כללית און-ליין
מרכז רפואי העמק

חייו של תינוק בן 8 חודשים ניצלו במרכז הרפואי העמק

חייו של תינוק בן 8 חודשים ניצלו, לאחר שסיכת ביטחון שבלע ונתקעה בגרונו, נשלפה על ידי צוות מיומן במחלקה לרפואה דחופה לילדים במרכז הרפואי העמק מקבוצת הכללית.

​התינוק פונה לבית החולים על ידי הוריו, שסיפרו כי מדובר בסיכת ביטחון שהיתה מקובעת לקישוט בעגלת התינוק.

בצילום הרנטגן שבוצע לתינוק זיהו אנשי הצוות סיכת ביטחון הממוקמת בעומק חלל הלוע כשהיא פתוחה. "במצב כזה של שאיפת גוף זר החשש הוא שהסיכה תגיע פנימה למערכת הנשימה ותוביל למצב מסכן חיים", מסביר ד"ר כפיר סיאג ממחלקת אף אוזן וגרון במרכז הרפואי העמק. בפעולת חירום שלפנו את הסיכה מבסיס הלשון. "גוף זר חד כגון סיכה פתוחה עלול לפגוע ברקמות סביב. במקרה הזה ביצענו פעולה מהירה וכך נמנעה הידרדרות במצבו של התינוק".

"האירוע הסתיים בשלום בזכות ערנותם של ההורים שהגיעו מהר למיון ופעלו מהר ונכון בכך שהזעיקו אמבולנס. הודות לצוות המחלקה לרפואה דחופה בילדים שפעלו בערנות ובמהירות, ד"ר סאלח חטיב ואסנת נאור האחות האחראית, הצלחנו להוציא את הסיכה במהירות מיד כשהתינוק הגיע למיון", מתאר ד"ר סיאג. "מלבד המקרה הנוכחי", הוא מספר, "מגיעים אלינו מקרים רבים של ילדים לאחר שאיפת גוף זר כמו מזון שלא נטחן בהתאם לגיל הילד, צעצועים וחלקי פלסטיק קטנים, פיצוחים ועוד. הטיפול הכי טוב במצב הזה הוא למנוע את האירוע הבא. אני ממליץ להורים לסייר בבית ולהניח חפצים שלא מתאימים לגיל הילד, הרחק מהישג ידם".

ד"ר סלים מזאווי, מנהל מחלקת אף אוזן וגרון במרכז הרפואי העמק מדגיש: "בליעה ושאיפה של גופים זרים על ידי ילדים הוא נושא כאוב ומאוד נפוץ לצערנו. חשוב שההורים יבינו שההשלכות עלולות להיות חמורות מאוד ויגיעו לקבל טיפול רפואי בהקדם. במידה שיש חשש, אפילו קל, שהילד בלע או שאף גוף זר, יש לפנות למיון ילדים. השבוע מציינים את שבוע השינה הבטוחה לתינוקות אז חשוב להקפיד שגם סביבת השינה, העגלה והעריסה, יהיו בטוחים ונקיים מחפצים מסוכנים".

סיכת ביטחון צילום.jpg