כללית און-ליין
הלידה

ניתוח קיסרי בגישה טבעית

במרכז רפואי העמק מבצעים ניתוח קיסרי הכי קרוב ללידה טבעית, בגישה טבעית, "עור לעור".
מהרגע שאישה יודעת שהיא בהריון, היא מתכוננת לרגע השיא – ללידה הטבעית שמיד אחריה היא תפגוש את תינוקה, וייווצר ביניהם הקשר והחיבור הראשון שאליו היא משתוקקת במשך 9 חודשי היריון. אולם כ- 20% מהלידות בישראל ובעולם מסתיימות בניתוח קיסרי מסיבות שונות כגון: מנח העובר ברחם, גודל העובר, ניתוח בלידה קודמת וסיבות מגוונות אחרות. במרבית בתי היולדות בארץ ובעולם עדין נהוג לבצע את הניתוחים הקיסריים בגישה השמרנית, שלפיה קיים חוצץ גדול בזמן הניתוח אשר לא מאפשר ליולדת לראות את הניתוח, והמפגש הראשון בין האם לתינוק הוא קצר וחטוף, ומיד לאחריו נלקח התינוק על ידי הצוות של התינוקייה, ובדרך כלל יעברו שעות ארוכות עד לרגע שבו האם תאחז בידיה את הרך הנולד.

לדברי פרופ' מ' קליני ראיד סלים, מנהל חדרי הלידה, במערך נשים ויולדות בניהולו של ד"ר שבתאי רומנו במרכז רפואי העמק, "הניתוח הקיסרי הטבעי זו גישה חדשה שהחלה באוסטרליה, ואנחנו במרכז רפואי העמק אימצנו בחום ומציעים אותה ליולדות שמסיבות שונות נאלצות ללדת בניתוח קיסרי מתוכנן. הגישה הזו נותנת פתרון נהדר למצוקה אמיתית של אימהות שמעוניינות לראות את הלידה, להרגיש את התינוק על גופן בניתוח קיסרי ממש כמו בלידה טבעית ולהניק סמוך ללידה".
גישה זו מצריכה היערכות מוקדמת והתארגנות של כל אנשי הצוות המעורבים בניתוח ובהם הרופאים המרדימים, רופאי היילודים, המיילדות, ואחיות מהתינוקייה ולכל אחד תפקיד חשוב במעגל הזה.
ד"ר יוליה כרמלי, אחראית תחום מיילדות במחלקת ההרדמה וחדרי הניתוח, מסבירה שהניתוח הקיסרי בגישה טבעית דורש מהרופא המרדים תכנון והערכות מוקדמת וייחודית בכדי לאפשר ליולדת ליהנות מהרגעים הראשונים של המפגש עם התינוק. "אנחנו משתמשים בטכניקה של הרדמה המאפשרת לאשה להישאר פעילה ושותפה בלידת התינוק. הרופא המרדים מלווה את האישה רגשית ומקצועית מהדקה הראשונה של הכניסה לחדר ניתוח ועד תום הניתוח".
בדומה ללידה הטבעית, גם בניתוח הקיסרי בגישה הטבעית במרכז רפואי העמק משתתפת מיילדת מחדרי הלידה, "המיילדת נוטלת את התינוק מידיו של הגניקולוג, מניחה אותו על פלג גופה העליון של האם ומשגיחה על האם והתינוק בזמן שהגניקולוג ממשיך לתפור את הרחם ואת החתך של הניתוח. במובן זה ההליך דומה מאד ללידה טבעית, ובשעה שהאם חווה רגעי אושר אימהיים עם תינוקה שמונח עליה, הניתוח למעשה נמשך", מסבירה אילנית ברקוביץ, אחות אחראית בחדר הלידה.
לדברי יעל עמיר, אחות אחראית במחלקת התינוקות: "נשים שעוברות ניתוח קיסרי בגישה טבעית מעוניינות בדרך כלל להניק כמה שיותר סמוך ללידה ורוצות שהתינוק יקבל רק חלב אם, וגם לכך מצאנו פתרון. כמה שעות לפני הניתוח המתוכנן, אחות מהתינוקייה שלנו מגיעה אל האישה ההרה ומסייעת לה לשאוב חלב אם, זהו הקולוסטרום המזין והעשיר. את החלב אנו שומרות בתנאים סטריליים ולאחר הניתוח, אנו מאכילות את התינוק בחלב האם, עד שהאם מסיימת את ההתאוששות מהניתוח והיא מוכנה להניק בעצמה. כאשר האם מועברת מחדר ההתאוששות אל המחלקה, ממשיכות האחיות ויועצות ההנקה שלנו להביא את התינוק אל האם ומסייעות לה בהנקה, עד שהאם קמה מהמיטה וחוזרת להיות ניידת".
"נשים שכבר עברו אצלנו במרכז רפואי העמק את הניתוח הקיסרי בגישה הטבעית מדווחות שזוהי חוויה הכי קרובה ללידה, ואחד היתרונות הבולטים הוא שההתאוששות מהניתוח הופכת יותר קלה משום שהאם פחות עסוקה באי הנוחות ובכאבים שנלווים לניתוח, וכולה עסוקה באימהות ובטיפול בתינוק כבר מן הרגע הראשון" מסכם פרופ' מ' קליני ראיד סלים.

לפרטים נוספים: 04-6494355​

 

לצפייה בכתבה בידיעות אחרונות לחץ/י כאן

ניתוח קיסרי בגישה טבעית