כללית און-ליין
הלידה
פנייה ליחידה

יצירת קשר

​טלפון: 04-6494227
פקס: 04-6495457

שעות ביקור

​שעות ביקור:
ימים א' -ה': 16:00- 17:30, 19:30- 21:00
ימים ו'-ש' וחגים: 10:30-12:00, 19:30- 21:00
בשעות אחרות תוכלי לקבל את אורחייך מחוץ למחלקה בלבד.
*הכניסה למבקרים אסורה בשעות ההנקה ובשעות ביקור רופאים.

מיקום

​בניין מספר 3, בניין אשפוז וחדרי ניתוח, קומה 3

מחלקת יולדות

מנהל המערך פרופ' עפר ארז

​הלידה עברה, את מתאוששת והנה מתחילים החיים החדשים. עכשיו את ותינוקך, צריכים להתחיל להכיר אחד את השני, להתקרב, להתחבר מחדש. מחלקת היולדות שלנו, במרכז רפואי העמק, מעניקה לכם סביבה חמה, נוחה ובטוחה לצעדים הראשונים שלכם כמשפחה. כאן, אתם בידיים טובות.

"אפס הפרדה" בין התינוק לאם מתאפיין בשהות רציפה ומשותפת של האם עם התינוק מרגע הלידה, במהלך האשפוז ועד לשחרור הביתה. ממחקרים שנעשו בשנים האחרונות, נמצא כי מגע עור לעור ושהיית התינוק ליד אמו מהלידה ובהמשך משפיע לחיוב בהתייחס למספר מאפיינים אצל האם והתינוק. היתרונות הבולטים לאם: התכווצות רחם יעילה, הפחתה בדימום, התאוששות קצרה מהלידה ובטחון עצמי לטפל בתינוק. היתרונות הבולטים לתינוק: יציבות במדדי נשימה, חום גוף, וויסות גופני, התבססות ההנקה ויכולת האם להניק לאורך זמן ובכך ליהנות מתינוק רגוע יותר.
מרכז רפואי העמק מכיר בצורך זה ומאפשר לאימהות שרוצות בכך ליישם אפס הפרדה אם - תינוק הכולל את המאפיינים הבאים:
בחדר הלידה, האם מקבלת את התינוק מיד לאחר הלידה וכך נוצר הקשר והחיבור הראשוניים שהופכים אותם ליחידה אחת "אם- תינוק".
במהלך ההתאוששות התינוק נשאר ליד האם.
לאחר מכן, האם והתינוק שעדיין מוחזק בידיה, עוברים למחלקת היולדות הסמוכה בליווי, מיילדת וסניטר. במחלקת יולדות מקבלת האחות את האם, בזמן הזה התינוק שוהה בעריסתו ליד מיטת אמו בחדרה. במקביל אחות מחלקת ילודים מקבלת את התינוק, כאמור ליד מיטת האם כאשר בן זוגה לצידה.
לאחר התאוששות האם, בטווח של 3-4 שעות, היא מתבקשת לבוא עם תינוקה למחלקת ילודים להשלמת הליך הקבלה הכולל בדיקת רופא, רחצה וחיסונים. בשלב זה האם או בן זוגה יכולים ללוות את התינוק.
המשך טבעי מה"אפס הפרדה" הוא הביות המלא, זאת במידה והאם מעוניינת בכך. אם בהמשך האשפוז, מכל סיבה שהיא, תרצה האם שהתינוק ישהה בהשגחת האחיות במחלקת ילודים, תוכל להביאו בכל עת. "אפס הפרדה" אם - תינוק, מותנה במצב יציב של התינוק והאם. את מצב התינוק קובע הרופא. הצוות ערוך למתן מידע בכל מקרה של ספק או שאלות. במידה והיולדת מעוניינת באפס הפרדה אם תינוק, עליה לציין זאת בפני הצוות לפני הלידה או לאחריה וצוות בית החולים ייערך בהתאם על מנת לספק לה את השירות באופן הטוב ביותר.
אישה המעוניינת באפס הפרדה אם - תינוק, מוזמנת ליצור קשר עם מועדון היולדות לקבלת פרטים ראשונים בנושא 04-6494555. 

