כללית שלי
מרכז רפואי העמק

בת 14 לקתה במכת חום וחייה ניצלו במרכז רפואי העמק

בילוי בבריכה שכמעט הסתיים באסון

​נערה בת 14 מהצפון פונתה שלשום למרכז רפואי העמק כשהיא סובלת ממכת חום קשה ומסכנת חיים לאחר שהייה ממושכת בשמש בשעות הצהריים.

הנערה פונתה למיון באמבולנס לאחר שאיבדה הכרה והתעלפה בחצר הבריכה שבה בילו בני משפחתה. בהגיעה לבית החולים סיפר אביה כי בני המשפחה בילו את היום בבריכה, אולם ביתו שהתה שעות רבות בשמש הקופחת ולא נכנסה לבריכה לצנן את גופה. עם הגיעה לבית החולים החל מיד צוות המחלקה לרפואה דחופה בילדים לקרר את גופה של הנערה בעזרת עירוי של נוזלים ובאמצעות חליפת קירור מיוחדת, והעבירה להמשך טיפול ביחידה לטיפול נמרץ ילדים.

לדברי ד"ר יאיר קציר, רופא בכיר במחלקה לרפואה דחופה בילדים במרכז רפואי העמק: "מכת חום זהו מצב מסכן חיים. כאשר טמפרטורת הליבה של הגוף, מגיעה ל-42 מעלות הגוף אינו יודע להתמודד. במצב זה עשוי להיווצר נזק מוחי בלתי הפיך ואפילו מוות. מכת חום הינו מצב המצריך טיפול דחוף, ללא השתהות. הטיפול המידי, עד להגעה לבית החולים הוא קירור הגוף על ידי הורדת הבגדים, וקירור באמצעות קומפרסים קרים של בתי השחי והבטן. בבית החולים אנו מיד מטפלים בעירוי של נוזלים ומשתמשים בשמיכת קירור ייחודית להורדת חום הגוף. בקיץ הישראלי חשוב להקפיד על לבוש קל, שתייה מרובה ולהימנע משהייה ממושכת בשמש", הדגיש.

לדברי ד"ר גור זמיר, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים, למרבה המזל הובהלה הנערה לבית החולים במהרה והאבחון והטיפול המהיר במיון הצילו את חייה. לדבריו, הנערה טופלה ביחידה לטיפול נמרץ ילדים עד שיצאה מכלל סכנה ואמש הועברה להמשך טיפול והשגחה במחלקת ילדים כשמצבה טוב.

"קרה לנו נס", סיכם האב, "הצוותים של מיון ילדים והיחידה לטיפול נמרץ ילדים התמסרו לטיפול בבת שלי והצילו אותה. תודה לבורא עולם ולצוות בית החולים".