כללית שלי
מרכז רפואי העמק

ושימחתם! בני מצווה בחרו בליצנות רפואית במרכז רפואי העמק כתרומה לקהילה

תלמידי כיתה ז׳, מבית הספר הדמוקרטי ״קשת״ בזכרון יעקב, הגיעו השבוע לביקור במחלקות הילדים במרכז רפואי העמק, במסגרת משימת התנדבות בקהילה בשנת המצווה.

​לדברי הליצן הרפואי סנצ'ו ירון גושן, במסגרת פעילויות שנת בר המצווה, בחרו הילדים בליצנות רפואית כמשימת התנדבות בקהילה והמחנכים ידידיה שיפרוביץ׳ וגיא רבי, שמרכזים את הפרוייקט, יצרו איתו קשר כדי שילווה את הפרוייקט.

סנצ׳ו, המוכר בבית החולים כפרוססור סנצ׳ו, הוא מראשוני הליצנים הרפואיים בארץ מטעם עמותת ״רופאי חלום״ ופועל במרכז רפואי העמק מאז שנת 2003.

לפני ההתנסות המעשית במרכז רפואי העמק כליצנים רפואיים, נערכו כמה מפגשי הכנה של הנערים עם סנצ'ו, במהלכם קיבלו רקע עיוני על עבודת הליצנים בבתי החולים והתוודעו למקצוע החדש והמיוחד הזה. הם עברו סדנה מעשית והתנסו בכמה כלים איתם הליצנים המקצועיים עובדים בבית החולים.

גולת הכותרת של הפעילות הייתה כמובן הביקור במרכז רפואי העמק. הילדים הגיעו נרגשים, התלבשו כליצנים ויצאו יחד עם סנצ׳ו בתהלוכה צבעונית ומשעשעת לשמח את הילדים המאושפזים. בדרך הם גילו שלא רק ילדים זקוקים לליצנים. החיוכים שהופיעו על פניהם של העוברים ושבים, בין אם חולים, מבקרים או עובדי בית החולים, היו מרגשים ומשמחים. החבורה העליזה ביקרה במחלקות הילדים השונות והתקבלה בהערכה רבה על ידי אנשי הצוות במחלקות, שמכירים היטב את סנצ׳ו ואת צוות ״רופאי החלום״ בבית החולים.
מפגש מרגש במיוחד בעבור הילדים היה עם ילד במחלקה לרפואה דחופה בילדים. הילד ואימו היו מתוחים מאד, ולאחר כמה דקות של משחק עם הליצנים הצעירים הופיע על פניהם חיוך וניכר שהשתפרה הרגשתם.

מחנכי הכיתה, שגם הם הצטרפו כליצנים אמרו כי ״בני המצווה אמנם התנדבו כדי לשמח אחרים, אך לאורך תהליך ההכנה למדו הרבה דברים על רגישות, פתיחות, יצירת קשר עין, מתי מותר להתקרב ואף לגעת, איך להזמין למשחק ועוד. למעשה סנצ׳ו לימד אותנו שיעור בתקשורת אחרת בין בני אדם״, סיכמו.

צוות ״רופאי חלום״ במרכז רפואי העמק מונה 6 ליצנים. הליצנים פועלים במחלקות הילדים, ובמסגרת פרוייקט ייחודי לבית החולים, משולבים ליצנים גם במחלקות המבוגרים השונות.