כללית שלי
מרכז רפואי העמק

רעלת הריון?

חדש במרכז רפואי העמק- בדיקה חדישה תבדוק האם את בקבוצת סיכון ללקות ברעלת היריון

​רעלת הריון היא סיבוך חמור ומסכן חיים אצל האם והעובר הפוגע ב- 3 - 5 אחוזים מההריונות. מדובר במחלה המופיעה במהלך ההיריון ולאחר הלידה, בתקופת משכב הלידה, שנמשכת עד 6 שבועות לאחר הלידה. השם "רעלת הריון" ניתן למחלה זו משום שבעבר סברו שהיא נגרמת מרעלן הנמצא בגוף.

הסימנים הבולטים של רעלת הריון הם עלייה במדדי לחץ הדם (מעל 140/90), הפרשת חלבון בשתן, טשטוש ראייה וכאבים בבטן העליונה. אצל העובר מתבטאת רעלת ההיריון בעיכוב בגדילה בתוך הרחם, כך שקצב הגדילה לא תמיד תואם את שבוע ההיריון, לעיתים יש ירידה בכמות מי השפיר ועלולה להיווצר היפרדות שלייה שתוביל ללידה מוקדמת וללידת תינוקות פגים, על כל המשתמע מכך.

רעלת היריון עלולה לגרום לתחלואה קשה אצל האם שכוללת הפרעה בתפקוד הכבד והכליות, בצקת במוח, הפרעות במערכת הנשימה ובקרישת הדם, ובמקרים נדירים אנו עדים אפילו למקרים שהסתיימו באבדן חיי היולדת והתינוק, כתוצאה מרעלת היריון סוערת או כזו שלא אובחנה וטופלה בזמן.

אל תיקחי סיכון – בדקי האם גם את בקבוצת סיכון ללקות ברעלת היריון

במרכז רפואי העמק קיימת בדיקה משולבת, שקובעת האם את בקבוצת סיכון לפתח רעלת היריון. הבדיקה מתבצעת ביחידה לאולטרה-סאונד נשים בניהולה של ד"ר אתי דניאל- שפיגל, הפועלת בתוך מערך נשים ויולדות בניהולו של ד"ר שבתאי רומנו.

הבדיקה החדישה משקללת את תוצאות בדיקת הדם מבדיקת הסקר הביוכימי הראשון, המבוצע בסמוך לבדיקת השקיפות העורפית, מדידת לחץ הדם, שאלות כלליות על אודות ההיסטוריה הרפואית שלך ומדידת זרימת הדם בעורקי הרחם באמצעות בדיקת אולטרה- סאונד.

לדברי ד"ר אתי שפיגל, מדובר בבדיקה בטוחה לחלוטין הניתנת לביצוע בשבועות 11-14 להיריון ועל פי תוצאותיהן יכוון הצוות המטפל את המעקב הרפואי באישה שתיבדק. נשים שעל פי הבדיקה החדשה ימצאו בסיכון מוגבר ללקות ברעלת היריון, יופנו אל המרפאה לסיבוכי היריון ושם יוחלט האם יש צורך במעקב מיוחד או בטיפול תרופתי שמעכב ומונע את ההתפתחות של רעלת ההיריון. "הטיפול יעיל כאשר מתחילים בו בשלב מוקדם של ההיריון", מדגישה ד"ר שפיגל.

  • היריון ראשון, או היריון מבן זוג חדש
  • אישה שאמה או אחיותיה לקו ברעלת היריון
  • הריון בגיל 40 ומעלה
  • השמנת יתר
  • היריון מרובה עוברים
  • אישה שסובלת מבעיה רפואית כגון יתר לחץ דם, מחלת כליות, סכרת
  • היריון בעקבות טיפולי פוריות ובעיקר הפריה חוץ גופית

הבדיקה איננה בסל הבריאות והיא כרוכה בתשלום.

יחידת האולטרה סאונד מחלקת נשים ויולדות 04-6494262

מדברים על זה בפורומים- היריון

פורומים מחלקתיים בנושא גניקולוגיה ומיילדות בעמק: