כללית און-ליין
דפי מידע- מחלות של ילדים

סטרידור

סטרידור הינו מצב של דלקת בדרכי הנשימה העליונות המתבטא בנשימה רועשת.

בקיצור

1.

מה בעיה? סטרידור הינו מצב של דלקת בדרכי הנשימה העליונות המתבטא בנשימה רועשת.

2.

מהם התסמינים? נשימה רועשת, צרידות, שיעול נבחני, קושי בהכנסת אוויר

3.

כיצד מטפלים? טיפול בסטרואידים במתן דרך הפה או באינהלציה במצבים קשים לעיתים יש צורך במתן חמצן

​מהו סטרידור?

סטרידור הינו מצב של דלקת בדרכי הנשימה העליונות המתבטא בנשימה רועשת. מצב זה שכיח יותר בחודשי החורף, ולרוב מופיע בשעות הלילה והבוקר המוקדמות. במצבים קלים יופיעו צרידות או שיעול נבחני. במצבים קשים יותר יופיעו סימני מצוקה, המלווים בנשימה רועשת גם במנוחה ובקשיים בהכנסת אוויר. מצב זה עשוי להתפתח בהדרגה או להופיע בפתאומיות. סטרידור שכיח יותר בפעוטות בשנים הראשונות לחייהם, אך הבעיה עשויה להמשך גם בילדים גדולים.

מהו הטיפול בסטרידור?

במקרים של סטרידור קל שיעול נבחני או צרידות בלבד, לרוב אין צורך בטיפול מיוחד והתסמינים חולפים מעצמם. במצבים בהם מופיעים נשימה רועשת או קשיי נשימה יש צורך במתן טיפול.

הטיפול הראשוני כולל:

הרגעת הילד בדיקת רופא ומתן טיפול בסטרואידים במתן דרך הפה או באינהלציה במצבים קשים לעיתים יש צורך במתן חמצן, אינהלציות אדרנלין והמשך טיפול בהשגחה באשפוז.

שחרור מהמיון :

במידה והוחלט כי ילדך יכול להשתחרר לביתו, לעיתים ישוחרר עם המלצה להמשך טיפול בסטרואידים באינהלציות או במתן דרך הפה. על כל פנים יש צורך לפנות לביקורת רופא מטפל למחרת השחרור לשם ביקורת והערכת הצורך בהמשך הטיפול.

מתי יש לשוב למיון?

במידה ובמהלך שהותו בבית חלה החמרה במצב הילד, כולל קשיי נשימה, אי שקט ניכר, אפאטיה, עליית חום גבוה יש צורך לשוב להערכת רופא ילדים.

האם ניתן לחלות שוב?

ישנם מקרים בהם הסטרידור חוזר ונשנה, ודורש טיפול חוזר. במצבים אלו מומלץ לפנות לבדיקת רופא ילדים, אשר יפנה לעיתים להמשך בירור על ידי רופא ריאות ילדים ולעיתים לבירור מעמיק יותר. על כל פנים, רוב המקרים הינם פשוטים וחולפים עם הגיל.

בברכת רפואה שלמה,

צוות מלר"ד ילדים במרכז רפואי העמק.