כללית שלי
מרכז רפואי העמק

תיקון פזילה בניתוח מתקדם

גישה חדשה לניתוחי פזילה

​פזילה הוא מצב שבו העיניים אינן ישרות אחת ביחס לשנייה. בעוד שעין אחת מתמקדת במה שלפניה, העין השנייה מופנית לכיוון אחר, פנימה, החוצה למעלה או למטה. הופעת הפזילה תתכן באופן קבוע או לסירוגין, למשל בזמן שהילד חולה או עייף, והיא יכולה להופיע תמיד באותה העין או להתחלף בין עין ימין לעין שמאל. כאשר פזילה מופיעה בעין אחת, חשוב לשלול עין עצלה בעין הפוזלת ולטפל בהתאם על ידי משקפיים, רטיות או ניתוח. חשוב לטפל בעין עצלה בשלב מוקדם של החיים, מכיוון שחדות הראיה שמלווה אותנו בחיים הבוגרים, תלויה בחדות התמונה שמתקבלת מהעיניים אל המוח בתקופת הילדות. לא בכל מקרי הפזילה מומלץ על ניתוח, אולם במקרים בהם יש צורך בניתוח פזילה, הניתוח כולל חיזוק או החלשה של השרירים שמחוברים אל גלגל העין.

ד"ר אורלי הלחמי - אייל, השתלמה בתחום ניתוחי הפזילה בגישה מתקדמת באוסטרליה. בגישה זו, הרופא המנתח תופר את שריר העין בקשר זמני מסוג עניבה וביום שלאחר הניתוח נערכת שוב בדיקת פזילה. במידה שהמנתח והמנותח שבעי רצון מהתוצאות, החוטים נקשרים בקשר קבוע ובכך תם הניתוח. אולם במידה שנדרש תיקון נוסף, ניתן לשפר את התוצאות האסטטיות ביום שלאחר הניתוח על ידי כוונון מחדש של הקשרים בזמן שהמטופל ער.

במרכז רפואי העמק פועלות מרפאות פזילה של ילדים ומבוגרים בניהולן של ד"ר אורלי הלחמי - אייל וד"ר מריאנה לוסטיג - וייס. אל המרפאה מופנים ילדים עם חשד לעין עצלה ופזילה על ידי רופאי ילדים ורופאי עיניים מהקהילה. אל מרפאת הפזילה במרכז רפואי העמק ניתן להגיע על ידי הפנייה מרופא העיניים המטפל.

מהי עין עצלה ?

עין שנראית תקינה, אולם בשל הפרעה בציר הראיה שחלה בתקופת הילדות, מנעה את ההתפתחות של הקשרים התקינים העין לבין המוח ועם הזמן הקשרים הללו הלכו ונחלשו והתמעטו, עד שלבסוף חדות הראיה לא התפתחה כצפוי. חשוב לטפל בעין עצלה בשלב מוקדם של החיים, מכיוון שחלון ההזדמנויות הטיפולי בעין עצלה נסגר סביב גיל 7 שנים וחדות הראיה בגיל זה היא סופית והיא זו שתלווה את הילד בכל חייו הבוגרים. לא ניתן לשפר משמעותית חדות ראיה של עין עצלה מאוחר יותר, אף על פי שכדאי לנסות אפילו עד גיל 15, ולכן בדיקה ואבחון מוקדם של עין עצלה - הם קריטיים כל כך! כל הילדים עוברים בדיקות סקירה בטיפת חלב עד גיל שנתיים. למרות זאת מומלץ לבדוק גם ילדים בריאים אצל רופאי עיניים מומחים לילדים בין גיל שנתיים עד גיל 4 שנים.

גורמי הסיכון להתפתחות פזילה הם: עין עצלה, פגות, פיגור התפתחותי, צורך במשקפיים, וסיבות נוספות. כאשר פזילה מופיעה באחת העיניים, חשוב לבדוק ולטפל בהתאם לממצאים על יד משקפיים, או רטיות על העין הטובה או ניתוח במידת הצורך.

מדברים על זה בפורום

פורום ניתוחי עיניים וקטרקט: