כללית און-ליין
אחרי הלידה

ייעוץ הנקה

חלב האם מכיל את כל הדרוש לתינוק, המגע הקרוב עם האם בשעת ההנקה חשוב מאוד להיקשרות עם האם ולהסתגלות לסביבה החדשה. יתרה מזאת, הנקה שורפת את השומן העודף שהצטבר בגוף האישה במהלך ההריון.

​הנקה היא הדרך הטבעית והטובה ביותר להזין את תינוקך, אך ההתחלה אינה תמיד קלה.
אמהות רבות שרוצות להיניק נתקלות בקשיים, סובלות מכאבים ומתסכול ואינן מצליחות להתמיד בהנקה - בעיקר בגלל חוסר תמיכה, ידע וניסיון.

הנקת התינוק במחלקה

לאחר הגעתך למחלקת היולדות תוכלי להמשיך להיניק על פי רצונך והרגשתך. מניסיוננו אנו יודעים שהנקה מצליחה יותר בקרב אמהות שהתינוק נמצא לידן במשך שעות היום.
לפני ההנקה הקפידי לרחוץ ידיים עם מים וסבון. המפגש המרגש עם התינוק עלול להסתיים גם ללא הצלחה בהנקה, זאת משום שחלק מהתינוקות ישנוניים או מסרבים לינוק ב-24 השעות הראשונות. אנא ידעי את האחות על מידת הצלחתו לינוק ועל התנהגותו הכללית של התינוק.

שעות ההנקה

הנקה מתבצעת לפי צורכי התינוק, אך חשוב להניק תינוק במשקל מעל 2.5 ק"ג כל 4-3 שעות. תינוקות אשר משקלם פחות מ-2.5 ק"ג או במקרים אחרים, מומלץ להיניק כל 3 שעות. מתן תוספת להנקה יינתן לפי הצורך, בשיתופך.
יולדת עם חום יכולה להיניק החל מ-24 שעות לאחר ירידת החום. אנא דווחי על כך למחלקת ילודים. לפני שאת מחליטה להפסיק הנקה רצוי לשוחח עם הצוות ממחלקת התינוקות. אם מסיבה כלשהיא אינך מיניקה, יותאם לתינוקך תחליף חלב.  

איך נוצר החלב?

בשד נמצאות בלוטות המייצרות חלב. החלב עובר דרך צינורות החלב עד ההילה (האזור הכהה מסביב לפטמה), ודרך פתחים בפטמה מגיע לפיו של תינוקך. הגירוי ליצירת החלב הוא על ידי הנקת התינוק.

מתי מופיע החלב?

בתקופת ההיריון סמוך ללידה נוצר הקולוסטרום - החלב הראשוני. זהו נוזל צהבהב, עשיר מאוד בחלבונים ובנוגדנים, המזון האידיאלי להגנת תינוקך. מהיום הרביעי נוצר החלב עצמו. חלב אם נראה שקוף ומימי. עם הופעת החלב את עלולה להרגיש שהחזה מתוח, נפוח וכואב. תחושות אי נוחות אלו נעלמות בהדרגה במשך השבוע הראשון לאחר הלידה.

מדוע ההנקה טובה עבורי?

חלב האם מכיל את כל הדרוש לתינוקך: חלבונים, סוכרים, שומנים, מינרלים ומים.
התינוק מקבל את החלב בטמפרטורה נכונה ללא זיהומים. חלב האם מכיל בנוסף לכך גם נוגדנים (חומרים המגנים על התינוק מפני מחלות וזיהומים) ותאים לבנים. תינוקות היונקים חלב אם סובלים פחות מכאבי בטן וממצבים אלרגיים, כמו אסתמה ואקזמה, ופחות ממחלות זיהומיות מאשר תינוקות הניזונים מתחליף חלב. המגע הקרוב עם האם בשעת ההנקה חשוב במידה רבה להרגעת התינוק, עוזר לו בהסתגלות לסביבה החדשה ומהדק את הקשר בין האם לתינוקה.
במשך ההיריון מתכונן גופך להנקה על ידי אגירת שומן עודף. כאשר את מיניקה הינך שורפת שומן זה, וכך קל לך יותר לחזור לגזרתך הקודמת. ייתכן שתחושי כאב בטן בעת ההנקה, בעיקר בימים הראשונים לאחר הלידה. כאבים אלה, למרות היותם בלתי נעימים, משמעותם שהרחם שלך מתכווץ וחוזר לגודלו הטבעי.

מאיזה צד להיניק?

בכל הנקה רצוי להיניק משני הצדדים. תכיפות ההנקה המומלצת היא על פי רצונו של התינוק.

איך אתכונן להנקה?

 • הכיני בהישג יד משקה, למקרה שתחושי בצימאון בזמן ההנקה.
 • הכיני בהישג יד מפיות בד, למקרה שהתינוק יפלוט בזמן הארוחה.
 • מצאי את התנוחה הנוחה ביותר עבורך ועבור תינוקך. ניתן להיעזר בכרית.
 • שמרי על ניקיון השדיים, אזור הפטמה חשוב ביותר.

כיצד להיניק?

 • יש להחזיק את התינוק קרוב אלייך.
 • על הפטמה וההילה להימצא בפי התינוק. בצורה זו היניקה יעילה יותר ופחות מכאיבה.
 • לפני העברתו של התינוק לשד השני יש לשחרר את הפטמה מפיו על ידי אצבע רחוצה המוכנסת לזווית פיו של התינוק בין החניכיים, או לחיצה על סנטרו. אין למשוך את הפטמה מפי התינוק.
 • בתום ההנקה הניחי לפטמה להתייבש באוויר.
 • ניתן למרוח על הפטמה וההילה שכבה דקה של חלב מהשד, או משחות למניעת גירוי.
 • יש לרחוץ את הפטמות במים בלבד ללא סבון.

כיצד אטפל בפטמה פצועה/ סדוקה?

 • חשפי אותה לאוויר בכל הזדמנות.
 • מרחי משחה אשר תומלץ על ידי הרופא/ האחות.
 • פני אל האחות לשם קבלת סיוע והנחיה מתאימה.
 • החליפי תנוחת הנקה לעתים קרובות.

טיפול מסייע

 1. לבישת חזייה על פי נוחיותך.
 2. עיסוי שדיים – רצוי להתחיל בזמן ההנקה הראשונה, לפני ההנקה ואחריה. מטרת העיסוי היא זרימה טובה יותר של החלב מהבלוטות ומניעת היווצרות גושים.

העיסוי נעשה בשני שלבים:

 • הקפת השד מבסיסו בעזרת שתי כפות הידיים וסחיטה לכוון הפטמה כמה פעמים.
 • לחץ קל סביב ההילה בעזרת האגודל והאצבע כמה פעמים. כאשר חשים בגושים בשד, ניתן לעסות את השד בתנועות עגולות. רצוי לעשות זאת בזמן המקלחת.

גודש בשדיים

הגודש אופייני 3 עד 5 ימים לאחר הלידה ויכול להימשך כשבועיים. הנקות תכופות יכולות לסייע בהקלה על הגודש. ניתן להיעזר בקומפרסים של עלי כרוב (לא לשים על הפטמה), או לקרר את השד עם חיתול רטוב סחוט. חשוב לדעת כי כאשר נעלם הגודש, אין פירוש הדבר שנפסק החלב, אלא שעתה קיים איזון בין כמות החלב שנוצרה לבין הכמות שהתינוק צורך.

האם יש צורך במתן תוספת מים לתינוק?

אין צורך לתת תוספת מים לתינוק בחודשי חייו הראשונים.

איך אדע אם תינוקי אוכל מספיק?

תינוק שיונק היטב, נותן שתן בהיר כ- 8-6 חיתולים ליום. יציאותיו של התינוק היונק הינן צהבהבות ונוזליות ותדירותן נעה בין פעם אחת לשלושה ימים עד כ-10 פעמים ביום. בכל שינוי יש לפנות לרופא.

סיוע בהוצאת אוויר לאחר ההנקה

חשוב להשכיב את התינוק על הגב לאחר הארוחה.

מה התזונה המתאימה לאם מיניקה?

 • שתייה של כ- 20-15 כוסות משקה ליום הינה בעלת חשיבות עליונה.
 • להרבות באכילת פירות וירקות.
 • להמשיך וליטול תכשירי ברזל במינון כמו בתקופת ההיריון למשך שישה שבועות.

בהיל"ה בעמק תקבלי ייעוץ מקצועי להנקה טובה ונכונה. היועצת תעניק לך תמיכה, עצות וטיפים שימושיים במיוחד ותסייע לך בהתמודדות עם אתגרי ההנקה כמו: כאבים, גודש, דלקת בשד, בעיות בעליה במשקל, החזרת תינוק להנקה מלאה, סיוע בחזרה לעבודה והמשך הנקה, גמילה ועוד.

לפרטים נוספים והרשמה במועדון יולדות היל"ה בעמק 04-6494555