כללית און-ליין
אחרי הלידה
פנייה ליחידה

יצירת קשר

טלפון: 04-6494333, 04-6495568
פקס:   04-6495261

שעות ביקור

12:00-14:30

מיקום

בניין מספר 3, בניין אשפוז, קומה 3, צמוד למחלקת יולדות

מחלקת יילודים

מנהלת המחלקה ד"ר קלרי פלסר- פיש

​התינוק הקטן שלכם, שעד לפני רגע היה מוגן ובטוח ברחם, זקוק לאחר הלידה לחיבוק, לחום ולאהבה. את אלה יקבל כמובן מכם ההורים וגם מהצוות המסור והמנוסה שלנו בתינוקיה.
מחלקת התינוקות ויחידת הפגים במרכז רפואי העמק הן מהמחלקות המשוכללות והמתקדמות ביותר בארץ. המחלקות מצוידות במכשור רפואי חדשני לטיפול במצבי שגרה וחירום. הצוות המיומן שלנו כולל רופאים, אחיות ובעלי מקצוע נוספים, שעברו התמחות מיוחדת בטיפול בתינוקות והם מיומנים, מנוסים קשובים, אכפתיים ומסורים לתינוקות הרכים ולהוריהם. אנו עושים הכל כדי שתרגישו בטוחים ותקבלו את הטיפול והיחס הטוב ביותר, במקצועיות, בהקשבה ובסבלנות.

הטיפול בתינוק

בשעות הראשונות לאחר היוולדו זקוק התינוק לחימום, רחצה, שקילה ומדידת היקף הראש. בקבלתו, ייקבל התינוק 2 זריקות: אחת – ויטמין K למניעת דימומים, והשנייה – חיסון נגד צהבת זיהומית מסוג B (הזריקות נעשות בהתאם להוראות משרד הבריאות לכלל התינוקות הנולדים בישראל).
התינוק יעבור בדיקת רופא תוך מספר שעות לאחר הלידה וימשיך להיות בהשגחת האחיות. התינוק יובא לאימו לאחר שחומם ומצבו יציב. במידה והאם טרם ירדה מן המיטה, קיימת אפשרות כי התינוק יובא לאימו על ידי האב (שענד את ידון הזיהוי), או אחות המחלקה.
*במקרה שהתינוק שוהה במחלקת היילודים להמשך השגחה, אמא או אבא ורק הם בלבד, רשאים לבקרו.

הנקה

רוב התינוקות יונקים מיד לאחר הלידה בחדר הלידה, ובשעות הראשונות הם ישנים. הנקה מהווה גירוי ליצירת חלב אם, לכן חשוב להציע לתינוק לינוק לעיתים קרובות. משום כך חשוב שהתינוק ישהה בעריסתו ליד מיטת האם בחדרה (שיטה הנקראת - ביות rooming in), כדי שהאם תוכל לחברו לשד לפי צרכיו ורצונו. ככל שהתינוק יינק, כך ייגדל הגירוי ליצירת חלב וירבו הסיכויים להנקה מוצלחת. תינוק אינו יונק בזמנים קבועים, לכן אין שעות קבועות להנקה, יש להניקו "מתי שרוצה".

חלב האם

חלב אם הוא המזון המתאים ביותר לתינוק. החלב הראשוני, הקולסטרום, שכמותו קטנה וניתן לראותו על ידי לחיצת 2 אצבעותייך על הפטמה, עשיר בנוגדנים, שומנים וחלבונים וצבעו צהבהב, והוא חשוב מאד לתינוק. ביממה הראשונה התינוק ישן מרבית הזמן וזקוק לכמות קטנה של חלב אם, משום שקיבתו קטנה וגודלה כזית, והחלב הראשוני מתאים לכך.

