כללית און-ליין
מרכז רפואי העמק

טכנולוגיה חדשנית במרכז רפואי העמק –

טכנולוגיה חדשנית שהוכנסה בשנה האחרונה למרכז רפואי העמק מאפשרת לטפל בחולים שסובלים ממחלות מעיים קשות שאין להן ריפוי, באמצעות חיידקי מעיים מאנשים בריאים.

​אחת ממחלות המעיים הקשות היא קלוסטרידיום דיפיצילה. לדברי ד"ר מרב שטראוס, מנהלת המעבדה למיקרוביולוגיה במרכז הרפואי העמק, מדובר בחיידק הגורם לזיהום קשה ומסוכן מאוד במעיים שלעיתים לא מגיב לטיפול באנטיביוטיקה ובתרופות אחרות. בעשור האחרון ישנה עלייה בשכיחות הזיהום, בתחלואה ואף בתמותה מהחיידק. המחלה מתפרצת כתוצאה משינוי באיזון של חיידקי המעיים שנמצאים בגוף.

"בתקופה האחרונה, הצלחנו לרפא בשיטה זו אישה צעירה שהגיעה אלינו כשהיא סובלת מזיהום קשה שנגרם על ידי החיידק המסוכן. במכון הגסטרו שלנו במרכז רפואי העמק הושתלו אצלה חיידקי מעיים של אדם בריא. את השתלת החיידקים הבריאים עשינו לאחר שהיה ברור לנו שהטיפול התרופתי והאנטיביוטיקה לא היו יעילים, ורק תרומת חיידקים מתורם בריא תצליח להביא להחלמתה המלאה של אותה אישה", מספר ד"ר ערן זיתן, מנהל היחידה למחלות מעי דלקתיות במכון הגסטרו בעמק.

"השתלת חיידקי מעיים מתורם בריא הוא טיפול רפואי חדשני בעולם הרפואה שיכול להציל חולים הסובלים מזיהום זה ולחדש את חיידקי המעיים שלהם", מסבירה ד"ר שטראוס. "כדי שנוכל לסייע לכמה שיותר חולים הזקוקים לכך, הקמנו במעבדה שלנו בנק חיידקי מעיים מתורמים בריאים, ואנו פונים אל אנשים בריאים בבקשה שיתרמו לנו חיידקי מעיים. תרומת חיידקי המעיים מופק בתנאי מעבדה מצואה של אדם בריא שעוברת תהליך של סינון וטיהור".

השתלת החיידקים של אדם בריא אצל אדם חולה נעשית בשיטות שונות, ובהן קולונוסקופיה, חוקן, גסטרוסקופיה, בליעת קפסולות מיוחדות המכילות את החומר ועוד.

אז מי מתאים להיות תורם של חיידקי מעיים ? כל אדם בריא, בגילאי 18-60, שלא היה מאושפז במהלך השנה האחרונה ושאינו לוקה במחלה זיהומית יכול להתאים להיות תורם חיידקי מעיים. התורמים עוברים במרכז רפואי העמק סדרה מקיפה של בדיקות הכוללות: משקל, גובה, BMI, בדיקות דם, מחלות מטבוליות ועוד. המעוניינים לתרום חיידקי מעיים בריאים יוכלו לקבל פרטים נוספים ולהירשם בקישור, בטלפון 04-6495666 או במייל emek.ibdcenter@clalit.org.il