כללית און-ליין
מרכז רפואי העמק

שחזור מוצלח של אגודל שנקטעה בוצע במרכז הרפואי העמק מקבוצת כללית: קצב בן 23 שאגודלו נקטעה בעבודה עבר במרכז הרפואי העמק ניתוח מורכב שבמהלכו שוחזרה אגודלו עם חלק מבוהן רגלו

בניתוח מורכב שבוצע במרכז הרפואי העמק מקבוצת כללית נלקחה כרית בוהן מרגלו של צעיר בן 23 והושתלה באגודל ידו לאחר קטיעה טראומטית.

נידאל, צעיר בן 23, תושב דבוריה, העובד כקצב הובא למיון המרכז הרפואי העמק לאחר שחתך בטעות את כרית אגודל ידו עם סכין, פציעה עמוקה שהותירה אותו עם עצם חשופה. לאחר דיון עם המטופל על האפשרויות הטיפוליות, הוחלט על ביצוע ניתוח לשחזור האגודל. בניתוח מורכב שארך כ- 8 שעות נלקחה כרית בוהן מכף רגלו של הצעיר והושתלה באגודלו. את הניתוח ביצע ד"ר חגי אורבך, רופא בכיר ביחידה לכירורגיה של היד במרכז הרפואי העמק.

"מבחינה תפקודית, האגודל היא האצבע החשובה ביותר בכף היד ופגיעה באגודל ככלל ובכרית האגודל בפרט עלולה לפגוע משמעותית ביכולות התפקוד של כף היד", מסביר ד"ר חגי אורבך. "התחושה והטקסטורה בכרית האגודל חשובה למגוון פעילויות יומיומיות ולכן טיפול הבחירה במצב של הצעיר הוא להביא לאזור הפגוע רקמה דומה ככל האפשר לזו שאבדה".

לדבריו של ד"ר אורבך: "בניתוח נלקח מחלקו הפנימי של הבוהן מתלה הכולל עור ותת עור עם אספקת דם, ניקוז ורידי, ועצבוב. המתלה הועבר לאגודל הפגועה ובוצעה השקה של כלי הדם והעצבים תחת מיקרוסקופ. בביקורו האחרון של המטופל, נראה כי השחזור הצליח וכרית האגודל חיונית, האזור התורם מחלים היטב, המטופל מרגיש מצוין והוא כבר החל בריפוי בעיסוק לקראת חזרתו לעבודה. נמשיך לעקוב אחריו במרפאתנו ונאחל לו החלמה מלאה", סיכם ד"ר אורבך.