כללית און-ליין
בדיקות, ניתוחים וטיפולים

שיטת אליזרוב

ניתוח אורטופדי לקיבוע גפה (יד או רגל), בעזרת מקבע טבעתי. המקבע מורכב ממספר טבעות המחוברות ביניהן במוטות, בפינים וברגים אשר מתקשרים לעצם. כאשר העצם מתחזקת ומתקשה דיה, מוסר מכשיר הקיבוע בניתוח נוסף.

בקיצור

1.

לפני הניתוח יש צורך בתקופת הכנה של כחודש. בחודש זה יש לבצע תרגול פיזיוטרפי.

2.

סיבוב ברגי המקבע יותחל בתקופת האשפוז וימשך בבית. סיבוב הברגים נעשה על פי תוכנית מיוחדת ומבצע שלוש פעמים ביום. לפעולה זו חשיבות עליונה.

3.

במהלך תקופת השיקום תיערך ביקורת תקופתית במרפאה האורטופדית של מרכז רפואי העמק.

​שיטת אליזרוב היא ניתוח אורטופדי, שבה מורכב על הגפה (יד או רגל), מכשיר קיבוע טבעתי המקבע את הגפה לצורך הארכה, חיזוק, הרחבה או שינוי ציר של עצמות הגפה. הניתוח מבוצע בחדר ניתוח תחת הרדמה מלאה.
המקבע מפריד את העצם במקום בו נעשה בה פתח על ידי הרופא, ומאפשר לעצם חדשה להתהוות. כאשר העצם מתחזקת ומתקשה דיה, מוסר מכשיר הקיבוע בניתוח נוסף. כדי שהעצם תתקשה סופית יש צורך בתקופה נוספת של גיבוס הגפה.
הטיפול הכוללני במנותחים הינו רב-מקצועי וכולל: רופא מנתח, אחיות, עובדת סוציאלית, פיזיוטרפיסטית ומרפאה בעיסוק.
המקבע הטבעתי הינו מסגרת מתכת עגולה, המורכבת ממספר טבעות המחוברות ביניהן במוטות, בפינים וברגים. כל אלה מקשרים בין המסגרת לעצם. במהלך הניתוח מוחדרים הפינים לתוך העצם ומתחברים לטבעות התומכות בגפה מחוצה לה. על מנת להשיג את התוצאות המצופות מבחינה טיפולית, יש צורך בתקופה ממושכת של סיבוב הברגים וכיוונם על פי תוכנית קבועה. תקופה זו אינה מחייבת אשפוז ואת הטיפול בברגים ניתן לבצע בבית לאחר קבלת הדרכה בתקופת האשפוז.

תקופת ההכנה לפני הניתוח

פגישה עם צוות המחלקה לשם הכרה הדדית, קבלת פרטים חשובים על המטופל ומשפחתו והדרכה, הינה השלב הראשון בהכנות לפני הניתוח.
על מנת שתוצאות הניתוח יהיו הטובות ביותר, יש צורך בתקופת הכנה של כחודש. בתקופה זו יש לעשות תרגול פיזיוטרפי במכון לפיזיוטרפיה במקום המגורים, כדי לחזק את שרירי הרגל המנותחת, לשפר טווח תנועת המפרקים וללמד את המטופל שימוש בקביים / הליכון בהם יצטרך להיעזר לאחר הניתוח.
יום או יומיים לפני מועד הניתוח (עלפי החלטת הרופא המנתח), יתאשפז המטופל. במידת הצורך ילקחו בדיקות שונות.

יום הניתוח

בלילה שלפני הניתוח המטופל יהיה בצום החל משעה 24:00.
בבוקר הניתוח תבוצע הכנה פיזית כנהוג לפני ניתוחים וינתנו תרופות הרגעה על פי הוראות הרופא המרדים. המטופל נלקח עם מיטתו לחדר הניתוח. הורים יכולים ללוות את ילדם לחדר הניתוח ועד להתחלת הרדמתו.
בחדר הניתוח מורכב למטופל עירוי נוזלים, הוא מורדם ומוכנס לניתוח הנמשך מספר שעות. בני משפחה יכולים להמתין בחדר ההמתנה שמחוץ לחדר הניתוח. הודעה תימסר להם ברגע שהניתוח מסתיים. להורים לילדים מתאפשרת כניסה לחדר התאוששות ושהייה ליד הילד עד העברתו למחלקה.
המטופל מוחזר למחלקה כשעל ידו מורכב עירוי, והגפה המנותחת מקובעת ע"י מכשיר הקיבוע הטבעתי.

טיפול בכאבים

ניתן להתייעץ עם הרופא המנתח מבעוד מועד ולבקש שהמטופל יצא מהניתוח עם מכשיר P.C.A לשליטה על כאבים ביום יומיים הראשונים שלאחר הניתוח. כשלא מורכב מכשיר P.C.A, יתכנו בשעות הראשונות תלונות על כאבים ואחיות המחלקה תעזורנה למטופל להתגבר עליהם ע"י מתן תרופות נגד כאבים הניתנות בזריקות.
החלפת החבישה הראשונה ארוכה וכואבת יותר כשהיא מבוצעת בהעדר מכשיר P.C.A.

