כללית און-ליין
במהלך ההריון
    מאת:
  • ד"ר ראיד סלים, אחראי חדרי הלידה במרכז רפואי העמק

היפוך העובר בהרדמה חלקית

מטרת ההיפוך החיצוני היא להפוך את העובר ממצג עכוז למצג ראש.

​מצג עכוז מהווה 3 עד 4 אחוזים מכלל הלידות המתרחשות במועד. רוב העוברים הנמצאים במצג עכוז בשבוע 37 ומעלה, יישארו כך עד הלידה. אחוז נמוך של העוברים מתהפכים באופן ספונטאני ובלי התערבות עד שבוע 40.

מה גורם לתינוקות להגיע למצב עכוז?

הסיבות לכך רבות ומגוונות, ובהן: מבנה שונה של הרחם כגון רחם עם מחיצה, רחם דו קרני או רחם עם שרירן, שליה נמוכה, מיעוט או ריבוי מי שפיר, היריון מרובה עוברים, ועוד.

מה האפשרויות העומדות בפנייך בשבוע 37 כאשר העובר נשאר במצג עכוז?

  1. לקבוע תור לניתוח קיסרי, בדרך כלל בשבוע 39 עד 40.
  2. להפוך את העובר למצג ראש בטכניקה הנקראת היפוך חיצוני.
  3. לידת עכוז נרתיקית. אופציה זו פחות מומלצת מאז שנת 2000, שבה פורסם מחקר גדול רב מרכזי שהראה עליה משמעותית בסיכון לילודים בלידה נרתיקית במצב עכוז, בהשוואה ללידה בניתוח קיסרי.

היפוך חיצוני

פעולת ההיפוך מתבצעת על ידי רופאים מנוסים ומטרתה להפוך את העובר ממצג עכוז למצג ראש. היתרון העיקרי בפעולה הוא בהעלאת הסיכוי ללידה נרתיקית. כ 85 עד 90 אחוזים מהנשים שעברו היפוך חיצוני מוצלח יילדו בלידה נרתיקית מוצלחת.
פעולת ההיפוך החיצוני מתבצעת בשבוע 37 – 38. הסיכוי שהעובר יתהפך חזרה לתנוחת עכוז לאחר היפוך מוצלח בשבוע זה הוא קטן יחסית. המתנה מעבר לזה עשויה לגרום לכך שכמות מי השפיר תפחת, העובר יתקבע באגן ויהיה קשה יותר להיפוך או שהאישה תפתח צירים סדירים או ירידת מים ואז ההיפוך אינו אפשרי בדרך כלל.

איך מתבצע ההיפוך ?

תחילה מוודאים כי אין הוראת נגד לניסיון היפוך חיצוני. היולדת צריכה להיות בצום ומחוברת במהלך הפעולה לעירוי נוזלים. הפעולה עצמה מתבצעת ע"י שני רופאים שעובדים יחדיו. הרופא הראשן מבצע את תהליך ההיפוך ע"י הפעלת לחץ עדין על הבטן, במטרה להפוך את העובר ממצג עכוז למצג ראש והשני בסיוע אולטרה סאונד ממוקם על לב העובר וצופה בו כל עת ביצוע הפעולה. הפעולה נמשכת בדרך כלל מספר דקות. עשויה לפעמים לגרום למעט כאב או לאי נוחות בזמן הלחיצות על הבטן.
אחוזי ההצלחה של היפוך חיצוני נעים בין 30 עד 70 אחוזים, כאשר סיכויי ההצלחה גבוהים יותר אצל נשים שכבר ילדו בעבר לעומת נשים שעבורן זוהי לידה ראשונה.
בשנים האחרונות משתמשים בחדר לידה שלנו בטכניקה של היפוך חיצוני תחת הרדמה אזורית, המוכרת לנו כהרדמה גבית – אפידורל- כמו זו המבוצעת במהלך לידה נרתיקית או לפני ניתוח קיסרי.
היתרונות של ביצוע ההיפוך בהרדמה אזורית הם אחוזי הצלחה גבוהים יותר, וכן הפחתת תחושת אי הנוחות והכאב שהיולדת חשה במהלך ההיפוך, כאשר מבצעים את הפעולה ללא הרדמה.
כ 40 ניתוחים קיסריים נמנעו ב 2011 בגלל היפוך חיצוני (עם או בלי הרדמה).