כללית און-ליין
דפי מידע- מחלות של ילדים

מחלת חום

חום מוגדר כעליית טמפרטורת הגוף מעל הנורמה, כלומר מעל 38 מעלות צלזיוס במדידה בפי הטבעת

בקיצור

1.

מה הבעיה? עליית טמפרטורות הגוף של הילד למעל 38 מעלות צלזיוס.

2.

איך מודדים? ניתן למדוד חום בפה, בבית השחי, במצח וגם בישבן. בעוד שמדידת חום רקטלי(בפי הטבעת) הוא הכי מדויק.

3.

כיצד מטפלים? שתייה מרובה, בגדים נוחים ולא חמים, מנוחה. מתן אקמול לילד שנמצא באי שקט ותחושה לא טובה.

מה זה חום בילדים?

חום מוגדר כעליית טמפרטורת הגוף מעל הנורמה, כלומר מעל 38 מעלות צלזיוס במדידה בפי הטבעת. מדובר בתגובה נורמאלית של הגוף ואין הכרח לטפל בה בכל מצב. ברפואה המודרנית ההתייחסות לחום כאל סימן של תהליך דלקתי מכל סיבה שהיא ולא כאל גורם מזיק.

חום גבוה הוא תהליך תגובתי תקין של הגוף וגם ללא טיפול הוא לא יטפס לערכים בלתי סבירים. רק לעיתים נדירות ביותר החום מסכן את הילד. אין צורך להתעקש על הורדת חום בילד שהוא בריא בדרך כלל, נינוח, ואינו נראה סובל.

יש לזכור: חום גבוה כשלעצמו אינו מסוכן ואינו מזיק לגוף )למשל, לא הוכח, כי מתן תרופות להורדת חום מקטינות את הסיכוי לפרכוס)

איך מודדים חום?

ניתן למדוד חום בפה, בבית השחי, במצח וגם בישבן.

מדידת החום המומלצת היא במכשיר דיגיטלי ובשום פנים ואופן לא במד חום כספית, שכן במקרה של שבירת מד החום תתכן הרעלה. חשוב לזכור שברוב המקרים לא מתחייבת מדידת חום מדויקת, אלא רק בדיקה האם החום גבוה מהרגיל. כדאי לשם כך להשתמש במכשיר המדידה הידידותי ביותר לילד.

הצורך להוריד חום תלוי בהתרשמות ההורה מתחושת הילד. כאמור, חום כשלעצמו איננו מחלה ואינו מהווה סכנה לילד שבבסיסו הוא ילד בריא. מומלץ לטפל כאשר החום הוא מעל 40 מעלות, או כאשר הילד מראה סימנים לאי נוחות ותחושה לא טובה, בכדי לשפר את הרגשתו. רוב הילדים הסובלים מחום גבוה ממשיכים להתנהג כרגיל.

אם לילדכם נטייה לפרכוסי חום או לאפילפסיה היוועצו עם הרופא המטפל באשר לטיפול בחום.

כיצד לטפל בחום?

יש לדאוג לשתייה מספקת על מנת למנוע מצב של התייבשות אצל הילד. לא רצוי לעטוף את הילד בבגדים, כפי שהרבה הורים נוטים לעשות. מומלץ להתעקש על הורדת חום רק בילדים הסובלים ממחלה בסיסית כרונית כמו מום לב קשה, מחלת ריאות, פגיעה מוחית וכו'. יכולת הגוף של ילדים אלו להתמודד עם עליית החום קטנה יותר והחום כשלעצמו יכול לגרום להחמרה במצבם.

אמבטיות במים פושרים או רטיות לחות, הם בעלי יעילות מסוימת אך עלולים להגביר את תחושת חוסר הנוחות אצל הילד. ככלל רצוי לעשות שימוש באמצעים אלה בחום מעל 41 מעלות בלבד. הרטבות עם אלכוהול והפשטה מוחלטת אינם מומלצים.

*אין להשאיר תינוק באמבטיה ללא השגחה

התרופות המומלצות להורדת חום הן:

פאראצטמול (אקמול, אקמולי, נובימול) מינון מומלץ: 10-15 מ"ג/ק"ג למנה, תדירות המנות: בילודים עד גיל חודש מנה אחת כל 6-8 שעות. בילדים גדולים יותר מנה כל 4-6 שעות, מינון מקסימלי יומי: 5 מנות (75 מ"ג/ק"ג ליממה).

איבופרופן (אדוויל או נורופן) מאושר מגיל 3 חודשים ומעלה, בגיל 3-6 חודשים עם מרשם רופא, מעל גיל 6 חודשים לא צורך במרשם רופא מינון מומלץ מגיל 3 חודשים: 5-10 מ"ג/ק"ג. תדירות המנות: כל 6-8 שעות, מינון מקסימלי 40 מ"ג/ק"ג ליממה.

כל התרופות המאושרות לשימוש הן יעילות ובטוחות אם נעשה בהן שימוש נכון (על פי הרשום על הבקבוק)

אין לתת תרופה להורדת חום במינון או בתדירות גבוהים מהרשום על הבקבוק.

חום בתינוקות מתחת לגיל חודשיים - כל תינוק בגיל זה, הסובל מחום רקטלי – פי הטבעת ("בטוסיק") של 38 מעלות ומהעלה יש להביא מידית לבדיקת רופא על מנת לשלול זיהום מסכן חיים. תינוקות מתחת לגיל חודש ימים יש להפנות לחדר המיון.

מומלץ לנסות ולהוריד את החום שלא באמצעים תרופתיים תחילה אלא על ידי הפחתה בכמות הבגדים והשמיכות, ושמירה על טמפרטורת חדר נעימה ( 22-24 מעלות). במידה ואמצעים אלו אינם עוזרים ו/או החום גבוה במיוחד, ניתן להוסיף פאראצטמול (אקמולי, נובימול) דרך הפה או בנרות.

יש לחזור למיון בדחיפות אם מופיעים אחד או יותר מהמצבים הבאים:

  • אפאתיות או ישנוניות יתר
  •  פריחה חדשה או שינוי בפריחה הקיימת
  •  הקאות או כל החמרה במצב
  • אי שקט ניכר

בברכת רפואה שלמה,

צוות מלר"ד ילדים בית חולים העמק