כללית און-ליין
במהלך ההריון

טראומה בהריון

לפגיעות טראומה קלות אין השפעה על סיבוכי הריון בהשוואה לנשים ללא פגיעות טראומה. עם זאת, נשים אשר חוות טראומה במהלך ההיריון נדרשות להגיע לבירור ולמעקב רפואי.

​פגיעות טראומטיות בהריון הן אחד מהגורמים העיקריים לתחלואה ותמותה של נשים בהיריון. השכיחות של טראומה בהריון נעה בין 0.13% - 7%.

במחקר שנערך במערך נשים ויולדות במרכז רפואי העמק בשיתוף הטכניון, בחנו הריונות בקרב נשים שחוו טראומה קלה בהשוואה לנשים בהריון שלא חוו טראומה. פגיעות טראומה קלות במהלך ההיריון הוגדרו כפגיעות אשר אינן מהוות סכנת חיים לאישה ומצבה של האישה מאפשר אשפוז במחלקת יולדות. מטרת המחקר הייתה לבחון האם וכיצד פגיעת טראומה קלה משפיעה על תוצאות ההיריון.


המחקר, שהוצג בכנס השנתי של החברה הישראלית לרפואת האם והעובר על ידי ד"ר סיון איסטון, מתמחה במחלקת נשים ויולדות, נערך על ידי צוות חוקרים בראשותו של פרופ' מ.ק. ראיד סלים, מנהל יחידת חדרי הלידה במרכז הרפואי העמק והשתתפו בו גם ד"ר גלי גרמי, רופאה בכירה בחדר לידה, ו"דר מרי מרג'יה.


במסגרת המחקר נבחנו 512 מקרים של נשים בשבוע ה-23 והלאה להריונן אשר חוו פגיעת טראומה קלה ונבחנה קבוצת ביקורת אשר כללה 1024 נשים באותם שבועות הריון אשר לא חוו פגיעה כזו. החוקרים בחנו את שכיחותם של מקרי היפרדות שליה, לידה מוקדמת או לידה במשקל נמוך מ-2.5 ק"ג וגילו ממצאים מרגיעים המעידים על כך שלפגיעות טראומה קלות אין השפעה על הישנותם של כל אחד מסיבוכים אלה בהשוואה לנשים ללא טראומה.


תוצאות המחקר הראו כי 9.4% מהנשים שחוו פגיעות טראומה קלות פיתחו אחד מן הסיבוכים שתוארו מעלה, לעומת 12.9% מהנשים בקבוצת הביקורת.
עם זאת מדגישים החוקרים כי התוצאות תקפות רק עבור נשים שחוו טראומה קלה, ועדין גם בקרב נשים אלה נדרש מעקב רפואי ולכן נשים אשר חוות טראומה במהלך ההיריון נדרשות להגיע לבירור ולמעקב רפואי.

מדברים על זה בפורומים - הריון

פורומים מחלקתיים בתחום גינקולוגיה ומיילדות העמק:

  • היריון ולידה
  • פוריות
  • אנדומטריוזיס