כללית און-ליין
בדיקות, ניתוחים וטיפולים

הקרנה תוך ניתוחית- סרטן השד

במרכז רפואי העמק מנצחים את סרטן השד במכה אחת. טיפול חדשני: הקרנה חד פעמית ממוקדת במהלך ניתוח להוצאת הגידול במקום סדרת טיפולים ארוכה.

בקיצור

1.

הקרנה תוך ניתוחית מתאימה לנשים אשר הגידול התגלה אצלן בשלב מוקדם וגודלו קטן מ-2 ס"מ.

2.

תוך כדי הניתוח להסרת הגידול הסרטני, מתבצע טיפול הקרנה ממושך וחד פעמי לאזור הגידול כדי להשמיד את התאים הסרטניים.

3.

הבשורה היא שביום אחד החולה מסיימת גם את הטיפול הניתוחי וגם את הטיפול הקרינתי.

​במחלקות הכירורגיות במרכז רפואי העמק הוכנסה שיטת טיפול חדשנית לסרטן השד – תוך כדי הניתוח להסרת הגידול הסרטני, מתבצע טיפול הקרנה ממושך וחד פעמי לאזור הגידול כדי להשמיד את התאים הסרטניים, אשר חוסך מחולות סרטן השד את הצורך בסדרת טיפולי הקרנה שנמשכים שבועות ארוכים.


"חשוב לי שנשים תדענה שקיימת האפשרות הזו לסיים את הטיפול בסרטן בפעם אחת", אמרה השבוע בהתרגשות נארגיזה צאצאשוילי מנצרת עלית שעברה את הטיפול החדשני במחלקה כירורגית א' בניהולו של פרופ' דן הרשקו במרכז רפואי העמק. לדבריה, הגידול הסרטני אובחן אצלה חודשיים קודם לכן, ומכיוון שסוג המחלה שלה התאים לגישה החדשנית היא זומנה לניתוח שכלל הסרת הגידול והטיפול בקרינה, וביום שלמחרת שוחררה לביתה כשהיא מרגישה טוב ומודה לצוותים שניתחו אותה וטיפלו בה.


לדברי פרופ' דן הרשקו: "מדובר בטכנולוגיה פורצת דרך, מדוייקת ונוחה מאד למטופלות סרטן השד אשר מתאימות לסוג זה של טיפול. הגישה החדשנית מבוססת על מחקרים מהשנים האחרונות המראים שאצל חולות אלה ניתן לסיים את כל טיפולי הקרינה בטיפול אחד ממוקד. בזכות הגישה החדשה ניתן לחסוך לחולות המתאימות את הצורך בטיפולי קרינה שנמשכים בין 25- 35 טיפולי הקרנות. מדובר בשיטה קלה לתפעול, אשר יעילותה הוכחה בשנים האחרונות במרכזים גדולים לטיפול בסרטן, ומהידע שהצטבר אנו רואים ששיעורי ההצלחה דומים מאד לטיפולי הקרינה המקובלים. הבשורה לחולות היא שביום אחד החולה מסיימת גם את הטיפול הניתוחי וגם את הטיפול הקרינתי וזה חוסך את ההמתנה הממושכת, תכנוני קרינה ובין ארבעה לשישה שבועות רצופים של נסיעות למרכזי קרינה, ואנו יודעים ששביעות הרצון של המטופלות גבוהה ביותר".


מדי שנה מאובחנות בישראל כ-4,500 חולות בסרטן השד. זו המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל ובעולם המערבי, אך סיכויי הריפוי גבוהים יותר ככל שהמחלה מתגלה בשלב מוקדם יותר. המודעות לחשיבות הגילוי המוקדם של המחלה מוביל לעלייה במספר הנשים המאובחנת בשלב מוקדם יחסית, לפיתוח דרכי טיפול פשוטות יותר ולעלייה עקבית במספר הנשים המחלימות ממנה.
הגישה החדשה לטיפול בסרטן השד שהוכנסה ל"עמק" לראשונה בצפון, היא אחת הבשורות הגדולות של השנים האחרונות בהתמודדות עם המחלה. הטיפול בשיטה זו חוסך סדרה ארוכה של הקרנות כפי שנהוג כיום, הכרוכים בסבל למטופלות, ומצמצם משמעותית את תופעות הלוואי של הקרינה והגעה תכופה לבית חולים.

מנהלת מרכז רפואי העמק פרופ"מ אורנה בלונדהיים: "זו בשורה חשובה לנשים חולות סרטן השד באזור שלנו. טיפול בשיטה זו מוביל לשיפור איכות חייהן של המטופלות הודות לכך שהוא חוסך להן סדרת הקרנות ממושכת וסיבוכים אפשריים כתוצאה מהקרנות. ההקרנה התוך ניתוחית מאפשרת דיוק מרבי בטיפול באזור הנגוע, וסיום הטיפול הקרינתי בזמן קצר ואני גאה על כך שהעמק ובתי החולים של הכללית מובילים את הגישה הזו בישראל".


הקרנה תוך ניתוחית מתאימה לנשים אשר הגידול התגלה אצלן בשלב מוקדם וגודלו קטן מ-2 ס"מ. כיום, נשים אשר עוברות ניתוח בו הוצא הגידול נאלצות לעבור אחריו סדרת הקרנות במשך שבועות ארוכים. באמצעות המכשיר המטופלות מקבלות קרינה חד פעמית וממוקדת הנמשכת 40-50 דקות, כבר במהלך הניתוח של הוצאת הגידול. הקרינה ממוקדת רק באזור הגידול ולא בכל השד, כך שנמנעת מהחולה קרינה מיותרת על רקמות בריאות ומצטמצמת הסכנה לסיבוכים באזורים הקרובים לשד. כמו כן, הטיפול חד פעמי, חוסך מהמטופלות את טיפולי הקרינה היומיומיים המלווים לא פעם בתופעות לוואי קשות, כמו כוויות ובצקות. הגישה הוכנסה באחרונה לבתי החולים של הכללית, באמצעות מכשיר "אינטרה-בים" המשווק בישראל על ידי חברת מדיסון פארמה.
הקרנה תוך ניתוחית.jpg
פרופ' דן הרשקו, מנהל כירורגית א' ונארגיזה צאצאשוילי