כללית און-ליין
בדיקות, ניתוחים וטיפולים

קולוסטומיה

הניתוח מיועד להסרת גידול או חלק הפגוע במעי כתוצאה ממחלות שונות, תוך השארת שוליים רחבים יחסית ונקיים מהמחלה.

בקיצור

1.

במהלך הניתוח כורתים מקטע מהמעי יחד עם יריעה של רקמה שומנית, הכוללת את כלי הדם ובלוטות הלימפה.

2.

המנתח יוצר פתח בדופן הבטן אליו מחברים את קצה המעי הנותר. יוצרים פי טבעת חדש, שבקצהו מחוברת שקית הקולטת את תכולת המעי המתרוקן.

3.

אנשים שלבטנם הוצמדה שקית לריקון מעיים יכולים לבצע כל פעילות שבה עסקו בעבר, כולל שחייה, פעילות מינית, ריצה או נסיעות ארוכות לחו"ל.

​המעי הגס הינו החלק האחרון במערכת עיכול, האחראי על ריכוז מרכיבי פסולת המופרשים דרך פי הטבעת ועל ספיגת הנוזלים. המעי גס מחולק ל-6 חלקים: מעי עולה (ימני), מעי רוחבי, מעי יורד, סיגמויד, רקטום ופי הטבעת.
עיקר הפעילות המתבצעת במעי הגס היא ספיגת המים וחלק מהמלחים שמכיל הנוזל המגיע אליו מהמעי הדק.
גם ללא המעי הגס הגוף יכול לספוג את כל מרכיבי המזון הדרושים לו, משום שעל פעילות הזו מופקד המעי הדק. אבל מי שאיבד חלק ניכר מהמעי הגס שלו יסבול משלשולים, עקב אי ספיגה תקינה של הנוזלים שבמעיים.

מטרת הניתוח

הניתוח מיועד להסרת הגידול או החלק הפגוע במעי כתוצאה ממחלות שונות ,תוך השארת שוליים רחבים יחסית נקיים מסרטן, ולכריתת בלוטות הלימפה המנקזות את אזור הגידול. בלוטות הלימפה מלוות את כלי הדם המגיעים אל המעי באזור הגידול. לכן כורתים את המקטע המעי יחד עם יריעה של רקמה שומנית, הכוללת את כלי הדם ואת בלוטות הלימפה.
קולוסטומיה היא מילה מורכבת משתי מילים יווניות:
קולון-שפירושו "המעי הגס".
סטומה-שפירושו "פה" או "פתח".
במהלך הניתוח יוצר המנתח פתח בדופן הבטן , דרך כלל מעט צדדית לטבור, אליו מחברים את קצה המעי הנותר. דרך כלל הסטומה עגולה או אליפטית וצבעה ורוד-אדום, מן צבע הרירית בפה. יד לאחר ניתוח סטומה נראת נפוחה מעט והיא תקטן עד לגודלה הסופי במשך מספר שבועות.
הסטומה היא שינוי באופן התפקוד של הגוף. כך למעשה ,יוצרים פי טבעת חדש (stoma ), שבקצהו מחוברת שקית הקולטת את תכולת המעי המתרוקן.
התקנת השקית יכולה להיות מוגבלת בזמן למשך מספר חודשים בלבד ואז סוגרים את הפתח שבדופן הבטן, מעי חוזר לתפקוד תקין והחולה מרוקן את מעיו בדרך טבעית.
אם הסטומה נותרת לכל ימי חייו של המטופל ,הצואה מתרוקנת ללא שליטה. שביממה אין מספר רב של פעילות מעיים, לאחר כל אחת מפעילות מעיים האלה מסירים את השקית, ליחים אותה לפח ושמים במקומה שקית חדשה. מצב זה נשמע לא נוח ואף מכביד,החולים מדווחים שלאחר שהתרגלו הם שבים לחיים מלאים.
אנשים שלבטנם הוצמדה שקית לריקון מעיים יכולים לבצע כל פעילות שבה עסקו בעבר,כולל שחייה ,פעילות מינית ,ריצה או נסיעות ארוכות לחו"ל .

הכנה לפני ניתוח

כלכלה

מותר לאכול כלכלה נוזלית בלבד הכוללת מים,תא, מרק צח.

