כללית און-ליין
לפני ההריון

בדיקת AMH

בדיקת AMH הנה בדיקה של ההורמון האנטי מלריאני- AMH, המשמשת להערכת "הרזרבה השחלתית"- מושג המתייחס לכמות ואיכות הזקיקים (בהם נמצאות הביציות) בשחלה, כמו גם ליכולת השחלה להגיב לגירוי חיצוני (כמו זה הניתן בעת טיפולי פוריות).

​הערכת הרזרבה השחלתית באה למעשה להעריך את פריון האישה. מבין הבדיקות המשמשות להערכת הרזרבה השחלתית, בדיקת ה-AMH נחשבת לרגישה ומדויקת במיוחד. 

הורמון הAMH מופרש מתאי המעטפת של הביצית (תאי גרנולוזה) ומהווה מדד למספר הזקיקים הקטנים (פרימורדיאלים) הקיימים בשחלה. את בדיקת הAMH ניתן לבצע בכל שלב מחזור הווסת, שלא כמו מדדים אחרים להערכת רזרבה שחלתית, כדוגמת בדיקות אולטרה סאונד ייעודיות לכך ובדיקת FSH.

למי הבדיקה מתאימה?

  • נשים החוות קושי בכניסה טבעית להריון, בהתאם לשיקול דעתו של הרופא המטפל.
  • נשים המעוניינות לדחות מעט את ההיריון בשל סיבות אישיות.
  • נשים עם שחלות פוליציסטיות.
  • נשים הנמצאות בסיכון לאי ספיקה שחלתית.
  • מצבים רפואיים נוספים שעלולים לעכב כניסה להריון.

כיצד מתבצעת הבדיקה?

מדובר בבדיקת דם פשוטה, שנלקחת מהווריד. לקוחות כללית יכולות לבצע במרפאות הקופה, ומי שלא חברת כללית יכולה להגיע למעבדה במרכז הרפואי העמק ולבצע את הבדיקה. פיענוח הבדיקה מתבצע במעבדה עצמה, באמצעות מכשור אוטומטי מתקדם.

שעות ביצוע הבדיקה: ימי ראשון עד חמישי, בין השעות 8:00 ל-15:00, במרכז הרפואי העמק.

הכנה מוקדמת לבדיקה

אין צורך בהכנה מוקדמת ואין חשיבות ליום ולשעת לקיחת הבדיקה. בשונה מבדיקות אחרות, אפשר לבצע את הבדיקה בכל ימות השנה; גם בזמן מחזור וגם אם האישה נוטלת גלולות נגד הריון. במידה והתוצאה תצא נמוכה, רק אז נמליץ לאישה, שנוטלת גלולות, לבצע את הבדיקה שנית לאחר חודש ללא גלולות.

תוצאות הבדיקה

אנו עובדים עם מכשיר מתקדם, של חברת ROCHE, המאפשר קבלת תוצאות ב-18 דקות בלבד, אך אנחנו מתחייבים למתן תוצאה עד 48 שעות. במעבדה קיימים שלושה מכשירים וצוות רחב שמבצע את הבדיקות, כך שאין עיכובים מיותרים.

בדיקת ה- AMH נערכת תחת בקרת איכות רציפה, שמתבצעת גם בתוך המעבדה וגם על ידי מרכז מעבדתי חיצוני באנגליה, על מנת להגיע לרמת דיוק גובהה בתוצאות הבדיקה.

פיענוח התוצאות

ערכי הנורמה (העולמיים) של הורמון ה-AMH, משתנים לפי הגיל. רמת ההורמון יורדת ככל שהאישה מתבגרת, ולכן בתוצאה, שהאישה מקבלת, נרשמת רמת ההורמון שלה והערך התקין, שאמור להיות בגילה. את תוצאות הבדיקה יש להעביר לרופא המטפל.

ערך נמוך מדי אינו שולל לחלוטין אפשרות כניסה להריון. ישנם מקרים, שבהם נשים, שהיה להן ערך נמוך מאוד, הצליחו להיכנס להריון.

חשוב לציין כי בדיקת ה-AMH אינה תחליף לבדיקות אחרות כמו: בדיקת האולטרה סאונד ובדיקת ה-FSH, אלא מהווה כלי נוסף וחשוב להערכת פוריות האישה.

בדיקת AMH איננה מכוסה על ידי משרד הבריאות, וניתן לבצעה באופן פרטי בלבד. פרטי התשלום יימסרו באופן טלפוני, בעת יצירת קשר עם משרד המעבדות בבית חולים העמק.

תשלום הבדיקה יבוצע באמצעות אפליקציית כללית, כך שאם הבדיקה בוצעה במרפאה, אין צורך להגיע במיוחד למעבדה בבית החולים.


אם את רוצה לתכנן את עתידך ולדעת כמה "זמן פוריות" נותר לך כדי להיכנס להריון- תקבעי תור עוד היום לבדיקת רזרבה שחלתית.

לפרטים נוספים חייגי למעבדה האנדוקרינולוגית במרכז הרפואי העמק:

04-6495480, או למשרד 04-6494050

www.haemek.co.il