כללית און-ליין
מרכז רפואי העמק

חמלה ומקצועיות בטיפול בקשישים

קורס ראשון מסוגו בצפון לאנשי מקצוע בבתי אבות

​לראשונה בישראל, נערך קורס לאנשי מקצועות הבריאות המטפלים בקשישים בבתי אבות ובמוסדות סיעודיים, שעוסק בקידום איכות הטיפול בקשישים. היוזמה המבורכת היא פרי שיתוף פעולה של אנשי היחידה הפליאטיבית במרכז רפואי העמק, ד"ר אהוד פז והאחות קציעה כהן, ביחד עם מנהלת בית האבות נוף העמק נטעלי בן, יחידת קדם של הכללית, עמותת 'עלמה' למען הקשיש בנצרת עלית, ארגון 'אשל' והג'וינט, ומשרד הבריאות. 

לדברי ד"ר פז, "מדובר בפרויקט חדשני שכלל שלושה ימי העשרה אינטנסיביים בתחום הרפואה הפליאטיבית הקרויה גם טיפול תומך, במטרה לתת מענה לצרכים רפואיים, הרגשיים, החברתיים והרוחניים של קשישים חולים ובני משפחותיהם, ולאפשר להם חיים של כבוד, איכות ומשמעות בכל שלב של המחלה ובפרט בסוף ימיהם". 

הקורס התקיים בבית האבות 'נוף העמק' בנצרת עלית שהיה היוזם והמפיק הלוגיסטי של הפרויקט. בקורס, השתתפו 120 אנשי מקצועות הבריאות מ-40 מוסדות בריאות במחוז הצפון, ובהם רופאים, אחיות, אנשי מקצוע מתחום העבודה הסוציאלית, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, דיאטה ומהתחום של הליווי הרוחני.

"משתתפי הכנס יוכלו לקבל תכנית ליווי מקצועי מתמשך בשיטת פורום אינטרנטי פעיל ולהסתייע בניסיון שלנו בנושא גם לאחר הקורס", מסביר ד"ר פז.
"אנחנו מאמינים ומקווים שהקשרים הראשוניים שנרקמו במסגרת הקורס יתרמו לרצף הטיפול ולהידוק הקשרים שבין מוסדות הבריאות והקהילה ומאמינים כי הצלחתה של התוכנית תהווה מודל לפיתוח תכניות דומות ברחבי הארץ ואפילו תאומץ על ידי התוכנית הלאומית להטמעת הרפואה הפליאטיבית בישראל", סיכמה האחות קציעה כהן.