כללית און-ליין
מרכז רפואי העמק

אנדומטריוזיס

כל מה שרצית לדעת על מחלת אנדומטריוזיס ולא העזת לשאול

​נשים רבות טועות וחושבות שכאבים חזקים בזמן המחזור היא תופעה שצריך ללמוד להסתדר איתה ושאין ממש מה לעשות, אבל האמת היא שכאבי מחזור היא סיבה טובה לבדוק מחלה גניקולוגית שנקראת אנדומטריוזיס. מדובר במחלה שפוגעת ב- 10% מהנשים החל מרגע קבלת המחזור החודשי ועד לגיל הפסקת הווסת.


"זו לא מחלה תמימה", מסביר ד"ר אלעד ברקוביץ', גניקולוג בכיר במרכז רפואי העמק שהתמחה בתחום זה במסגרת השתלמות רפואית ממושכת במרכז רפואי גדול באוסטרליה, "המחלה הזו היא הגורם העיקרי לבעיות פוריות אצל נשים, זו מחלה שללא טיפול הולכת ומחמירה מווסת לווסת ואחד הסיבוכים שלה הוא התפשטות הנגעים גם לאיברים אחרים בגוף שעלולים לגרום למצבים רפואיים חמורים".


מרבית הנשים הלוקות באנדומטריוזיס מאובחנות בגילאי 25 עד 40 שנים. זהו מצב כרוני ומתמשך שעלול לגרום לא רק נזק לאברי מערכת הרבייה אלא גם לאיכות חיים ירודה, לעייפות ולדיכאון.
אחד התסמינים השכיחים של המחלה הוא כאבים עזים במהלך המחזור החודשי, לעתים אף כאב משתק. לדברי ד"ר ברקוביץ', נגרמת המחלה על ידי תאים של רירית הרחם שנמצאים בתוך חלל הבטן, סביב השחלות ובתוכן, ולעתים אף חודרות לשלפוחית השתן ולדרכי השתן או לדופן המעיים ו"מתיישבות" על צלקות פנימיות של ניתוחים קיסריים. ההידבקויות והצלקות הפנימיות גורמות להפרעות בתפקוד של האיברים הנגועים, כגון כאבים במגע מיני, הפרעות בשלפוחית השתן, בעיות במערכת העיכול ועוד.


אמנם טרם נמצא הגורם לאנדומטריוזיס וכיום אין דרך לרפא מצב זה, אבל קיימים טיפולים שונים שמטרתם להביא לכך שהמחלה תיסוג ולא תמשיך להתפרץ, וכן טיפולים שבעזרתם נשים שסובלות מאי פריון יוכלו להרות.


האבחנה הסופית של אנדומטריוזיס מתבצעת בניתוח בגישה זעיר פולשנית, כאשר דרך נקבים קטנים ניתן להכניס ציוד מתוחכם ומצלמה אל חלל הבטן, כדי לראות בבירור את הנגעים ולקחת מהם דגימה שתיבדק במעבדה. לדברי ד"ר ברקוביץ', היריון הוא אחד הגורמים להפוגה במחלה וקיימים גם טיפולים הורמונליים שונים שמטרתם לדכא ביוץ לזמן ארוך ככל האפשר ובכך להשיג תקופה זמנית של דיכוי במחלה, אך לטיפולים כגון אלו עלולות להיות תופעות לוואי ויש נשים הבוחרות גם בטיפולים אלטרנטיביים כגון שינויי תזונה, דיקור סיני וכדומה המקלים על התסמינים של חלק מהנשים.


ניתוח להסרת הנגעים יכול להקל על הסימפטומים במידה רבה, ובמחלקת הנשים במרכז רפואי העמק פועל מרכז לאבחון ולטיפול באנדומטריוזיס בניהולו של ד"ר משה בוסתן, ובשיתוף צוות רב תחומי שכולל כירורג כללי, אורולוג, מומחה לפוריות האישה, מומחה לדימות רפואי של אנדומטריוזיס ובהמשך גם פיזיותרפיסט של האגן.
במרכז מטופלות נשים מכל הצפון אשר זקוקות לאבחון, לניתוח או לטיפולים הורמונליים ולמעקב אחר המחלה.

אם את לוקה בכמה מהסימנים המופיעים כאן, כדאי לפנות לגניקולוג שלך:

  • כאבים בזמן המחזור החודשי
  • כאבים בזמן קיום יחסי מין
  • כאבי בטן ואגן מסיבה שאיננה ברורה
  • קושי להיכנס להיריון או הפלות חוזרות
  • כאבים או קושי במתן שתן
  • עצירות וכאבים בזמן יציאות
  • דיכאון
  • קוצר נשימה

מדברים על זה בפורומים - הריון

פורומים מחלקתיים בתחום גינקולוגיה ומיילדות העמק: