כללית און-ליין
בדיקות, ניתוחים וטיפולים

השתלת צואה

אם הנך בגילאי 18-60, בריא\ה, ללא אשפוזים בשנה האחרונה וללא חשד למחלות זיהומיות, תרומות צואה פשוטות יוכלו לסייע לך להציל כ30 חולים הסובלים מזיהום של המעי שלא ניתן לטיפול בדרך אחרת.

בקיצור

1.

בנק הצואה של מרכז רפואי העמק מחפש תורמים בריאים

2.

התרומה מתבצעת בשני שלבים: מילוי שאלון וטופס הסכמה לתרומה בשלב הראשון וביצוע בדיקות מעבדה מקיפות בחינם בשלב השני

3.

לתרומה וקבלת פרטים נוספים ניתן להשאיר פרטים בטופס שבתחתית העמוד או בטלפון 04-6495666 או במייל emek.ibdcenter@clalit.org.il

​השתלת צואה היא טיפול רפואי חדש שיכול להציל חולים הסובלים מזיהום מעיים שנגרם מחיידק בשם קלוסטרידיום דיפיצילה אשר לא מגיב לטיפול באנטיביוטיקה. מטרת הטיפול היא לחדש את חיידקי המעיים במעי של המטופל. לצורך מתן טיפול לכמה שיותר חולים, בנק הצואה של מרכז רפואי העמק מגייס תרומות צואה ממתנדבים בריאים.

בימים אלו חוקרים את האפשרות לטפל במחלות נוספות באמצעות השתלת צואה. בעשורים האחרונים עולה מאוד שיעור הסובלים מזיהום של החיידק קלוסטרידיום דיפיצילה. במדינת ישראל כ3500 אנשים בשנה סובלים מהחיידק, אך לא כולם זקוקים להשתלת צואה משום שבחלק מהמקרים טיפול אנטיביוטי מספיק.

מהי תרומת צואה וכיצד משתילים אותה בחולה?

  • תרומת צואה הינה חומר ביולוגי המופק מצואת אדם בריא ועבר תהליך של טיהור וסינון.

  • השתלת צואה היא פעולה בה מחדירים תרומת צואה מאדם בריא למערכת העיכול של אדם חולה על מנת לחדש את החיידקי המעיים של החולה. ישנן שיטות שונות להשתלת התרומה לחולה, ביניהן: קולונוסקופיה, חוקן, גסטרוסקופיה, בליעת קפסולות מיוחדות המכילות את תרומות הצואה ועוד.

מי יכול לתרום צואה?

  • כל אדם בריא בטווח הגילאים שבין 18-60, ללא אשפוזים בשנה האחרונה וללא חשד למחלות זיהומיות ו\ או מחלות אחרות.

  • BMI = מסת הגוף של התורם צריכה להיות בטווח שבין 18-25.

התרומה היא אנונימית. תורם אחד יוכל לתרום לעד 30 מטופלים. תורם אחד יוכל לתרום מספר פעמים, כל תרומה תהיה במשקל של לפחות 50 גרם.

כל תורם יעבור במרכז רפואי העמק בדיקות מקיפות, בחינם, הכוללות: משקל, גובה, BMI, בדיקות דם, בדיקות צואה לזיהוי מזהמים שונים ומחלות מטבוליות. כל תורם יימלא שאלונים על מצבו הבריאותי ואורח חייו.

תורם הנמצא מתאים לתרומה יקבל כלי לאיסוף צואה לביתו. על התורם להביא את הכלי עם הצואה עד 3 שעות ממתן הצואה למרכז רפואי העמק.

מי יכול לעבור השתלת צואה?

בשלב זה, הטיפול מאושר רק לחולים הסובלים מCDI, חיידק הקלוסטרידיום דיפיצילה. לפי משרד הבריאות, הטיפול מותאם לכל הגילאים, אין לו מגבלות של רגישות, מחלות או תנגודת חיסונית.

הרופא המטפל יערוך מעקב רפואי אחר המטופל שעבר השתלת צואה.

לתרומת צואה

למידע ופרטים נוספים על תרומת צואה לבנק הצואה

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש