כללית און-ליין
אחרי הלידה
פנייה ליחידה

יצירת קשר

​טלפון: 04-6494321 ,04-6495514 ,04-6495329 
פקס:   04-6163411

מיקום

​בניין מספר 6, ליד בניין ברוולד                    

פגים (טיפול נמרץ בפגים וילודים)

מנהלת המחלקה ד"ר קלרי פלסר - פיש

​במחלקה מאושפזים מדי שנה כ- 400 תינוקות, חלקם פגים וחלקם ילודים שנולדו במועד, הזקוקים להשגחה או לטיפול מיוחדים. מבין הפגים, כ- 60 בשנה הינם תינוקות במשקל לידה קטן מאוד- פחות מ- 1.5 ק"ג.
פג הוא תינוק אשר נולד לפני תום הריון מלא, כלומר לפני השבוע ה - 37, בלי קשר למשקל הלידה.
התינוקות מתקבלים מחדר לידה או חדר ניתוח (לאחר ניתוח קיסרי) וחלקם מבתי חולים אחרים.
המחלקה עומדת בסטנדרטים הגבוהים של מחלקות פגים הטובות בארץ. המחלקה מצוידת במכשור רפואי מודרני. הצוות מיומן ומסור ורואה את תפקידו במתן הטיפול הרפואי והסיעודי המיטבי לתינוקות המאושפזים ובמקביל סיוע ותמיכה בהורי התינוקות במהלך האשפוז.

מבנה המחלקה

במחלקה 22 עמדות טיפול ב- 3 חדרים, כשהתינוקות מחולקים ביניהם בהתאם למצבם.
בחדר הראשון (חדר טיפול נמרץ) ישנן 6 עמדות לטיפול בפגים במשקל קטן מאוד ובתינוקות הזקוקים להנשמה או לאמצעי טיפול מיוחדים אחרים. התינוקות שוהים באינקובטורים בעלי ויסות חום, לחות וריכוז החמצן ומחוברים למכשירי ניטור המסייעים במעקב אחר מצבם. בהתאם לצורך הם מחוברים לאמצעי טיפול נוספים, כמו מכשירים לתמיכה נשימתית, משאבות עירוי לנוזלים, תרופות ולהזנה תוך ורידית.
בחדר השני (טיפול ביניים) נמצאים תינוקות שמצבם יציב יותר, אשר הועברו מחדר טיפול נמרץ או ישירות מחדר לידה. הם מחוברים למכשירי ניטור, ושוהים באינקובטור סגור, עריסה מחממת או עריסה רגילה. חלקם, בהתאם למצבם, מקבלים תוספת חמצן, עירוי נוזלים או תרופות שונות.
בחדר השלישי (חדר "בוגרים") מאושפזים תינוקות במצב יציב, בשלבים שונים לקראת שחרורם הביתה.
בנוסף, ישנם במחלקה חדר לשאיבת חלב, חדר רוקחות, חדר הכנת חלב, חדר הכנה לשחרור, חדר מנוחה להורים וחדר המתנה.

הטיפול בתינוק עם הגעתו למחלקת פגים

חימום התינוק באינקובטור סגור או פתוח, חיבור, לפי הצורך, למכשירים תומכי חיים ומכשירי ניטור, שקילה, אומדן והערכה ראשוניים על ידי האחות, מתן זריקת ויטמין K למניעת דימומים, בדיקה על ידי רופא ומתן הוראות לטיפול, לקיחת בדיקות דם וביצוע בדיקות נוספות כנדרש, טיפולים שונים בהתאם למצב התינוק.

שיטות העבודה

התינוקות מועברים למחלקה באינקובטור נייד, כשהם מלווים על ידי רופא, ומתקבלים לחדר טיפול נמרץ או טיפול ביניים. הם נמצאים בפיקוח מתמיד של צוות אחיות ורופאים ומטופלים כל אחד בהתאם לצרכיו המיוחדים .שלוש פעמים ביום מתקיים ביקור רופאים .המחלקה מצויידת בכל אמצעי הטיפול והניטור החדישים המקובלים ביחידות לטיפול נמרץ בילוד. בחדר טיפול נמרץ, חלק מהתינוקות זקוק לתמיכה נשימתית באמצעות מכונת הנשמה ולטיפולים שונים בהתאם למצבם. הם עוברים לפי הצורך בדיקות דם, צילומים ובדיקות אולטרא- סאונד. רובם מקבלים הזנה תוך ורידית, עם התחלה הדרגתית של כלכלה דרך מערכת העיכול בהתאם למצבם. בחדרי טיפול ביניים ו"בוגרים" התינוקות נמצאים בהשגחה, כמות הבדיקות והטיפולים קטנה יותר. חלקם מטופל לפי הצורך על ידי חמצן, עירויים או פוטוטרפיה (טיפול בצהבת הילוד). הם מקבלים כלכלה בהתאם לגילם ומצבם - יניקה, אכילה מבקבוק או האכלה בזונדה (צינורית המוחדרת לקיבה).
ככל שמצב התינוק יציב יותר, ההורים נוטלים חלק פעיל בטיפול היומיומי בו (רחצה, האכלה, החזקה).

הדרכת הורים ומעורבותם בטיפול

בביקורם הראשון ההורים מקבלים הסבר על מצבו של התינוק, על הטיפולים הניתנים לו, המכשירים השונים אליהם הוא מחובר ועל נהלי המחלקה. בכל ביקור בהמשך הם מקבלים עדכון על מצבו מרופא ו/או אחות. כל יום יכולים ההורים להיפגש עם מנהל המחלקה או עם רופא בכיר, ובהתאם לצורך מתקיימים מפגשים עם עובדת סוציאלית. אחת לשבוע מתקיימים מפגשים קבוצתיים של הורים עם צוות המחלקה. הצוות מעודד ביקורים תכופים של הורים ואת שהותם לצד התינוק, גם אם מצבו קשה, כל עוד אין בכך הפרעה לפעולות המחלקה. מושם דגש על יצירת הקשר הפיזי עם התינוק, החזקתו על ידי ההורים כאשר מצבו מאפשר זאת, ועל המגע עור לעור (שיטת הקנגורו) החל משלבים מוקדמים. האם מקבלת הדרכה על יתרונות חלב אם לתינוקות, כולל לפגים קטנים, על שאיבת חלב, ובהמשך על הנקה או האכלה מבקבוק של חלב אם או תחליף חלב מתאים (במידה והאם בחרה שלא להניק). עם גדילת התינוק והתייצבות מצבו, ההורים מקבלים הדרכה על הטיפול השגרתי בו, ונוטלים חלק פעיל בטיפולים היומיומיים – האכלה, רחצה, הלבשה, החזקה, כהכנה לטיפול בבית.

טיפול התפתחותי תומך

מעבר לטיפול תומך חיים ולטיפול הרפואי והסיעודי הבסיסי, המחלקה פועלת בהתאם לעקרונות הטיפול ההתפתחותי התומך בפגים. בהתאם לגישה זו, כל פג מטופל בהתאם לצרכיו האינדיבידואליים, ככל שמצבו הרפואי מאפשר זאת. מושם דגש על מניעת חשיפה לרעש ולאור חזק, טיפול בפג בזמנים הנוחים לו, השכבה בתנוחת קינון ועידוד שיטת ה"קנגורו". צוות האחיות והפיזיותרפיסטיות מסייע להורים להשתלב בגישה טיפולית זו.

הכנות לשחרור ושחרור התינוק

ההכנות לשחרור נעשות עוד במהלך האשפוז, על ידי הדרכה לטיפול היומיומי בתינוק בעת שהותו בחדר טיפול ביניים או בחדר בוגרים. הורים לתינוקות עם צרכים מיוחדים כמו טיפול תרופתי, טיפול ביתי בחמצן או מכשיר לניטור ביתי, מודרכים ומתורגלים בכך בתקופה שלפני השחרור. בהתאם לצורך, מקבלים ההורים הדרכה על טיפול בתינוק במצבים דחופים על ידי אנשי צוות מוסמכים. בבנין המחלקה ישנו חדר הכנה לשחרור, הנפרד מחדרי אשפוז התינוקות, בו יכולה האם לשהות לבד עם התינוק במשך כל שעות היממה, בחדר המשרה אוירה ביתית ומכיל את כל הציוד הדרוש לתינוק ולאם. האם מטפלת בתינוק באופן עצמאי, אך בעת הצורך יכולה להיעזר בצוות המחלקה. הדבר תורם לביטחונה של האם ולהתנסותה בטיפול בתינוק. לקראת השחרור נפגשים שוב ההורים עם רופא בכיר, לצורך עדכון חוזר על מהלך האשפוז, על מצב התינוק ועל הטיפולים והמעקבים בהמשך. במהלך האשפוז ולקראת השחרור, ההורים נפגשים עם פיזיוטרפיסטית ילדים, המדריכה אותם בנושאים הקשורים לתנוחות החזקת והשכבת התינוק ולגרייה שלו, אשר יש להם חשיבות להתפתחות העתידית של התינוק. אחות המחלקה מדריכה את ההורים על הכנת הבית לקבלת התינוק, הציוד הנדרש, על הטיפול בתינוק לאחר שחרורו מבית החולים, ועל נושאים שונים כמו חמום, לבוש, צורת ההשכבה המומלצת, תרופות ובטיחות בטיפול בתינוק. לפני השחרור עוברים כל התינוקות בדיקות סקר שמיעה. לקראת שחרור, המחלקה מיידעת גורמים רלבנטיים בקהילה- רופא, אחות או עובדת סוציאלית לצורך ההכנות הנדרשות להמשך הטיפול והמעקב בבית. בשחרור מקבלים ההורים מכתב סכום רפואי ומכתב סעודי, בהם מפורטים מהלך האשפוז והמלצות להמשך הטיפול והמעקב.

מעקב לאחר שחרור

עם שחרורם, מוזמנים מרבית התינוקות למרפאת המעקב של המחלקה. המרפאה מתבצעת על ידי רופא בכיר ופיזיוטרפיסטית ילדים, ומיועדת למעקב אחר הגדילה וההתפתחות של התינוק בשנות החיים הראשונות ומתן מענה להורים על בעיות המתעוררות לאחר השחרור (אך לא במצבי מחלה חריפה, המצריכים פניה לרופא המטפל). בהתאם לצורך, מופנים התינוקות למרפאות מקצועיות שונות, כמו מרפאת עיניים, שמיעה, מרפאת ריאות, מרפאת לב, פיזיוטרפיה ילדים והמכון להתפתחות הילד.

​צוות

במחלקה 4 רופאים בעלי מומחיות ברפואת ילדים ובניאונטולוגיה (רפואת הילוד) ובנוסף רופאים מתמחים. בשעות הערב והלילה נמצא במחלקה רופא תורן מיומן. צוות האחיות מנוסה ומיומן ועבר הכשרה מיוחדת לטיפול בפגים, יועצת הנקה, פיזיותרפיסטיות ילדים, רוקחת מחלקתית, דיאטנית, מזכירה, כוחות עזר וטכנאי מכשור רפואי. במרכז הרפואי ישנם רופאים יועצים מומחים בכל התחומים (מלבד ניתוחי לב וניתוחי מוח).