כללית און-ליין
הלידה

שהות במחלקת יולדות

לאחר הלידה תגיעי למחלקת יולדות. ישנן תופעות רבות כמו דימום, התכווצויות הרחם ופעילות מעיים שדורשות התייחסות מיוחדת במצבך. תקבלי הדרכה והסבר מאחיות המחלקה.

​בהגיעך למחלקה תקבל אותך אחות אשר תדריך אותך בכל הקשור להמשך שהותך במחלקה ובטיפול בעצמך.

ירידה ראשונה מהמיטה

ירידה ראשונה מהמיטה תתבצע לפי הרגשתך אחרי הלידה, בעזרת אחות או כוח עזר (כך גם בלידות חוזרות). שבי במיטה עם רגליים מורדות כ-5 דקות, עד שתרגישי שראשך לא מסתחרר והראייה ברורה. רדי מהמיטה לאט בעזרת איש צוות.

דימום

ההפרשה הדמית שלאחר הלידה צבעה אדום, הכמות כמו במחזור והיא נמשכת 5-4 ימים. לקראת סוף השבוע הראשון הדימום הולך ופוחת, צבעו מתבהר, עד שהוא הופך להפרשה בהירה. חשוב לדאוג לניקיון האזור. בכל פעם שאת הולכת לשירותים, שטפי את האזור עם מים. השטיפה התכופה תקל גם על הכאבים הנובעים מהתפרים.
ביציאתך מהשירותים יש לרחוץ ידיים עם מים וסבון.
השתמשי בפדים, אין להשתמש בטמפונים.
חבילת פדים אחת תקבלי במחלקה ואת היתר עלייך להביא מהבית. תכשירים היגייניים ניתן לקנות בחנות של המרכז הרפואי. רצוי להשתמש בתחתוני כותנה הניתנים להרתחה או בתחתונים חד-פעמיים.

התכווצויות הרחם

לאחר הלידה ממשיכות התכווצויות הרחם, ומורגשות חזק יותר בלידות חוזרות ובזמן ההנקה. גירוי הפטמה בזמן ההנקה מעורר את המנגנון ההורמונלי לייצור הורמון פיטוצין, המכווץ את הרחם למימדיו שלפני ההיריון וזה מקור הכאב.
ניתן לקבל תרופה לשיכוך כאבים כחצי שעה לפני ההנקה. לאומדן רמת הכאב אנו משתמשים בסרגל מיוחד שבו סקלת מספרים מ-0 עד 10;
0 כשאין כלל כאב ו- 10 זהו כאב חזק מאוד. אחות תשאל אותך על מידת הכאב שאת מרגישה לפי סקלת מספרים זו. אם הינך חשה כאב, דווחי לאחות בכל שעה משעות היממה ותקבלי תרופות משככות כאבים.

פעילות מעיים

פעילות מעיים ראשונה של היולדת לאחר הלידה מלווה בקשיים. במידה שלא הייתה לך פעילות מעיים ביומיים שלאחר הלידה, פני לאחות. להקלת היציאות וכאבי הטחורים יש לשתות הרבה ולהרבות באכילת פירות וירקות.

בדיקות רופא

כל בוקר מתקיים ביקור רופא ליד מיטתך. הרופא בודק את התכווצות הרחם ומתעניין בכאבייך ובמצב התפרים. נצלי ביקור זה לשאלות המטרידות אותך.
6 שבועות לאחר הלידה תוזמני למרפאת נשים במקום מגורייך לביקורת של רופא נשים. עלייך לפנות לסיוע במידה שמתעוררת בעיה כלשהי לפני מועד הביקור המתוכנן כגון: דימום רב, כאבים, גודש יתר בחזה, חום, ריח רע מהפרשות.

יחסי מין

לא מומלץ לקיים יחסי מין עד לבדיקת הרופא, או עד לאחר הופעת הווסת הראשונה. רצוי להתייעץ עם רופא בנושא שימוש באמצעי מניעה.

השחרור הביתה

 • שעות השחרור מהמחלקה הן מ-11:00 עד 17:00. עם השחרור תקבלי פנקס חיסונים ושני עותקים ממכתב השחרור של התינוק. אחד מיועד לאחות טיפת חלב והשני מיועד לרופא המטפל.
 • בעת השחרור אנו מבצעים זיהוי התינוק בנוכחות ההורים.
 • שחרור התינוק יתאפשר רק עם הבאת כיסא בטיחות תקני לרכב.
 • לעתים יש צורך להשאיר את התינוק כמה ימים נוספים בבית החולים, אך לצערנו, עקב עומס, לרוב אין האמהות יכולות להישאר באשפוז עמו.
 • לתשומת לבך – עלייך לפנות ללא דיחוי לרופא בכל שינוי חריג במצב התינוק כמו: חוסר רצון ממושך לאכול, חום גוף לא תקין, שינוי צבע, אפתיה, חנק.
  במידה שיש לך שאלות נוספות או הינך מתלבטת בעניין כלשהו, צוות האחיות/הרופאים עומד לרשותך וישמח לעזור לך.

שירותי עזר בבית חולים

בקומת הכניסה לבניין החדש נמצאות:

 • חנות לרכישת פדים ופטמות הנקה, מתנות, עיתונים.
 • קפיטריה ובה כריכים, עוגות וקפה.
 • בית כנסת.
 • מתקנים אוטומטיים לקפה ולשתייה קלה ועיתונים בקומה 3 (קומת היולדות).
 • "יד שרה".
 • חנות מתנות לאם ולתינוק.