תקופת האישפוז

בימים הראשונים לאחר הניתוח המטופל יהיה מרותק למיטה (כולל אכילה, רחצה ומתן הפרשות).
מידי יום יבוצע טיפול בפינים וסיבוב הברגים של מכשיר הקיבוע, תוך הדרכת המטופל (על פי גילו) ומשפחתו כיצד יש לבצע את הטיפול גם בבית. בתקופה זו יבוצע טיפול פיזיוטרפי על ידי הפיזיוטרפיסטית המחלקתית.
לאחר מספר ימים יתאפשר טיפול עצמי של בני המשפחה בפינים עם השגחה של הצוות הסעודי. כמו כן יוחל בהורדת המטופל מהמיטה על ידי הפיזיוטרפיסטית (בתחילה באמצעות כסא גלגלים ואחר כך באמצעות הליכון ו/או קביים), רחצה במקלחת (אין מניעה להרטיב את הקיבוע) ויעשו תרגילים פיזיוטרפיים שונים.
מועד השחרור מהמחלקה נקבע על ידי הרופא המנתח על פי מצב הגפה.

תקופת השיקום

הטיפול בפינים יבוצע גם בתקופת השיקום בבית על פי ההוראות שיינתנו באישפוז.
מקום כניסת הפינים לרגל יחבש על ידי פד גזה עם פולידין. פעם ביום יש צורך בניקוי המקום על ידי נוזל חיטוי וחבישה. פעולה זו נעשית על מנת למנוע התהוות זיהום העלול להפריע לתוצאות הניתוח. יש לבצע הסתכלות יום יומית טובה על איזורי כניסת הפינים ולדווח לצוות הסעודי בכל מקרה של אודם, הופעת נפיחות או הפרשה.
כאשר איזור כניסת הפינים נקי, אין צורך בהמשך הטיפול על ידי חומר חיטוי וחבישה ומספיקה רחצה טובה של הרגל עם מים וסבון.
רצוי לשמור על קשר קבוע בין המשפחה לאחות המרפאה לשם דיווח על מצב הרגל וקבלת עזרה במידת הצורך.
כיוון ברגי המקבע נעשה באמצעות שני מפתחות ברגים מס' 10 אותם יש לרכוש.
ברגי הקיבוע יסומנו על ידי צבע מיוחד על ידי הרופא על מנת לסמן את כיוון סיבוב הברגים. סיבוב הברגים נעשה על פי תוכנית מיוחדת ומבצע שלוש פעמים ביום. סיבוב ברגי המקבע יותחל עוד בתקופת האשפוז וימשך בבית.
יש חשיבות רבה לסיבוב הברגים באופן מדויק על פי ההוראות. אם ההוראות שניתנו אינן ברורות דיין או בכל מקרה של שאלה בנושא הברגים, יש לפנות מיד לרופא המנתח ישירות.

אביזרי עזר

תקופת השיקום בבית תחייב את המטופל להעזר בהליכון או בקביים אותם ניתן לקבל במכון לפיזיוטפיה או ביד שרה (על פי המקובל במקום המגורים).
לפעמים יש צורך בסד מיוחד או בנעל מוגבהת וזאת על פי הוראות והדגמה שינתנו עוד בתקופת האישפוז.

טיפול פיזיוטרפי

בתום תקופת האשפוז ינתן למשפחה מכתב הפנייה להמשך טיפול בקהילה, לשם שמירת רצף הטיפול הפיזיוטרפי גם לאחר שובו של המטופל הביתה.

ביקורת תקופתית.

במהלך תקופת השיקום תיערך ביקורת תקופתית במרפאה האורטופדית של מרכז רפואי העמק.
הביקורים נקבעים על ידי הרופא ובמהלכם יבוצע צילום רנטגן כדי לברר את ההתקדמות במצב הגפה על פי מטרות הניתוח.
יש חשיבות רבה בשמירה על מועדי הביקורת שנקבעו.

חזרה לאורח חיים ופעילות

ניתן לשוב לאורח חיים תקין ונורמלי ככל האפשר תוך שימוש באביזרי עזר. מותרות רוב הפעילויות מלבד אלה העלולות להזיק למקבע כגון פעילות ספורט. הליכה חשובה ביותר! כשהיא מבוצעת על פי הוראות הטיפול, היא גורמת לעצם לצמוח ולהבריא. בדרך כלל קיימת הגבלה בכמות המשקל שניתן להפעיל על הגפה וניתן לברר זאת עם הרופא המנתח. במידה והגפה המנותחת הינה יד, יש להשתמש באחיזת משקולת ביד על מנת להעמיס עליה משקל על פי הוראות הרופא. מומלצת גם שחייה כאמצעי שיקומי.
כשמדובר בגפה תחתונה, יתקל המטופל בקשים הנובעים מאופי מכשיר הקיבוע והמשטר הטיפולי בו. הליכה למרחקים או על משטח שאינו ישר גורמת קשיים רבים. יש קושי בעלייה במדרגות ובזמן ישיבה יש לתמוך את הרגל כין שלא ניתן לכופפה.
למרות ההמלצה על פעילות חשובה גם המנוחה. בזמן מנוחה רצוי להרים ולהניח את הגפה על כרית לשם מניעת בצקת וכאבים.
שיבתם של ילדים למסגרת החברתית חשובה ביותר (גן/בית הספר). בהתאם להוראות משרד החינוך אין מניעה כי הילד יבקר במוסד החינוכי אליו הוא שייך. בפגישה הראשונה של המשפחה עם צוות המחלקה, ניתן לה מכתב הפנייה למנהל המוסד בו מבקר הילד ובו פרטים לגבי הניתוח והסבר על חשיבות שיבתו ללימודים. במידה ולא מתאפשרת שיבתו הפיזית של הילד למוסד הלימודים, על המשפחה לפנות באמצעות הנהלת בית הספר לעמותת "טללים" של משרד החינוך להסדרת מורה בביתו.