כללית און-ליין
מרכז רפואי העמק

משרד הבריאות: מרכז רפואי העמק מוביל בין בתי החולים בארץ במניעת זיהומים מחיידקים עמידים

לדברי ד"ר ביביאנה חזן, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז רפואי העמק, "החל משנת 2007 היחידה הארצית למניעת זיהומים של משרד הבריאות בודקת את שיעור המטופלים שנדבקים מחיידקים שעמידים לאנטיביוטיקה בעת שהותם בבתי החולים.

​הדו"ח האחרון שפורסם מתייחס לשיעור האנשים שנדבקו מחיידקים עמידים בעת שהותם בבית החולים בשנת 2018. לפי הדו"ח, המרכז הרפואי העמק ממוקם במקום השני הארצי במניעת זיהומים מחיידקים עמידים, בפער קל בלבד מבית החולים מאיר שבמקום הראשון.

מנהלת המרכז הרפואי העמק ד"ר אורנה בלונדהיים לא הסתירה השבוע את גאוותה עם חשיפת הדו"ח ושלחה לכל העובדים מכתב בו כתבה: "התוצאה הזו איננה מקרית או חד פעמית, היא תוצאה של הקפדה, עבודה שיטתית ומסירות שבאה לידי ביטוי במשך שנים, ובזכות כל אחד ואחת ממעורבי הטיפול. תודה גדולה לכל אנשי הסגל ותודה מיוחדת לצוות היחידה למחלות זיהומיות בראשותה של ד"ר ביביאנה חזן". במכתבה ציינה ד"ר בלונדהיים את תרומתם הגדולה של אנשי המשק בניהולה של עדנה אפרתי, ואת סגן המנהל האדמיניסטרטיבי שלמה זילברמן שבכוחות משותפים עם האחיות, הרופאים ואנשי צוות נוספים הביאו להישג החשוב והמרשים הזה.

לדברי ד"ר ביביאנה חזן, הדבקה מחיידק עמיד לרוב לא מתבטאת במחלה, אלא בנשאות בלבד, כלומר בהימצאות החיידק באחת המערכות של הגוף כמו העור או מערכת העיכול, ללא מחלה פעילה, אך עלולה בהמשך לסכן את המטופל בהתפרצות מחלה עם חיידק זה.

"הדרך להימנע מהפצת חיידקים עמידים בבית החולים היא על ידי הקפדה ועבודה על פי נהלי מניעת זיהומים, היגיינת ידיים של כל אנשי הצוות, ניקיון נכון של סביבת המטופל, שימוש באמצעי בידוד כגון חלוק וכפפות חד פעמיות, וכן בידוד של חולים שיש להם נשאות של חיידקים עמידים כדי למנוע העברת החיידקים לחולים אחרים", אמרה.

ולד"ר חזן יש מסר גם למשפחות ולמבקרים של המאושפזים שגם להם יש תפקיד חשוב במניעת זיהומים על ידי הקפדה על היגיינת ידיים באמצעות תכשיר ניקוי ידיים הנמצא על מיטות המטופלים ובכניסה לכל המחלקות וכן, חשוב כמה שפחות להסתובב בבית החולים בין מטופלים, ולצמצם את מספר המבקרים במידת האפשר.