כללית און-ליין
בדיקות, ניתוחים וטיפולים

נקבים בעור התוף

נקבים בעור התוף עלולים לגרום לדלקות חוזרות באוזן התיכונה. במידה והנקבים לא נסגרו באופן עצמאי והם גורמים לדלקות חוזרות, ייתכן וקיים צורך בניתוח. ניתוח זה נועד לשחזר את אמצעי השמיעה באוזן התיכונה: עור התוף ועצמות השמע: הפטיש, הסדן והארכובה.

​מדוע מבצעים את הניתוח?

נקבים בעור התוף עלולים להיגרם עקב כניסת גוף זר לתוך האוזן (מקלון ניקוי) או עקב הפרשים בין לחץ האוויר בתוך האוזן ומחוצה לה ( בעת המראה או נחיתה ). הנקבים עלולים לגרום לדלקות חוזרות באוזן התיכונה, בייחוד אם מים חודרים לאוזן. נקבים קטנים בעור התוף לרוב מתאחים ללא כל צורך בטיפול. עם זאת, במידה והנקבים לא נסגרו באופן עצמאי והם גורמים לדלקות חוזרות, ייתכן וקיים צורך בניתוח, על מנת לסגור את הנקב. ניתוח זה נועד לשחזר את אמצעי השמיעה באוזן התיכונה: עור התוף ועצמות השמע: הפטיש, הסדן והארכובה – על פי מצבו של המטופל.

לקראת הניתוח:

שבוע לפני הניתוח יש להפסיק נטילת נוגדי קרישה (כמו אספירין או קומדין) חשוב מאוד להתייעץ עם רופא המשפחה או המנתח לגבי צורך בתחליפים.

יום לפני הניתוח:

  • יש להיות בצום מוחלט כולל מים, החל מחצות.
  • מומלץ להפחית את מספר הסיגריות ככל שניתן.
  • יש להתקלח ולחפוף את השיער ערב לפני הניתוח או בבוקר הניתוח.
  • אם אינך מבוטח של קופ"ח "כללית", עליך להצטייד בטופס 17 ולהביא אותו עימך לאשפוז.
  • בעת הגעתך לבית החולים, עליך לפנות למשרד הקבלה (בכניסה למיון) עם הדף המציין את תאריך ושם הניתוח שקיבלת היום מהרופא. לאחר מכן תופנה למחלקת אא"ג, הממוקמת בבניין ע"ש ברוולד.
  • בסמוך למעבר לחדר הניתוח, יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי. האוזן המנותחת תסומן על ידי רופא. המנותח יקבל כדור הרגעה, על מנת להפיג את תחושת החרדה המלווה אותו.
  • בחד הניתוח יחובר המטופל למכשירי ניטור ויחל הליך ההרדמה.

הליך ההרדמה:

ניתוח הטימפנופלסטי נערך בהרדמה מלאה .
לאחר שמסתיים החלק הכירורגי של הניתוח ואחרי שרופא תופר את איזור החתך, מעיר המרדים את המטופל.
אחרי ההתעוררות מועבר המנותח אל מחלקת ההתאוששות כדי לוודא התעוררות איטית ובטוחה מהניתוח. סיכוני ההרדמה כוללים חסימה של נתיב האוויר כתוצאה מחנק, ירידה פתאומית בערכי לחץ הדם והדופק ונזק לשיניים או למיתרי הקול כתוצאה מהחדרת צינורות לקנה הנשימה.

מהלך הניתוח:

במהלך ניתוח לשחזור עור התוף, על מנת לשחזר את מערכת השמיעה באוזן התיכונה, ישחזר המנתח את עור התוף ועצמות השמע. על מנת לשחזר את עור התוף, מסיר המנתח רקמת עור מאזור האוזן והרקה, אותה הוא מותח ומדביק על שארית עור התוף הקיים.
במידה ועצמות האוזן התיכונה שלמות, ישחזר המנתח את מבנה האוזן התיכונה. במידה ולא ניתן להשתמש במי מהעצמות, ישתיל במקומן המנתח עצמות חלופיות, סחוס או שתלים סינתטיים (פרוטזות). הגישה לאוזן יכולה להיעשות דרך תעלת האוזן או באמצעות חיתוך קטן מאחוריה. בתום הניתוח, תוחדר תחבושת ספוגה באנטיביוטיקה לאוזן המטופל ואזנו תכוסה בתחבושת.

מהם סיבוכי הניתוח?

ככל פעולה כירורגית פולשנית, גם לניתוח לשחזור עור התוף ישנם סיכויים לסיבוכים. הסיבוכים מתרחשים ב-1-2% מהמקרים, וכוללים פגיעה באיברים סמוכים, דימום, זיהום ופגיעה עצבית, כגון פגיעה בעצב הטעם הסמוך לאוזן התיכונה ובמקרים נדירים, אף בעצב הראשי בפנים.

לאחר הניתוח:

לאחר סיום הניתוח שוהה המטופל כשעתיים במחלקת ההתאוששות, כדי לוודא התעוררות איטית ובטוחה מהניתוח. לאחר מכן הוא מועבר למחלקה, ובשעתיים הראשונות הוא מתבקש להישאר במיטתו. אם הוא צריך להתפנות – הצוות הסיעודי יסייע לו בכך. אם הוא לא סובל מבחילות, הוא יוכל להתחיל לשתות מעט מים. את ארוחת הערב הוא כבר יוכל לאכול באופן חופשי.
בעת שהותו במחלקה, ייבדק המטופל על ידי רופא כל בוקר, שיבחן את הצלקת הניתוחית וישמע על תחושות המטופל. הצוות הסיעודי ינטר את המטופל לפי הצורך (לחץ דם, דופק וחום). בכל עת, אם המטופל סובל מכאבים, עליו לפנות לצוות הסיעודי שישמח לעזור לו ולהקל על הכאב.
השחרור צפוי כיומיים- שלושה לאחר הניתוח.
כשבועיים-שלושה לאחר הניתוח מוזמן המטופל לביקורת אצל הרופא המנתח.