אנו יודעים עד כמה משמעותיים הם הימים הראשונים שלאחר הלידה ליצירת הקשר הראשוני (Bonding) בינך לבין תינוקך. לכן, אנו מעודדים את שיטת הביות (Rooming in) – מלא, רציף או גמיש - המאפשרת לך להיות יחד עם תינוקך, ככל שתרצי, לפי בחירתך. הגמישות מאפשרת לכם לשנות את בחירתכם בכל עת, בהתאם לצרכים המשתנים שלכם ושל התינוק.
בן זוגך הוא שותף מלא, בעל גישה חופשית לתינוק ואפשרות לשהות לצידך ולצידו.
צוות מחלקת יולדות במרכז רפואי העמק נמצא כאן בשבילכם ואחראי להבטחת שלומך ושלום התינוק ולהענקת מענה מלא לצרכים שלכם, כל משך השהות במחלקה. הצוות שוקד ללא לאות לתת יחס אישי, חם, רגיש ומתחשב ושירות מקצועי, אדיב ואיכותי. אנו מאמינים שאת ותינוקך נמצאים במרכז וזכאים לקבל את הטיפול הטוב ביותר, בתנאים נוחים, בכבוד ובסובלנות.
רופאי המחלקה, במרכז רפואי העמק כמו גם רופאי התינוקייה זמינים לענות על השאלות שלכם וצוות האחיות, האמונות על הטיפול בך ובתינוק, עומד לרשותכם להדרכה אישית ולמענה על שאלות בשעת הצורך, בכל שעות היממה.
על מנת להקל עליכם בימים הראשונים בבית, כבר בזמן השהות במחלקה אנחנו מעניקים לכם הדרכות מקצועיות, ובהן מידע שימושי וחיוני להתנהלות נכונה ובטוחה בימים הראשונים בבית ולחוויה משפחתית טובה. בין השאר תוכלו להשתתף בהדרכות קבוצתיות בנושאי טיפול בתינוק, הציוד הנחוץ בבית, בטיחות, משכב לידה, אמצעי מניעה, הנקה ועוד. בנוסף, פעמיים ביום תגיע האחות למיטתך ותדריך אותך בהנקה ובטיפול בתינוק ותענה על שאלותייך, בדגש מיוחד על אימהות בפעם הראשונה.

בשעות הראשונות לאחר הלידה, התינוק ישהה במחלקת תינוקות לשם השגחה ובדיקת רופא. במידה ומצבו מצריך המשך השגחה או טיפול - הוא ישאר בחדר תינוקות ככל שיידרש. לאחר צאתו אלייך, התינוק יימצא לידך משעה 08:30 בבוקר ועד השעה 14:00.
בשעה 14:00 עליך להחזיר את התינוק למחלקת תינוקות לבדיקת שגרה, ולקחתו להנקה בשעה 16:30 או על פי הנחיות האחות.

במשך כל שהות התינוק לידך את אחראית לשלומו ובטחונו. במידה והנך יוצאת מן החדר לכל מטרה שהיא (בדיקת רופא, מקלחת, קניית עיתון, יציאה לאורחים) עלייך להחזיר את התינוק לחדר תינוקות.

לפני כל טיפול בתינוק, עלייך לרחוץ היטב את ידייך במים וסבון. כאשר התינוק שוהה לידך מומלצת הנקה לפי רצון התינוק ללא משטר של שעות מסוימות.

יש באפשרותך לטפל בתינוקך כמו להחליף לו טיטול, להלביש אותו ולרחוץ אותו, על פי רצונך ובחירתך. יש לתאם עם האחות את השעות המתאימות ביותר להדרכה והדגמה.

עם הגעת התינוק למחלקת תינוקות הוא יקבל חיסון נגד דלקת נגיפית של הכבד מסוג B וזריקה למניעת דימומים (ויטמין K).
לקראת השחרור מבית החולים נבדק כל תינוק בדיקת דם כדי לשלול מחלות (פנילקטונורייה) או הפרעה בתפקוד בלוטת התריס.

לכל תינוק פריטי כביסה אישיים נקיים. במידה וחסר פני לאחות להשלמת ציוד. כמו כן, בכל עריסה בקבוק מים לשתייה ומשחה להגנה על עור הישבן (בעת החלפת טיטולים).

ירידה ראשונה מהמיטה תתבצע לפי הרגשתך אחרי הלידה, בעזרת אחות או כוח עזר (כך גם בלידות חוזרות). שבי במיטה עם רגליים מורדות כ-5 דקות, עד שתרגישי שראשך לא מסתחרר והראייה ברורה. רדי מהמיטה לאט בעזרת איש צוות.

ההפרשה הדמית שלאחר הלידה צבעה אדום, הכמות כמו במחזור והיא נמשכת 5-4 ימים. לקראת סוף השבוע הראשון הדימום הולך ופוחת, צבעו מתבהר, עד שהוא הופך להפרשה בהירה. חשוב לדאוג לניקיון האזור. בכל פעם שאת הולכת לשירותים, שטפי את האזור עם מים. השטיפה התכופה תקל גם על הכאבים הנובעים מהתפרים.
ביציאתך מהשירותים יש לרחוץ ידיים עם מים וסבון.
השתמשי בפדים, אין להשתמש בטמפונים.
חבילת פדים אחת תקבלי במחלקה ואת היתר עלייך להביא מהבית. תכשירים היגייניים ניתן לקנות בחנות של המרכז הרפואי. רצוי להשתמש בתחתוני כותנה הניתנים להרתחה או בתחתונים חד-פעמיים.

לאחר הלידה ממשיכות התכווצויות הרחם, ומורגשות חזק יותר בלידות חוזרות ובזמן ההנקה. גירוי הפטמה בזמן ההנקה מעורר את המנגנון ההורמונלי לייצור הורמון פיטוצין, המכווץ את הרחם לממדיו שלפני ההיריון וזה מקור הכאב.
ניתן לקבל תרופה לשיכוך כאבים כחצי שעה לפני ההנקה. לאומדן רמת הכאב אנו משתמשים בסרגל מיוחד שבו סקלת מספרים מ-0 עד 10, 0 כשאין כלל כאב ו- 10 זהו כאב חזק מאוד. אחות תשאל אותך על מידת הכאב שאת מרגישה לפי סקלת מספרים זו. אם הנך חשה כאב, דווחי לאחות בכל שעה משעות היממה ותקבלי תרופות משככות כאבים.

פעילות מעיים ראשונה של היולדת לאחר הלידה מלווה בקשיים. במידה שלא הייתה לך פעילות מעיים ביומיים שלאחר הלידה, פני לאחות. להקלת היציאות וכאבי הטחורים יש לשתות הרבה ולהרבות באכילת פירות וירקות.

תינוקות שמצבם דורש בדיקות דם או בדיקת רופא, יוחזרו לחדר תינוקות בתיאום עם האחות, בשעה שתקבע.

אחות מחדר תינוקות ואחות ממחלקת יולדות תבקר בחדרך מפעם לפעם. בכל בעיה שלך או של התינוק, יש לפנות מיד באמצעות צלצול בפעמון שליד מיטתך.

לאימהות המעוניינות- ניתן להביא מהבית ציוד נוסף הכולל: שמפו לתינוק, קרם גוף, מוצץ ומגבונים לחים, טיטולים נוספים ומשחה לפטמות.

כאשר תוכלי להשתחרר הביתה, עלייך לקבל מכתב שחרור עבורך ממחלקת יולדות. בשלב הבא תוכלי לשחרר את תינוקך ממחלקת תינוקות.
לפני שחרור תינוקך הביתה, עלייך לתאם עם האחות במחלקת תינוקות לשם קבלת פנקס חיסונים ומכתב שחרור.

רופא אחראי: פרופ' משנה קליני זהר נחום
אחות אחראית: עליזה חתוקאי
אחות סגנית אחראית: דבורה סולחמי
צוות רב מקצועי שכולל: אחיות, כוחות עזר, עובדת סוציאלית, דיאטנית ופיזיותרפיסטית
מזכירה: אילנה כהן

מדברים על זה בפורומים - הריון

פורומים מחלקתיים בתחום גינקולוגיה ומיילדות העמק: