כללית און-ליין
בדיקות, ניתוחים וטיפולים
    מאת:
  • ד"ר אורלי הלחמי רופאה בכירה במחלקת עיניים, מרכז רפואי העמק

פזילה

מטרת ניתוח הפזילה היא ליצור יישור של העיניים במבט קדימה ובקריאה. הניתוח אינו קשה טכנית, אבל יש צורך בניסיון ניתוחי ובמדידות מדויקות לפני הניתוח.

​פזילה היא מצב שבו העיניים אינן ישרות אחת ביחס לשנייה. עין אחת מופנית פנימה או החוצה.

ישנם 3 מצבים שמתארים פזילה:

  1. אזוטרופיה - מצב העיניים פונות פנימה כל הזמן.
  2. אקזוטרופיה - מצב שבו העיניים פונות החוצה כל הזמן.
  3. אזופוריה / אקזופוריה מצב שבו העיניים אינן ישרות רק חלק מהזמן, בדרך כלל במצבי לחץ, מחלה, עייפות או כאשר ישנה הפרעה לראיה הדו עינית (למשל בכיסוי של אחת העיניים).

באחוז גדול מהתינוקות קיימת התופעה של פזילה סביב הלידה.
בהסתכלות על התינוק, אזור הלחמית הלבן בצד הפנימי של העיניים הוא קטן, מה שיוצר את התחושה שהילד פוזל כלפי פנים. דרך מהירה לבדוק פזילה בתינוקות, מתבצעת על-ידי הארה של העיניים על ידי פנס, והסתכלות על רפלקס האור שמוחזר מהקרנית. במצב שבו העיניים ישרות, רפלקס האור המתקבל מהקרנית נמצא במרכז האישון בשתי העיניים. התופעה נעלמת לאחר מספר חודשים.
ילד שפוזל בעין אחת, ידכא את הראיה בעין הפוזלת, על מנת להימנע מראיה כפולה. דיכוי העין הפוזלת גורם ליצירת עין עצלה, וירידה קבועה בחדות הראיה. אצל מבוגרים לא קיימת היכולת ליצור דיכוי של הראיה בעין פוזלת, ולכן פזילה נרכשת בחיים הבוגרים, כתוצאה משיתוק או חבלה, יגרום לכפילות ראיה קבועה.
הטיפול בתינוק עם פזילה כולל תיקון על ידי משקפיים, טיפול בעין עצלה על ידי סגירות או טיפות מטשטשות לעין הטובה וניתוח לתיקון הפזילה. הרבה מקרי פזילה יסתדרו על ידי אמצעים אילו בלבד.
במקרים בהם יש צורך בניתוח פזילה, הניתוח כולל חיזוק או החלשה של השרירים שמחוברים אל גלגל העין. ניתוח פזילה איננו קשה טכנית, אבל יש צורך בניסיון ניתוחי ובמדידות מדויקות לפני הניתוח, על מנת לקבוע את מידת חיזוק או החלשת השריר בזמן הניתוח. מטרת ניתוח הפזילה היא ליצור יישור של העיניים במבט קדימה ובקריאה. אף ניתוח לא יכול לתקן את הבעיה הבסיסית של השרירים, שבגללה התרחשה הפזילה, ולכן ניתן לצפות ליישור של העיניים במבטים השימושיים והחשובים, אולם לא בכל כיווני המבט.


*מטופלים המבקשים להגיע אל המרפאה צריכים לתאם תור מראש דרך זימון תורים 04-6495000.
*יש להגיע למרפאה עם מכתב הפניה מרופא עיניים

מדברים על זה בפורום

פורום ניתוחי עיניים וקטרקט: