כללית און-ליין
בדיקות, ניתוחים וטיפולים

תיקון פגמים מולדים בלב באמצעות צנתור

מהפכה ברפואת הלב: תיקון פגמים מולדים של הלב באמצעות צנתור וללא ניתוח.

​בשנים האחרונות חלה התקדמות דרמטית ביכולת לטפל במחלות של הלב באמצעות צנתור. במרכז רפואי העמק מטפלים בפגמים מולדים של הלב בלי לדרוך בחדר הניתוח.

ההתפתחות המהירה שחלה בתחום של רפואת הלב מאפשרת לטפל במחלות של הלב בלי הצורך לבצע ניתוח לב פתוח כפי שהיה מקובל בעבר הלא רחוק, אלא באמצעות צנתור ובכך גם למנוע סיבוכים אפשריים שקשורים לניתוח של האיבר המרכזי והחשוב ביותר בגופנו.

באחרונה דווח על טיפול צנתור חדש שהוכנס לסל הבריאות בישראל, המיועד לאנשים בוגרים שסובלים מהפרעות קצב מסכנות חיים.
לדברי ד"ר יואב תורג'מן, מנהל מערך רפואת הלב במרכז רפואי העמק, "אנשים שסובלים מהפרעות קצב בלב מסוג פרפור עליות הם קבוצת סיכון לתחלואה קשה ולאירועים של תסחיף כתוצאה מהיווצרות של קרישי דם באזור שנקרא האזנית לעליה השמאלית של הלב. תרופות למניעת היווצרות קרישי דם מתאימות רק לחלק מהמטופלים. במכון הצנתורים שלנו טיפלנו בשנה האחרונה בחולים שסבלו מהבעיה הזו באמצעות צנתור בגישה חדשה וייחודית. בזמן הצנתור אנו מובילים דרך הצנתר ציוד זעיר מיוחד שמאפשר לנו לנטרל את האזור שבו נוצרים קרישי הדם, ובכך אנו פותרים באחת את הסיכון של המטופל ללקות באירוע מוחי או תסחיפים של קרישי דם לאברים חיוניים אחרים".

מחלות שקשורות למסתמי הלב הוא תחום נוסף שבעבר נהגו לטפל בו באמצעות ניתוחים ואילו כיום, המכונים המובילים בארץ ובעולם נוהגים לפתור בטכניקות של צנתורים מורכבים, וזאת במטרה להימנע מהסיבוכים הקשורים לניתוחים פתוחים של הלב.
בלב האנושי קיימים 4 מסתמים שתפקידם לוודא שהדם יזרום רק בכיוון אחד. לדברי ד"ר תורג'מן, "בשנים האחרונות מתפתחות יותר ויותר טכניקות של צנתור לטיפול במחלות של המסתמים. כיום ניתן לטפל בדליפה של מסתם הלב וגם להרחיב מסתמים שחלה בהם היצרות. בשנים האחרונות התפתחה טכניקה שבה ניתן להשתיל מסתם מלאכותי במסתם האורטאלי במקום שבו חלה היצרות משמעותית".

מכון הצנתורים במרכז רפואי העמק היה חלוץ בישראל בצנתור בגישה יחודית לטיפול בהיצרות של המסתם המיטראלי. "היום הקרדיולוגים לא ממליצים מייד להחליף מסתם לב חולה, אלא נהוג לבצע צנתורים כדי לשמר את המסתם הטבעי, וגם כאשר יש צורך בהחלפת המסתם, פותחו טכניקות ומיומנויות מיוחדות לבצע את הטיפול הזה בצנתור", מסכם ד"ר תורג'מן.

מדברים על זה בפורום - לב

פורום קרדיולוגיה ומסתמים העמק: