כללית און-ליין
דפי מידע- מחלות של ילדים

משיכת מרפק

מרפק משוך, או כמו שנוהגים לכנותו פריקת מרפק, איננה למעשה פריקה "אמיתית" אלא מצב בו אחת מעצמות האמה עצם הרדיוס "מחליקה" ממיקומה הנורמלי.

בקיצור

1.

איך נדע שזה מה שקרה לילדנו? בעת משיכה חזקה של היד מאזור כף היד או האמה, עצם הרדיוס יכולה להחליק ממקומה, לגרום לכאב ופגיעה בתנועה. מיד לאחר המשיכה הילד יחוש כאב רב

2.

האם צריך ללכת לרופא? אם אתם ההורים חושבים שלילדכם יש "מרפק משוך", בייחוד אם בעברו אירוע דומה שכן הדבר נוטה לחזור על עצמו, או לאחר משיכה של המרפק ילדכם מסרב להזיז את האמה, יש צורך בהערכה רפואית דחופה

3.

האם ישנה פגיעה לטווח ארוך? חשוב לדעת, כי משיכת מרפק איננה מובילה להשלכות לטווח הרחוק, ולרוב גם אם המקרה חוזר על עצמו שוב ושוב

​מהו מרפק משוך?

מרפק משוך, או כמו שנוהגים לכנותו פריקת מרפק, איננה למעשה פריקה "אמיתית" אלא מצב בו אחת מעצמות האמה עצם הרדיוס "מחליקה" ממיקומה הנורמלי, כתוצאה מכך מובילה לכאב ניכר, וקושי בהנעת הגפה.

זה נדיר?

האמת שלא, מרפק משוך הינה תלונה נפוצה בקרב הפונים למיון, בעיקר בקרב ילדים בגילאים 3-2 שנים, עם זאת לעיתים רואים תופעה זו גם בקרב גילאים צעירים עד גיל חצי שנה, ואף ילדים גדולים בגיל 7 שנים.

איך נדע שזה מה שקרה לילדנו?

במצב נורמלי, ראש הרדיוס מוחזק על ידי ליגמנט (רצועה) במקומו, בעת משיכה חזקה של היד מאזור כף היד או האמה, עצם הרדיוס יכולה להחליק ממקומה, לגרום לכאב ופגיעה בתנועה. מיד לאחר המשיכה הילד יחוש כאב רב, יבכה, אולם בהמשך בהעדר תנועה, כאב לא יהיה המרכיב המשמעותי, אלא דווקא העובדה כי היד תהיה שמוטה לצידי הגוף, והילד יעדיף לא להשתמש בה.

האם צריך ללכת לרופא?

אם אתם ההורים חושבים שלילדכם יש "מרפק משוך", בייחוד אם בעברו אירוע דומה שכן הדבר נוטה לחזור על עצמו, או לאחר משיכה של המרפק ילדכם מסרב להזיז את האמה, יש צורך בהערכה רפואית דחופה, שכן ככל שמשך הזמן עד להחזרת המרפק ארוך יותר, כך ההחזרה כואבת יותר ופעולת ההחזרה עלולה להיות מלווה בקושי.

מה הטיפול למרפק משוך?

החזרת מרפק משוך, הינה פעולה לא מסובכת על ידי איש צוות מיומן, אורכת שניות בודדות, עם זאת כרוכה בכאב קל, בסופה המטפל יחוש "קליק" המסמן את חזרתה של עצם הרדיוס למקומה. זמן קצר לאחר מכן, ילדכם ואתם תחושו בשינוי, הכאב יחלוף באחת, ובהדרגה הוא והיא ישובו להפעיל את היד בצורה חופשית, עם טווח תנועה מלא וללא כאבים.

ולא צריך צילום?

לרוב לא. "מרפק משוך" הינה אבחנה קלינית, עם סיפור מתאים, ובדיקה גופנית ללא רושם לשבר או חבלה אין צורך בצילום כלשהו. אולם במידה וישנם סימני שאלה באשר לחבלה, ממצאים בבדיקה או כישלון בהחזרה, לעיתים נוטים לבצע צילומים של הגפה לצורך שלילת בעיות אחרות.

ואחרי שהולכים הביתה, האם ישנה התייחסות מיוחדת?

ברוב המקרים, לאחר החזרה של המרפק למקומו, תוך מספר דקות הילד שב להניע את הגפה באופן מלא וללא כאב, ויכול במהרה לשוב לפעילות רגילה. עם זאת לעיתים, בייחוד כאשר החזרת המרפק מתעכבת מסיבות כאלה ואחרות, נדרש לטפל בכאב למשך יום או יומיים.

כפי שנכתב כבר, ילדים עם אירוע בודד של מרפק משוך, הינם בקבוצת סיכון לאירוע חוזר, על כן יש להקפיד לא למשוך אותם מכף היד או האמה, ולאחוז אותם מהמרפק, זרוע או הכתף. משחקים כמו הנפה באוויר, הינם סיבה נפוצה למרפק משוך, אך לעיתים הדבר מתרחש גם בפעולות יומיומיות פשוטות כמו הלבשה וחגירת חגורת בטיחות ברכב. עדיף לידע את הקרובים כולל גננות וסבים סבתות באשר לכך, מהיכן יש להחזיק את הילד או הילדה, וכיצד לנהוג בחשד למרפק משוך.

האם ישנה פגיעה לטווח ארוך?

חשוב לדעת, כי משיכת מרפק איננה מובילה להשלכות לטווח הרחוק, ולרוב גם אם המקרה חוזר על עצמו שוב ושוב, סביב גיל 6-5 שנים הליגמנטים. הרצועות מחזיקים את המרפק בצורה מיטבית במקומו והאירוע לא נוטה לשוב על עצמו עוד.

אז מה צריך לזכור?

  • מרפק משוך נגרם ממשיכה של היד מהאמה או מכף היד. בחשד יש לחפש אחר עזרה רפואית לצורך החזרה מהירה.
  • תהליך ההחזרה הינו מהיר מלווה בכאב חד פעמי, אך לאחר פרק זמן קצר הילד שב להניע את הגפה ללא כאב או בעיה כלשהי
  • מרפק משוך אינו מלווה בפגיעה כלשהי ארוכת טווח.
  • ילדים עם מרפק משוך מהווה קבוצת סיכון לחזרה של האירוע, ולכן יש להקפיד לא למשוך את הילד מתחת לגובה המרפק.

בברכת רפואה שלמה,

צוות מלר"ד ילדים מרכז רפואי העמק