כללית שלי
מרכז רפואי העמק

כתף אל כתף

גישות ניתוחיות חדשות ומיומנות ייחודית לניתוחי כתף

​מבין כל המפרקים בגוף האדם, הכתפיים הן המפרק עם טווח התנועה הגדול ביותר, הדרוש לנו לאין ספור פעילויות שגרתיות ויומיומיות. כאשר הכתף נפגעת עקב פציעה או משחיקה כרונית, הרי שאיכות החיים נפגעת.

“היום אנחנו יכולים לתת פתרון טוב לרוב הגדול של המחלות והפציעות שמאפיינות את הכתף, ולהחזיר את המטופלים לחיים של שגרה ואפילו מעודדים אותם להמשיך בפעילות שבה היו מורגלים לפני הפגיעה כולל בפעילות גופנית שבה עסקו”, מדגיש ד”ר אבי שזר, סגן מנהל מערך אורתופדיה שיקום במרכז רפואי העמק ואחראי תחום הכתף.

ד”ר שזר הוא מומחה ארצי בתחום של ניתוחים אורתופדיים של הכתפיים וצבר מיומנות וניסיון רב בניתוחים בגישה זעיר פולשנית המוכרת כגישה ארתרוסקופית. “היתרונות של הגישה הם שבמקום חתך ניתוחי גדול, הגורם לנזק לרקמות שבאזור, הניתוח מתבצע באמצעות מכשור מיוחד שמוחדר אל מקום הניתוח דרך חתכים קטנים. הגישה הזו מאפשרת, בעזרת מכשור מתקדם כולל מצלמות וסיב אופטי, דיוק רב וצמצום למינימום את הנזק לרקמה מסביב, ומבחינת המטופל ההחלמה מהירה יותר והתוצאות השיקומיות טובות יותר”, מסביר ד”ר שזר.


לא כל פגיעה בכתף דורשת ניתוח, ובמקרים רבים ההמלצה של הרופאים תהיה טיפול שמרני שכולל לרוב פיזיותרפיה. המצבים הרפואיים שבהם נדרשת מעורבות ניתוחית הם של פגיעות קשות יותר או מקרים שבהם הטיפול השמרני לא הועיל וכאשר הסימפטומים נמשכים. מצבים של שחיקה קשה בסחוס בעקבות שחיקה טבעית שנגרמת עם הגיל וכן מצבים של שברים מורכבים דורשים גם הם התערבות ניתוחית של החלפת מפרק או קבוע השבר. במקרים אלו הגישה הניתוחית תהיה לרוב הגישה הפתוחה.


לדברי ד”ר שזר, כאשר אדם סובל מקרעים בגידים בכתף ובעקבות הפגיעה נגרמים לו סבל וכאב ופגיעה משמעותית באיכות החיים, הפתרון יהיה לרוב ניתוח בגישה ארתרוסקופית. “כשנגרמים קרעים בגידים המשמעות היא שהם נתלשים מהעצם. בניתוח אני מתקן את הגיד בעזרת תפרים וכך נותן לגוף את התנאים לחבר את הגיד אל העצם בצורה ביולוגית”. הניתוח הארתרוסקופי מתבצע דרך כמה חורים שדרכם מובילים מכשור אל מקום הפגיעה, והמנתח מבצע את הניתוח תוך שהוא רואה את פעולת הניתוח על מסך גדול.

פציעות ספורט פריקה של הכתף היא אחת מפציעות הספורט הנפוצות יותר גם אצל מתבגרים בגילאי 16 ומעלה וגם בגילאים מבוגרים יותר. פריקת כתף מתרחשת כאשר ראש עצם הזרוע זזה ממקומה, וככל שפריקת הכתף אירעה בגיל צעיר יותר, גדל הסיכוי לכך שיתרחשו פריקות כתף חוזרות.
עיקר הפציעות מתרחשות בשעת פעילות גופנית או בתאונות אחרות.
“במצב של פריקות כתף חוזרות הניתוח הוא המלצה חד משמעית לניתוח, ומומלץ לנתח בהקדם כדי למנוע התמשכות של פריקות הכתף”, מסביר ד”ר שזר.
גם כאן הטכניקה הניתוחית המועדפת היא בגישה הזעיר פולשנית, ולמעלה מ- 90 אחוזים מהמנותחים יחזרו לתפקוד מלא של הכתף.