כללית און-ליין
בדיקות, ניתוחים וטיפולים

הבדיקה שתגלה האם הכבד שלך שומני

במרכז רפואי העמק מתבצעת בדיקה לאבחון כבד שומני בטכנולוגיה של אולטרה-סאונד, המאפשרת לדעת במדויק מה מצב הכבד.

בקיצור

1.

חשוב לאבחן בזמן כבד שומני, כדי לעצור את הפגיעה בכבד ולטפל במחלה.

2.

ניתן לאבחן כבד שומני בבדיקה ללא כאב, אמינה ובטוחה, אורכת כ- 10 דקות בלבד

3.

ניתן לזמן תור בטופס שבתחתית הדף. למידע נוסף התקשרו: 04-6494374\ 04-6494418

כבד שומני הינה מחלת כבד נפוצה מאוד בעיקר בעולם המערבי וקשורה לאורח החיים המערבי שבו אנו צורכים סוכרים ופחמימות בצורה מוגברת ואיננו מבצעים פעילות גופנית מספקת. המחלה יכולה להופיע בדרגות חומרה שונות מקלות ועד מחלה הגורמת לכשל של הכבד ולמצב הדורש השתלת כבד. אומנם רוב החולים עם כבד שומני הם אנשים בעלי עודף משקל, אך גם אנשים ללא עודף משקל שצורכים סוכרים ופחמימות הם בקבוצת סיכון לפתח מחלת כבד שומני.

המחלה מתפתחת כאשר חלק מהסוכרים הופכים לשומנים שנאגרים בכבד. עד 5% שומנים בכבד זהו מצב נורמאלי ותקין, אולם כאשר למעלה מ- 20% מהכבד הופך שומני, הדבר עלול להוביל לדלקת של הכבד. ללא אבחנה בזמן, המצב הולך ומחמיר עם הופעה של צלקות בכבד (פיברוזיס= FIBROSIS ), מצב המוביל לפגיעה שעלולה להיות אנושה ולא ניתנת לתיקון בכבד. עד לשלבים האחרונים והמתקדמים של המחלה, לא יהיו שום סימנים מקדימים, ולכן חשוב לבצע מעקב מסודר של הכבד.

ישנה בדיקה שאינה כלולה בסל הבריאות אך מאפשרת לעקוב אחר מצב הכבד – בדיקת אולטרה סאונד מתקדמת של הכבד (אלסטוגרפיה של הכבד). הבדיקה נותנת לנו מידע חשוב ביותר על דרגת המחלה.

כאשר מאבחנים בזמן כבד שומני, הרופאים יקבעו תכנית טיפול מותאמת שתעצור את הפגיעה בכבד, כגון ירידה במשקל ואיזון גורמי הסיכון.
על מרפאת הכבד במרכז רפואי העמק

מחלת כבד כרונית יכולה להיגרם על ידי כבד שומני, צריכת אלכוהול מופרזת, נגיפי הפטיטיס B ו- C, תרופות וסיבות נוספות. במחלת כבד כרונית, רקמת הכבד הבריאה הופכת עם השנים לצלקת שאינה מתפקדת וזה גורם להתפתחות שחמת הכבד, מצב שבו הכבד מאבד מהגמישות שלו והופך נוקשה. ככל שמספר הצלקות גדל, הולכת ופוחתת יכולת הכבד לתפקד. יש חשיבות רבה לקבוע את דרגת הצלקות בכבד כדי להעריך את חומרת הנזק בכבד. עד לאחרונה, הרופאים השתמשו בביופסיה של הכבד כדי לאבחן, זוהי בדיקה פולשנית. בבדיקות הוחדרו מחטים אל הכבד כדי לדגום ממנו רקמה. כיום קיימת במכון הדימות במרכז רפואי העמק טכנולוגיה חדישה הנקראת אלסטוגרפיה והיא מבוססת על טכנולוגיות של אולטרה-סאונד ומאפשרת לדעת במדויק מה מצב הכבד, וזאת מבלי לגרום סבל בלקיחת ביופסיה.
בדיקת האלסטוגרפיה המשולבת ממומנת על ידי הקופות בחלק מהמצבים הרפואיים, ובחלק מהמצבים היא מחוץ לסל הבריאות וכרוכה בתשלום.

04-6494374, 04-6494418

*למעקב אחר כבד שומני הבדיקה איננה בסל התרופות וכרוכה בתשלום.
 

תור לבדיקת כבד

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש


 

 

מדברים על זה בפורום

פורום בנושא מחלות של הכבד