כללית און-ליין
מרכז רפואי העמק

אננס לתיקון עיוות בכף היד

בעקבות הממצאים של מחקר חדש ביחידה לכירורגיה של היד, נוכל בעתיד לטפל בזריקה בלבד במחלה שנקראת דופויטרן.

​העיוות באצבעות, שמקורו במחלה שנקראת דופויטרן, גורם סבל רב ומגביל את תנועת האצבעות אצל מי שלוקים במחלה. עד היום נהוג לבצע ניתוח בכף היד כדי לתקן את העיוות, אולם מחקר חדש מציע להשתמש במיצוי של גזע שיח האננס כדי לפתור את הבעיה באמצעות הזרקת החומר לכף היד.


המחקר בוצע ביחידה לכירורגיה של היד בניהולו של ד"ר מיכה רינות, על ידי החוקר הראשי ד"ר גיא רובין וד"ר אלחנדרו וולובלסקי.


לדברי ד"ר רובין, המחלה נוטה להופיע יותר אצל גברים לאחר גיל 40 בקרב יוצאי צפון אירופה. זו מחלה הפוגעת ברקמת החיבור בכף היד, וכתוצאה מכך נוצרת התכווצות של רקמה חולה, אשר יוצרת מעין מיתר שמכופף את האצבע ומגביל את התנועתיות שלה.


"המחקר שלנו בדק האם ניתן להשתמש בתמצית אנזימים המופקת מגזע שיח האננס כדי להמיס את המיתר על ידי הזרקת החומר, וזאת במקום ניתוח להסרת המיתר. מדובר בחומר NexoBridTM המיוצר בישראל בחברת MediWound ביבנה שנעשה בו שימוש ברפואה בטיפול בכוויות וחשבנו שהוא יכול להתאים גם לטיפול זה".

במהלך המחקר, אספו החוקרים מיתרים שנכרתו בניתוח מחולי דופויטרין לצורך ניסוי במעבדה. החומר הוזרק אל המיתרים והתוצאות נראות מבטיחות.

"התוצאות עד כה מדגימות את היעילות של החומר במינונים קטנים. היתרון של הזרקה על פני הניתוח היא שהניתוח מבוצע בהרדמה כללית באישפוז וקיים בו סיכון גבוה לפגיעה בעצבים ובכלי הדם בכף היד. אני מאמין כי בעקבות הממצאים של המחקר נוכל בעתיד לטפל בזריקה בלבד במחלה שמגבילה כיום את התפקוד היום יומי של חולים רבים" מסכם ד"ר רובין את המחקר.