כללית און-ליין
בדיקות, ניתוחים וטיפולים
    מאת:
  • ד"ר ירון לנג, רופא בכיר במחלקת עיניים במרכז רפואי העמק

תיקון רשתית וזגוגית

ניתוח לתיקון רשתית וזגוגית בעקבות מחלות הפוגעות ברשתית עין

​במחלקת עיניים, במרכז רפואי העמק מבצעים ניתוחים מתקדמים (ויטרקטומיה) לתיקון רשתית וזגוגית העין באמצעות ציוד עדין ומתוחכם.
רשתית היא שכבת תאים דקה הנמצאת מאחורי גלגל העין. הרשתית היא החלק בעין שממיר אור לאותות עצביים.
המחלות הללו פוגעות בראיה ומסכנות אותה גם בטווח הארוך: סיבוכים של מחלת הסוכרת, היפרדות רשתית, צניחת חומר עדשה או עדשה מלאכותית תוך כדי או לאחר ניתוח קטרקט, חבלות חודרות וגופים זרים תוך עיניים, חורים במרכז הראיה, קרום הגדל על פי מרכז הראיה או דימומים נרחבים הנמצאים במרכז הראיה עקב ניוון מרכז הרשתית הקשור לגיל (AMD).
כדי לתקן את הרשתית במהלך הניתוח מוציאים את הזגוגית. במקומה מכניסים לעין, מבעד ל- 3-4 חתכים קטנים (בגודל של כחצי מ"מ) הנעשים בלובן העין, נוזלים פיזיולוגיים.
ללא הוצאת הזגוגית לא ניתן לטפל ביעילות ובבטחה ברשתית המטופל.
לעיתים, במקום נוזלים פיזיולוגיים מוזרק לעין גז רפואי מיוחד המפעיל לחץ קל על הרשתית. גז זה משמש להחזקת הרשתית במקומה לאחר תיקון הפרדות רשתית או לדחיקת דימום מאזור מרכז הראיה. הגז נספג מאליו לאחר כמה שבועות ובמקומו מתמלא חלל הזגוגית בנוזל פיזיולוגי הנוצר באופן טבעי בעין.
דרך נוספת לטיפול, היא למלא את חלל הזגוגית בשמן סיליקון לצורך תמיכה ארוכת טווח (לעיתים שנה ויותר) ברשתית החולה. לאחר סיום הטיפול השמן יוצא מחלל העין בניתוח זעיר.
הטיפול שלאחר הניתוח כולל מתן טיפות עיניים בהתאם להמלצת הרופא המנתח וביקורות במרפאת העיניים על פי הצורך. שיפור בראיה צפוי לעיתים רק אחרי כמה שבועות. העין זקוקה לזמן התאוששות ארוך לאחר מרבית הניתוחים הללו.
אם הוזרק לעין גז או סיליקון תדחה תוצאת הראיה הסופית עד לספיגתו של הגז או הוצאת הסיליקון בניתוח נוסף.

מדברים על זה בפורום

פורום ניתוחי עיניים וקטרקט: