כללית און-ליין
בדיקות, ניתוחים וטיפולים

הקשר שבין אלרגיות לכביסה

סובלים מאלרגיות? כביסה שנעשית ב-40-30 מעלות לא הורגת את כל האלרגנים והחיידקים!

בקיצור

1.

במחקר נמצא כי כביסה מתחת ל60 מעלות לא הורגת את כל קרדית האבק.

2.

במידה ולא ניתן לכבס תמיד בטמפרטורות גבוהות, מומלץ לנקות את מכונת הכביסה מדי פעם עם חומר חיטוי ומים או עם מלבין.

3.

מומלץ לא לייבש כביסה בתוך הבית.

​חמישית מהאוכלוסייה סובלת מאלרגיה ורבים מהם רגישים לאבק ולקרדית אבק הבית. הקרדית היא יצור מיקרוסקופי ששייך למשפחת הקרציות והיא המרכיב העיקרי של האבק. היא נמצאת בכל מקום, בכל משטח שיש בו אבק, בבגדים ובמצעים.

הרגישות לקרדית מתבטאת לרוב בנזלת וגרד בעיניים ואף עלולה להגיע לקושי בנשימה והחמרה של אסתמה.

במחקר שהוצג ב-2007 נמצא כי כביסה שנעשית ב-40-30 מעלות הורגת רק 6% מקרדית אבק הבית לעומת כ-100% בכביסה של 60 מעלות ולא יעילה גם נגד אלרגנים אחרים. ככל שהטמפרטורה בעת הכביסה גבוהה יותר, כך ניתן לחסל את הקרדית ביתר קלות. במחקר נטען כי טמפרטורה גבוהה יעילה גם להסרת קשקשי כלבים ואבקת כביסה מבגדים. הם מצאו כי בכביסה בטמפרטורות נמוכות, יותר מ-40% מקשקשי כלב נשארו על הבגדים וב-60 מעלות, רק 12%. בכביסה ב-30 מעלות נשארה הרבה יותר אבקת כביסה, 32%, שעלולה לגרום גם היא לאלרגיה. הם ממליצים לסובלים מאלרגיות לכבס ב-60 מעלות לפחות, אך גם מציעים פתרון למי שרוצה לכבס בטמפרטורות נמוכות יותר – לכבס ב-40-30 מעלות ואז לשטוף את הכביסה פעמיים במים קרים, 3 דקות כל פעם.

קרדית האבק יכולה להימצא גם בבגדים ובמצעים נקיים. חשוב לכבס בגדים ומצעים שאוחסנו בארון זמן ממושך בין עונות, מכיוון שהם מתמלאים באבק וקרדיות. כביסה תפחית את החשיפה לאלרגנים.

במחקר שפורסם ב - 2010 נאמר כי חיידקים עלולים להישאר גם לאחר הכביסה ואף להתרבות. בכל זוג תחתונים ממוצע קיימת עשירית גרם של חומר צואתי, טוענים החוקרים, שבו עלולים להימצא בין השאר נגיפי צהבת A, חיידקי אי-קולי וסלמונלה. החוקרים טוענים כי חומרי ניקוי לא מספיקים למאבק בהם ואם לא משתמשים בחומר מלבין מחטא או מכבסים בטמפרטורות גבוהות מאוד החיידקים עלולים להישאר למחזור הכביסה הבא.

היות שלא תמיד ניתן לכבס בטמפרטורות גבוהות, החוקרים ממליצים לנקות מעת לעת את מכונת הכביסה עם מלבין / חומר חיטוי ומים בעת שהיא פועלת במחזור שטיפה רגיל, ללא בגדים בפנים. החוקרים ממליצים לייבש את הכביסה בחוץ מכיוון שקרינת האולטרה סגולה של השמש הורגת את אלרגנים וחיידקים.

איפה לא לייבש את הכביסה?

כביסה התלויה בתוך הבית יכולה לפלוט לאוויר שני ליטרים מים בתהליך הייבוש רק ממחזור כביסה אחד ולהגביר לחות שמעודדת צמיחה של קרדית ועובש.
חוקרים ממליצים לא לייבש את הכביסה בתוך הבית כי לחות האוויר גדלה עם תליית הכביסה וגורמת לירידת האוויר באופן כללי ומצב זה גורם להתפתחות רבה יותר של עובש וקרדית על הבגדים.
חוקרים מצאו שאנשים הסובלים מאסתמה, קדחת השחת ואלרגיות, אשר תולים את הכביסה בתוך הבית מזיקים לעצמם ועלולים לסכן את בריאותם.
למי שבכל זאת אין ברירה אלא לתלות את כביסתו בתוך הבית, אם בשל מזג האוויר או כל סיבה אחרת, ממליצים החוקרים למקמה בסמוך לחלון, לאור וחום טבעיים.