תחליף חלב אם

התינוק ייקבל תחליף חלב אם במידה ואימו מתקשה להניק או החליטה שלא להניק,

הדרכת הורים

במהלך האשפוז לאחר הלידה אנו מקיימים 2 סוגי הדרכות:
1. הדרכת קבוצתית בחדר האוכל מדי יום בנושאים: טיפול בתינוק, הציוד הנחוץ בבית להתארגנות בימים הראשונים לאחר הלידה, בטיחות בטיפול בתינוק, וטיפול עצמי של היולדת לאחר הלידה, ועוד.
2. הדרכה אישית – פעמיים ביום עוברת האחות ליד מיטתך להדריכך בהנקה, לצפות בחיבור התינוק לשד, לענות על שאלותייך ולהדגים טיפול בתינוק.
*הדרכה מיוחדת לאם לתינוק ראשון, בה מודגש טיפול בטוח בתינוק תוך הקניית מיומנויות להנקה, רחצה והלבשת התינוק.

שיחה עם רופא

כל יולדת / זוג הורים יכול לשוחח עם הרופא אודות מצב התינוק, ולהשיח בפניו את דאגותיהם, בדרך כלל, בשעות הצהריים. תוכלי לפנות לאחות אחראית לתיאום השיחה עם הרופא.
בדיקות שמיעה
במהלך האישפוז התינוק עובר בדיקת סינון שמיעה, זוהי בדיקה לא פולשנית, הנעשית בזמן שינה. מצמידים לאוזני התינוק אוזניות המחוברות למכשיר מפיק צלילים. לפי התגובות - נרשמת התשובה. לעיתים אצל תינוקות קטנים, לא רגועים, או שהבדיקה אינה יכולה להתבצע מסיבות שונות, יש צורך לחזור על הבדיקה. האם תקבל הזמנה לבדיקה חוזרת.

רישום במשרד הפנים

בכל בוקר בשעה 11:00 פקידה במחלקה מבצעת רישום הלידה ופרטי ההורים. לרישום - עליך להביא עימך תעודת זהות שלך ושל בעלך.

שחרור התינוק

כל תינוק נבדק בדיקת רופא לקראת שיחרורו. האם מקבלת דיווח על הבדיקה, ממצאים (אם היו) במהלך האישפוז. ביום השחרור נלקחת לכל תינוק בדיקת דם לצהבת ולבדיקות סקירה לתפקוד בלוטת התריס ול- PKU. בהתאם לתוצאות, נקבעות ההמלצות להמשך טיפול רפואי או מעקב של רופא ילדים בקהילה. כל המלצות הרופא נכתבות במכתב השיחרור. אחות משחררת את התינוק ליד מיטת האם, ולאחר הלבשתו מושיבה אותו בכסא בטיחות עם תו תקן. אחות נותנת להורים את מכתב השחרור והסבר נוסף ומפורט על הטיפול בבית והנחיות להמשך מעקב.

ברית מילה

​​צוות

במחלקה שלנו צוות רב מקצועי המורכב מרופאים, אחיות, עובדת סוציאלית ומזכירה. אנשי הצוות למדו ועברו הכשרות מיוחדת לטיפול בתינוקות ובאימותיהן לאחר לידה. רוב אנשי הצוות הם בעלי השכלה אקדמאית ובעלי ניסיון מקצועי של שנים רבות. הצוות שוקד ללא לאות לתת יחס אישי, חם, רגיש ומתחשב, שרות מקצועי אדיב ואיכותי. הצוות מאמין כי האם והתינוק הם במרכז הפעילות המקצועית והם זכאים לקבל את הטיפול הטוב ביותר, בתנאים נאותים בכבוד ובסובלנות.
מנהלת המחלקה: ד"ר קלרי פלסר - פיש
רופאים בכירים: ד"ר חסנין ג'מאל, ד"ר מרינה פנייקוב, ד"ר סקוט ויינר
אחות אחראית: יעל עמיר
עובדת סוציאלית: חגית צוקר
מזכירת המחלקה: רבקה קפלון