוד. במקרים אילו תת פעילות בלוטת התריס חולפת כעבור מספר חודשים.

האם מדובר במחלה תורשתית?

ברב המקרים המחלה ספורדית ואינה מופיעה באחאים. במקרים מסוימים יש סיכון של 25% להריון נוסף עם המחלה ואז מומלץ ייעוץ גנטי למשפחה.

מהם התסמינים לתת פעילות בלוטת התריס בילוד?

כאשר תת הפעילות של בלוטת התריס מתגלה בימים הראשונים לחיים, לרב היא אסימפטומטית. התסמינים שמאפיינים ילודים עם תת פעילות בלוטת התריס ממושכת יותר כוללים צהבת, ישנוניות, בכי צרוד, עצירות, לשון גדולה, חוסר עלייה במשקל וקשיי האכלה והפרעה בגדילה.

מהם הסימנים בבדיקה לתת פעילות בלוטת התריס בילוד?

הסימנים לתת פעילות בלוטת התריס בילוד כוללים בכי צרוד, צהבת, לשון גדולה ובשרנית, פנים גסות, בצקת בעפעפיים, קצוות גפים קרות, עור יבש, דופק איטי, בקע טבורי, מרפס קדמי גדול, מרפס אחורי פתוח, העדר רפלקסים, אפטיה, מתח שרירים נמוך (היפוטוניה) ובמקרים מסוימים קיימת הגדלה של בלוטת התריס.

מה הסכנות באיחור במתן הטיפול?

חסר ממושך בהורמון התירוקסין בתינוק תבטא בהפרעה בגדילה ועלול לגרום לנזק להתפתחות המוח. בנוסף, עלולות להיגרם בעיות נשימתיות ואי ספיקת לב.
הסקר הארצי לגילוי תת פעילות בלוטת התריס נועד כדי למנוע את הסיבוכים הנ"ל.

סקר לגילוי תת פעילות בלוטת התריס בילוד:

לכל ילוד בישראל נלקחת טיפת דם מהעקב ביום השני לחייו לפני שחרורו מביה"ח. דגימת הדם נשלחת למרכז ארצי בתה"ש לבדיקת רמת הורמון התירואיד (Total T4, TT4). במידה והערך נמוך, לצורך אישור האבחנה נבדק הורמון נוסף (תירוטרופין, Thyroid Stimulating Hormone, TSH),שתפקידו לפקח על הפרשת הורמוני התריס.
כאשר התוצאה לא תקינה המידע נמסר טלפונית להורים והם מתבקשים באופן מידי לפנות למרכז הרפואי הסמוך למגוריהם לצורך לקיחת דגימת דם נוספת לאימות התוצאה של הסקר.
במידה ובדיקת הורמוני התריס לא תקינה בבדיקה חוזרת, יש המלצה להתחיל טיפול בהורמון התירוקסין.
באתר משרד הבריאות מופיעה רשימת הילודים אשר תפקודי התריס אצלם היו תקינים בסקר.

מה הטיפול ?

הטיפול לתת פעילות בלוטת התריס הוא מתן הורמון תחליפי לתירוקסין. לרב מתחילים בהורמון אלטרוקסין בעל מבנה דומה להורמון הטבעי במינון של 10-15 מיקרוגרם לק"ג ליממה. לתינוק ניתנת טבליה שנכתשה ונמהלה בחלב. כל טבליה מכילה 50 מיקרוגרם של אלטרוקסין. תכשירים נוספים שקיימים בקופות החולים כוללים תכשיר בשם אאותירוקס וסינטרואיד. ניתן להכין את התרופה בבית מרקחת בקפסולות שמכילות מינון מדויק של התרופה או בטיפות כאשר כל טיפה מכילה 5 מיקרוגרם.
את התרופה מומלץ לקחת בבוקר על קיבה ריקה ללא תוספת של תרופות אחרות. חשוב להקפיד על מתן התרופה באופן קבוע וסדיר. במידה ולא ניתנה מנת התרופה בבוקר ניתן לתת את המנה היומית מאוחר יותר במהלך היום או לתת מנה כפולה למחרת. מינון התרופה עולה עם העלייה במשקל.
יש להימנע ממתן תכשירי ברזל או חלב סויה יחד עם האלטרוקסין מכיוון שהם עלולים לעכב את ספיגת התרופה.

האם מינון יתר עלול להזיק?

מינון יתר עלול לגרום לאי שקט ודופק מהיר והעדר שינה בתינוק במקרים אילו יש לרדת במינון התרופה. המעקב אחר תפקודי תריס נועד למנוע מתן מינון יתר או תת מינון של התרופה.

כיצד מתבצע המעקב?

לאחר תחילת הטיפול מקובל לחזור על תפקוד בלוטת התריס (בדיקת דם) כעבור כשבועיים ולהתאים את מינון התרופה על פי תוצאות הבדיקה. המעקב במרפאה האנדוקרינית לילדים מתבצע כל מספר שבועות ובהמשך כל 3 חודשים. לפני כל ביקור יש לבצע תפקודי תריס עדכניים. המעקב כולל בדיקה גופנית, מעקב גדילה והתפתחות ומעקב אחר תפקודי התריס.

האם הטיפול ניתן לכל החיים?

הטיפול ניתן באופן קבוע עד גיל 2-3 שנים. אז מופסק לחודש ימים לברור הסיבה לתת הפעילות ועל מנת לבדוק אם מדובר במצב קבוע או במצב חולף?
לאחר הפסקת הטיפול מבוצע מיפוי עם טכניציום במכון איזוטופים להדגמה של מיקום וגודל הבלוטה ובמקביל מתבצעים תפקודי תריס להערכה של תפקוד הבלוטה.
במידה ותפקודי התריס תקינים והודגמה בלוטה במיקום וגודל תקין מופסק הטיפול התחליפי- מדובר בתת פעילות מולדת חולפת של בלוטת התריס.
במידה והבלוטה לא מודגמת במיקום או בגודל תקין ותפקודי תריס מצביעים על תת פעילות בלוטת התריס יש להמשיך במתן טיפול הורמונאלי תחליפי לכל החיים.

איזה השלכות יש למחלה בבגרות?

כאשר הטיפול מותחל מוקדם וניתן באופן סדיר ומוקפד אין כל נזק או השלכות לגבי תפקוד שכלי בעתיד. כמו כן אין הפרעות בפוריות ואין סיכון לצאצאים בעתיד.