כללית און-ליין
גנטיקה

מידע לסטודנטים לרפואה במכון לגנטיקה

במכון לגנטיקה תחשפו לפעילות מגוונת של מצבים ואתגרים רפואיים.

בקיצור

1.

אבחון מחלות ותסמונות גנטיות בילדים ובמבוגרים

2.

ייעוצים גנטיים מקיפים לזוגות בהריון

3.

ייעוצים אונקוגנטיים לגבי גנים סרטניים

​הפעילות במכון הגנטי במרכז רפואי העמק, מציעה לסטודנטים לרפואה ללמוד, בין השאר, על:

  • אבחון של מחלות ותסמונות גנטיות בילדים ומבוגרים, שזהו למעשה תהליך "בלשי" המתחיל מנקודות הפתיחה הקליניות- פיגור שכלי, אוטיזם, חרשות, מום לב וכדומה.
  • ייעוצים גנטיים לזוגות בהריון ניתנים בהיקף רחב, החל מהסברים על בדיקות פולשניות בהריון, הכוונת המשתתפים בבדיקות סקר אוכלוסייה, ועד דיון מורכב במצבים של ממצאים חריגים בהריון, למשל בבדיקות הדמיה או בדיקות גנטיות.
  • ההתקדמות המטאורית בתחום המחקר בגנטיקה, עובר תרגום מיידי לשירות רפואי לטובת המטופל, כגון המלצות על בדיקות חדישות, פענוח שלהן בכלים מתקדמים או מסירת תובנות עדכניות בנוגע למצבים המאובחנים העומדים על הפרק, בהתאם לחידושים בספרות הרפואית ומאגרי המידע.
  • אנו נפגשים עם משפחות המאופיינות בריבוי חולי סרטן, ומבצעים ייעוצים אונקוגנטיים, בדיקות של גנים הקשורים לסרטן ושיחות עם משפחות ויחידים לאחר שמתקבלת האבחנה המעבדתית.

מעבר לתוכן הרפואי-מדעי של השירות הניתן כאן, הפעילות השגרתית מביאה לידי מיצוי מקסימלי יכולות בתחום הקשר בין מטפל למטופל. נדרשת יצירת תקשורת יעילה עם יחידים ומשפחות כשנושאים רפואיים מורכבים עומדים על הפרק. הייעוץ הגנטי מחייב ליווי שלהם בתהליך קבלת החלטות מושכלות מדעת, רבות מהן בעלות משמעות אישית ומשפחתית כבדה, ומתן תמיכה במצוקה אישית.

המעבדה הגנטית מבצעת בשגרה בדיקות מבוססות טכנולוגיות חדשניות, כולל ריצוף גנים ושימוש בשבבים. הרכב הצוות שלנו במכון לגנטיקה משקף את האוכלוסייה המגוונת המתגוררת בגליל התחתון ועמק יזרעאל, והוא מטפל באוכלוסייה המתאפיינת בריבוי מחלות גנטיות, רובן נדירות ומרתקות באופיין, לאור המנהגים העדתיים השונים והמסורת המושרשת.