כללית און-ליין
דפי מידע- מחלות של ילדים

אורטיקריה \ פריחה

אורטיקריה היא פריחה אלרגית המתבטאת בהופעה של נגעים אדומים מגרדים ביותר

בקיצור

1.

מה הבעיה? תפרחת העור

2.

מהם הסתמינים? מחלה זו מתבטאת בכתמים אדומים ומגרדים על העור

3.

כיצד מטפלים? יש לגשת לרופא ולקבל טיפול תרופתי שמבוסס על שימוש בתרופות אנטי היסטמיניות

מהי פריחה (אורטיקריה)?

אורטיקריה היא פריחה אלרגית המתבטאת בהופעה של נגעים אדומים מגרדים ביותר שגודלם נע ממילימטרים ועד מספר סנטימטרים. לעתים הכתמים בעור הינם בצורת משטחים עם גבולות מפותלים.

במקרים אחרים הם נראים כעקיצות יתושים או כנפיחויות מורמות הבולטות מעל פני העור עם התבהרות במרכזו. הנגעים יכולים להופיע בכל מקום בעור הגוף. הפריחה יכולה לנדוד ממקום למקום. התופעה נמשכת לרוב מספר ימים ולעיתים רחוקות יכולה להמשך מספר שבועות. לעיתים, מופיעות נפיחויות או בצקות באזורים בהם העור אינו מתוח כגון עפעפיים, שפתיים, לשון, פנים וגם באצבעות או כפות ידייםורגליים. בילדים, בחלק גדול מהמקרים, הפריחה הינה על רקע וירלי ולעיתים על רקע אלרגי .

טיפול

 במקרה שבו ידוע הגורם (נדיר) יש להימנע מחשיפה.

הטיפול התרופתי מבוסס על שימוש בתרופות אנטי היסטמיניות הנוגדות את פעולת ההיסטמין -שהוא החומר העיקרי הגורם לתופעות.

תרופות חדשות: אריוס, טלפסט, לורסטין. תרופות ישנות: פניסטיל, אטאראקס, אהיסטון.

לתרופות החדשות אין את תופעות הלוואי המוכרות של נמנום, עייפות, ויובש בפה. התרופות החדשות ניתנות פעם אחת ביום בלבד (חלק לפי הנחיית רופא ניתן לתת מספר פעמים ביום). לעיתים קרובות נדרש שילוב של שתיים או שלוש תרופות אנטי היסטמיניות ע"מ לקבל אפקט - מיטבי.

במידה והתופעה נמשכת מעבר למספר ימים ניתן לשקול תוספת שימוש בסטרואידים למשל –פרדניזון, או דנאלון. טיפול זה הינו לרוב מוגבל לתקופות קצרות של עד חמישה ימים (לפי הנחיית רופא).

במידה ומדובר באורטיקריה ממושכת (מספר שבועות), או קיים חשד גבוה לאורטיקריה על רקע חשיפה חיצונית, מומלץ לפנות בהמשך למומחה לאלרגיה ילדים לצורך המשך אבחון וקבלת טיפול מיטבי.

מתי לחזור למלר"ד?

במידה וחלה החמרה במצב, כולל נפיחות בפנים ובלשון, קשיי נשימה, הקאות שלשולים או אפתיה יש לפנות להערכה דחופה של רופא.

בברכת רפואה שלמה,

צוות מלר"ד ילדים מרכז רפואי העמק