כללית און-ליין
הלידה

קצב התקדמות הלידה

מחקר חדש מחפש ומוצא את ההבדלים בקצב התקדמות הלידה אצל נשים שלידתן הראשונה היתה בניתוח קיסרי, והשנייה – בלידה טבעית.

בעבר הלא כל כך רחוק, נשים שילדו בניתוח קיסרי בשל מצג עכוז, מצוקת עובר, וסיבות מגוונות אחרות, נאלצו לעבור ניתוחים קיסריים גם בלידות הבאות.
כיום המצב שונה, ונשים רבות יולדות בלידה טבעית לאחר ניתוח קיסרי אחד.


מחקר חדש שבוצע במרכז רפואי ה"עמק" בדק את קצב התקדמות הלידה השנייה אצל נשים שאת לידתן הראשונה עברו בניתוח קיסרי, ולמרות שעבורן זוהי הלידה השנייה – הרי שבפועל זוהי הלידה הטבעית הראשונה שלהן.


במחקר שבוצע על ידי מנהל חדר הלידה, ד"ר ראיד סלים וד"ר ריטה פראנש ממחלקת נשים ויולדות, השתתפו 137 נשים שילדו את הילד הראשון בניתוח קיסרי ואת הילד השני בלידה טבעית. בקבוצת הביקורת היו 137 שילדו את שתי הלידות בלידה נרתיקית "טבעית" ועוד 136 שילדו פעם אחת בלידה נרתיקית.
עד כה לא היה ברור על פי איזה קריטריונים לנהל לידות של נשים אלה, האם על פי קריטריונים של לידה ראשונה או של לידה חוזרת.


מתוצאות המחקר עולה כי למרות שמדובר על לידה שנייה, הרי שבקבוצה של הנשים שילדו בעבר בניתוח קיסרי, התקדמות הלידה בלידתן השנייה הייתה קרובה יותר להתקדמות שמאפיינת את הנשים בלידה הראשונה.


לדברי ד"ר סלים, הממצא הזה חשוב גם לנשים ההרות וגם לרופאים ולצוות המיילדים. לדבריו, בלידה שנייה, שבה קצב ההתקדמות מהיר יותר מאשר לידה ראשונה, נהוג לא להמתין ולעבור לניתוח קיסרי או ללידה מכשירנית כאשר הלידה מתארכת על פי הכללים של לידה חוזרת. לעומת זאת, בלידות ראשונות קצב ההתקדמות איטי וכך גם ההחלטה לעבור לניתוח קיסרי צריכה להיות בהתאם.
ההסבר האפשרי לכך הוא שהמעבר של העובר דרך תעלת הלידה והנרתיק בסוף במהלך הלידה הראשונה, משפיע יותר מאשר ההיריון עצמו על הגמישות של תעלת הלידה.


מסקנות המחקר מצביעות על כך כי נשים שעברו ניתוח קיסרי בלידתן הראשונה, ומעוניינות בלידה השנייה בלידה טבעתית, יש סיכוי גדול יותר שהלידה השנייה שלהן תתארך, ותתקדם לפי המקובל בלידה ראשונה ולא בלידה חוזרת, ושאר מאפייני הלידה יהיו דומים ליולדות בלידתן הראשונה.

מדברים על זה בפורומים- היריון

פורומים מחלקתיים בנושא גניקולוגיה ומיילדות בעמק: