כללית שלי
מרכז רפואי העמק

מקום של תקווה לחולי הסרטן בצפון

משולחנה של מנהלת מרכז רפואי העמק

תושבי העמק והגליל היקרים,
​בימים אלה ממש, בהתרגשות גדולה, הנחנו את אבן הפינה להקמת מרכז הסרטן במרכז רפואי העמק, מהמתקדמים בישראל -  "בית שולמית", ע"ש שולמית כצמן ז"ל.
לצערנו, מחלת הסרטן עדיין מהווה גורם התמותה העיקרי בישראל ובעולם המערבי, ולכן הקמת מרכז הסרטן בעמק היא בשורה של ממש לתושבי הצפון.
בהיעדר שירותים רפואיים ומחלקות שנותנות מענה לחולי הסרטן, נאלצים חולי הסרטן המתגוררים באזורנו לנסוע מרחק רב, לבתי חולים אחרים, לא פעם לאחר המתנה ממושכת. טלטולים אלו מקשים על החולים, על איכות הטיפול בהם ועל משפחותיהם אשר צריכות להתנתק מסביבתן הטבעית על מנת להיות ליד יקיריהן ולתמוך בהם בעת מחלתם.

מסיבות אלה בחרה משפחת כצמן להנציח את זכרה של ד"ר שולמית כצמן ז"ל דווקא בצפון, ולהקים את מרכז הסרטן המתקדם במרכז רפואי העמק של שירותי בריאות כללית, כדי לתת מענה לכ-700 אלף תושבים המתגוררים בצפון המזרחי של ישראל. בניית המרכז צפוייה להימשך שלוש שנים, ועם השלמתו יהיה מרכז רפואי העמק מרכז אונקו- כירורגי של הצפון, המעניק טיפול מתקדם וכוללני החל באבחון, דרך טיפולים פולשניים, ניתוחים וטיפול קרינתי.
מרכז הסרטן יוקם כבנין נפרד במתחם של מרכז רפואי העמק על שטח של כ-11,000 מ"ר, ויכיל מכון רדיותרפיה להקרנות, מרפאות, מרכז יום לטיפול תרופתי וכימותרפי, מחלקות אשפוז, מרכז לשיפור איכות החיים של החולה ומשפחתו, בית מרקחת ומכון לחקר הסרטן, שיוקם במשותף למרכז רפואי העמק ולטכניון, כאשר בראש הוועדה המדעית המייעצת של מכון המחקר יעמוד פרופ' אהרון צ'חנובר, חתן פרס נובל לכימיה לשנת 2004.
"בית שולמית" ייבנה כבניין ירוק ויאפשר גישה ישירה ומהירה לשטחי הטבע המקיפים אותו. תכנון הבנייה ועיצובו הופקד בידיו של האדריכל הישראלי הבינלאומי רון ארד בשיתוף משרד האדריכלים "מושלי-אלדר" מישראל.

לאתר הרשמי של בית שולמית

לזכרה של רופאת הילדים שסייעה כל חייה לילדים חולי סרטן

"בית שולמית" יוקם לזכרה של ד"ר שולמית כצמן ז"ל, רופאת ילדים וממייסדות עמותת "גדולים מהחיים", שתמיד נרתמה לסייע לכל מי שפנה אליה, והייתה פעילה בעמותות רבות נוספות. היא הייתה אשת משפחה, אשת תרבות ואוהבת אדם. ד"ר שולמית כצמן נפטרה בחודש אוגוסט 2013. בעלה, חיים כצמן, ושלוש בנותיהם, אביגיל, בתי עמי ועברונה, ינציחו את זכרה באמצעות תרומת קרן ד"ר שולמית וחיים כצמן, בהקמת מרכז הסרטן ביחד עם הכללית ומרכז רפואי העמק.

בית חולים חירום

במסגרת הבניין הרב תחומי שיאוכלס בשנה הקרובה, נבנה גם בית חולים חירום, בו ניתן יהיה להעניק טיפול ל – 100 מטופלים. המתחם ממוגן, במידה ותהיה מלחמה באזור שלנו. הבניין נבנה בצורה חכמה, כך שבזמן שלום ושגרה יפעלו בשטחים הממוגנים יחידות ומכונים שונים, ובעת חירום, ייחשפו התשתיות החיוניות שבקירות, ובתוך השטחים הללו יטופלו חולים שזקוקים לטיפול נמרץ, להנשמה, להתאוששות ואף לטיפולי דיאליזה דחופים.
בנוסף לכך, חדרי הניתוח וחדרי הלידה נבנו בשטחים ממוגנים, כך שבשעת מלחמה ונפילת טילים, הם ימשיכו לפעול כרגיל.

אני מזמינה אתכם להתעדכן בתמונות מהבניין הרב תחומי – הבריכה הטיפולית שתפעל במסגרת מכוני השיקום השונים, מחלקות יולדות ותינוקות ותמונות נוספות שאנו נעלה בהמשך השנה, לקראת פתיחת הבניין באתר שלנו ובדף הפייסבוק: "הקרן לפיתוח מרכז רפואי העמק".
בנוסף לבניין הרב תחומי אנו נחנוך בקרוב בנין מרפאות חדש שבו אנו מקימים את המרכז לסרטן העור שנבנה בסיוע תרומות שלכם ושל עמותת הידידים שלנו במבצע "עמק תרום".
בסוף שנה זו נקיים אירוע התרמה בסיוע רדיו קול רגע, העמותה ובעזרתכם כדי להקים יחידת סיטי חדשה למחלקה לרפואה דחופה. אני מזמינה אתכם לקרוא את הכתבה בנושא.

בונים רפואה חזקה למענכם

רפואה איכותית ומצוינת ניתנת להשגה רק כאשר משלבים אנשי מקצוע מעולים ואנושיים, תשתיות ראויות וטכנולוגיות מתקדמות.
אני גאה שהתברכנו באנשי מקצוע נפלאים שחותרים כל הזמן להישגים טובים יותר בכלל המקצועות הרפואיים והתומכים, ובזכותם אנו ממשיכים להגיע להישגים בכל התחומים. בשנים האחרונות אנו מובילים בהתמדה את טבלת בתי החולים בישראל בדירוג האיכות ובדירוג של שביעות רצון המטופלים שלנו, ואני מבטיחה שנמשיך לעשות, לשנות, ולבנות עבורכם רפואה חזקה וקרוב לבית.

קרדיט תמונות הדמייה מרכז הסרטן Ron Arad Architects