כללית און-ליין
בדיקות, ניתוחים וטיפולים
    מאת:
  • היחידה למחלות זיהומיות, מרכז רפואי העמק

הגיינת ידיים

החפצים סביבנו אוגרים הרבה חיידקים והידיים מעבירות גורמי מחלות זעירים שניתן לראותם רק בעזרת מיקרוסקופ. לכן, חשוב מאוד להקפיד על הגיינת ידיים.

​קיימת טענה מוטעית שמרבית החיידקים נמצאים על רצפת השירותים ומסביב לאסלה. החפצים שסביבנו אוגרים הרבה חיידקים במהלך היום והם נמצאים בכל מקום: על המקלדת והעכבר, על דלתות ועל ידיות, על הטלפון והנייד, על כסף מזומן, על קרש החיתוך, חיות מחמד ועל כל משטח מסביבנו. אנו נוגעים עם הידיים בחפצים והידיים מתלכלכות ומתכסות בגורמי מחלה זעירים, אשר ניתן לראותם רק בעזרת מיקרוסקופ.
אנו נוגעים עם הידיים בפה ומעבירים לתוך הגוף את החיידקים וגורמים כך למחלות. פעולה פשוטה ויום יומית של רחצת ידיים וחיטויים מסלקת גורמי מחלה רבים ומסייעת בשמירת הבריאות שלנו ושל הסביבה שלנו.

מתי עליי לרחוץ או לחטא ידיים?

תמיד! לאחר ביקור בשירותים, לפני הכנת אוכל ואכילה, אחרי משחק עם חיות מחמד, אחרי משחק ופעילות בסביבה, כאשר נכנסים הביתה, בכניסה וביציאה מבית החולים וממרפאה ובכל פעם כשהידיים מתלכלכות ומלוכלכות.
בתקופת החורף, כאשר אנו חולים, משתעלים או מתעטשים יש להקפיד על ניקוי הידיים כחלק משמירה על בריאותנו וצמצום הדבקה במחלות חורף.

איך רוחצים ומחטאים את הידיים בצורה נכונה?

יש לשטוף את הידיים במים ולסבן היטב את כל חלקי הידיים. בתום השטיפה יש לייבש היטב את הידיים בנייר חד פעמי ולהשליכו לפח.
כאשר לא נמצאים ליד מתקן לשטיפת ידיים רצוי להשתמש בחומר חיטוי ולשפשף את כל חלקי הידיים עד ייבוש.