כללית און-ליין
בדיקות, ניתוחים וטיפולים

כריתת קיבה

בעקבות ממצא בקיבה הוחלט על ידי הרופאים שהטיפול המתאים ביותר הוא כריתה של חלק מהקיבה או כריתת קיבה שלמה.

ניתוח זה מבוצע בשתי צורות:

  1. כאשר כורתים חלק מן הקיבה: מחברים בין גדם הקיבה לפיתול מעי דק או לתריסריון.
  2. כאשר כורתים את כל הקיבה: מחברים את גדם הושט לפיתול מעי דק.

 

בהגיעך למחלקה ילקחו ממך פרטיך האישיים וכן מידע לגבי מצבך הבריאותי ע"י רופא ואחות. תקבל מידע לגבי הניתוח הצפוי ומהלכו לאחר הניתוח. ילקחו ממך בדיקות דם וכן יוזמן דם לפי הצורך.
בשעות הצהרים תקבל חומר משלשל SOFODEX ע"מ לנקות את המעי משיירי צואה וכן תקבל אנטיביוטיקה דרך הפה כדי לעקר את המעי מחיידקים. מספר שעות לאחר מכן תבדק ע"י מרדים ע"מ שיתאים לך תוכנית הרדמה. במהלך היום מותרת שתית נוזלים צלולים מים/ תה/ מרק צח. בערב תתבצע הסרת שיער מבית חזה עד איזור המבושים. כמו כן תקבל זריקה בבטן לשם מניעת היווצרות קרישי דם.
משעה 12.00 תשאר בצום. ניתן לתת תרופה לשינה במידה והינך זקוק.

בוקר הניתוח

  • דאג לרחצה יסודית כולל ניקוי איזור הטבור, מפשעות וקפלי עור. וכן חפיפת שיער.
  • כאשר נקבל הודעה מחדר ניתוח תשלח/י לתת שתן ותתבקש/י להסיר את בגדייך וללבוש כותונת פתוחה מאחור. כמו כן תתבקש/י להסיר תכשיטים ושיניים תותבות.
  • תקבל/י טיפול תרופתי שנרשם על-ידי המרדים כדי להכינך לתהליך ההרדמה. מרגע זה ואילך אסור לך לרדת מהמיטה. סניטר יוביל אותך לחדר ניתוח ובתום הניתוח תועבר/י לחדר התאוששות ותשהה/י שם עד להתייצבות מצבך.
  • לעיתים משאירים את המטופל להשגחה בהתאוששות עד לבוקר שלמחרת הניתוח.

עם חזרתך למחלקה

  • תחזר/י עם עירוי נוזלים צנתר בכיס השתן שמיועד לניקוז תמידי וכן עם זונדה שתנקז את הפרשות הקיבה. במהלך היום יהיה ניטור קפדני אחר לחץ דם, דופק וריויון חמצן.
  • עברת ניתוח גדול שבעקבותיו יתכנו כאבים לכן תקבל/י משככי כאב באופן קבוע סביב לשעון וכן אחות תבצע אומדן כאב לפי סרגל כאב ובהתאם לדווח תוסיף תרופה לשיכוך כאב בנוסף לטיפול הקבוע.

יום לאחר הניתוח

  • יעזרו לד להתרחץ במיטה, תודרך ע"י פזיוטרפיסטית כיצד לבצע תרגילי נשימה וכן יורידו אותך לישיבה על כורסא על מנת למנוע סיבוכי שכיבה שעלולים להיווצר לאחר הניתוח.
  • זונדה בקיבה תשאר מס' ימים. ההחלטה מתי להוציאה תקבע על ידי הרופאים. לעיתים כשבוע לאחר הניתוח מתבצע במכון הרנטגן שיקוף ע"י בליעת חומר על מנת להעריך את מעבר הנוזל לאחר הניתוח. בהדרגה מתחילים לשתות ואחר כך לאכול ארוחות קטנות כל 3 שעות. חשוב לאחר הארוחה להתהלך או לשבת. במידה וישנו מעבר תקין של מזון ושתיה ללא תופעות של הקאות, מתחילים את תהליך ההכנה לקראת השחרור הביתה.

הדרכה לקראת השיבה הביתה

תזונה

בעקבות הניתוח שעברת שונה מבנה מערכת העיכול שלך ולכן יש להקפיד על ההנחיות והעקרונות שתקבל על ידי הדיאטנית.
כאמור תפגש עם דיאטנית ותקבל ממנה הנחיות מפורטות לגבי סוג הכלכלה האסור והמותר.
עליד לזכור עכשיו אין קיבה ואין שוער שמווסת את העברת המזון מהקיבה למעי. עכשיו אתה זה שצריך לווסת את כמויות המזון. לכן חשוב להקפיד לאכול ארוחות קטנות כל 3 שעות. במידה ותאכל מזון בכמות גדולה, המזון ידחס למעי מבלי לעבור פירוק ראשוני וזה יגרום לתחושת לחץ, כאבי-בטן, חולשה וסחרחורות.
חשוב מאוד ללעוס את המזון ולאכול לאט ולהימנע מאכילת מתוקים על מנת למנוע הצפת המעי בנוזלים.

רחצה

מומלץ להתרחץ יום יום במקלחת עם מים זורמים וסבון וכן להרטיב את חתך הניתוח.

טיפול בחתך הניתוח

אין צורך לחבוש את חתך הניתוח. במידה והבגד מפריע ניתן לחבוש את המקום בפד יבש. במידה ותופיע הפרשה, נפיחות או כאב עז באיזור הניתוח יש לפנות לרופא.

צלקת הניתוח

תחילה הצלקת תראה אדומה ורגישה למגע, במשך הזמן הצלקת תשתנה לצורה סופית.

פעילות פיזית

עברת ניתוח ולכן תחוש חולשה, זוהי תגובה טבעית אשר תחלוף.
יש להימנע מנשיאת משאות כבדים מעל 5 ק"ג למשך 3 חודשים

שינה ומנוחה

חשוב לנוח במהלך היום ולהקפיד על שנת- לילה.

כאב

יתכן שתחוש כאב יש להיוועץ עם רופא מטפל לגבי תרופות.

פעילות מינית

ניתן לחזור לפעילות זו כשתחוש שהנך מוכן לכך.