הכנת מעיים לפני ניתוח

הכנת מעיים כוללת לקיחת תכשיר משלשל הנקרא פיקולקס (פעמיים במשך היום)במטרה לרוקן את המעי הגס מהצואה ו-3 מנות אנטיביוטיקה (אריטרומיצין ונאומיצין) שהיא מסייעת להורדת רמת החיידקים הנמצאים באופן טבעי בתוך מעי, ועוזרים לתהליך עיכול, אך במהלך הניתוח יכולים לגרום לזיהום בחלל הבטן.
מומלץ להרבות בשתייה.

התקנת עירוי

בערב שלפני ניתוח יותקן עירוי נוזלים במטרה למנוע התייבשות עקב שלשולים וצום.

צום

צום מחצות הלילה.

מתן תכשיר לדילול הדם

ערב לפני ניתוח תקבל זריקה לדילול דם הנקראת קלקסן, מטרה למנוע פקקת ורדית וביעות בזרימת הדם. את הזריקות תקבל גם לאחר ניתוח במהלך האשפוז.

רחצה והסרת שיער

יש להתקלח בערב ובוקר שלפני הניתוח עם חומר שינתן על ידי האחות,לחפוף ראש ולהקפיד על ניקוי טוב של אזור הטבור ופטמות.
סניטר יסיר שיער מהפטמות עד אזור המפשעות.

יום הניתוח

אנו מודעים למתח בו את/ה נמצא לפני הניתוח. נעשה את כל מאמצינו על-מנת לעזור לך לעבור שעות אלו,אולם דרוש לנו שיתוף פעולה מצדך על-ידי סבלנות והבנה.כאשר נקבל הודעה מחדר ניתוח להכינך לניתוח תשלך/י לתת שתן ותתבקשי להסיר תכשיטים ושיניים תותבות וכן תקבל/י טיפול תרופתי שנרשם על-ידי מרדים ומיועד להכינך לתהליך הרדמה.
מרגע זה ואליך אסור לך לרדת מהמיטה .סניטר יוביל אותך לחדר ניתוח ובתום הניתוח תועבר/י לחדר התאוששות ותשהה/י שם עד להתייצבות מצבך.
לעיתים משאירים להשגחה עד לבוקר שלמחרת הניתוח.

עם חזרתך למחלקה

הצוות ינטר לחץ דם,דופק,רמות חמצן וחום ,ויעקוב אחר רמות הפרשת הנוזלים דרך צנתר בכיס השתן (קטטר שתן) ובמערכת עיכול (זונדה שמנקזת מיצי קיבה מקיבה)במטרה לשמור על קיבה ריקה למנוע ממך בחילה והקאה.
עברת ניתוח גדול שבעקבותיו סביר שהיו כאבים,תקבל טיפול תרופתי לשיכוך כאבים באופן רציף ,אך אם תרגיש שהטיפול הזה לא מספיק –תתבקש להודיעה לאחות ותקבל טיפול נוסף.
צפוי שכאבים יפחתו בהדרגה בימים הבאים לאחר ניתוח.
תקבל/י נוזלים דרך הוריד ותמשיך בצום עד להוצאת זונדה מהקיבה והנחיות רופאים.

לאחר ניתוח

 • ברחצה ראשונה נעזור לך להתרחץ במיטה(בימים הראשונים) ולרדת לשבת בכורסא.
 • פיזיותרפיסטית תדריך אותך לנשימה נכונה וכיצד לחזור לפעילות פיזית בהדרגה.
 • על הוצאת נקזים יחליטו רופאים בהתאם לקצב התאוששות מערכת עיכול שלך.
 • לאחר הוצאת זונדה –תחזור לשתייה וכלכלה באופן הדרגתי ותוך כדי מעקב על בחילות.
 • במקביל –אנו נעקוב אחר קולוסטומי ,יציאה צפויה כ4-5 ימים לאחר ניתוח כאשר בהתחלה יכולה להופיע יציאה שלשולית דרך הקולוסטומיה. יציאה מסמלת עבודה של המעיים ולכן מתחילים בכלכלה נוזלית ועולים בהדרגה בסוגי הכלכלה עד רגילה. בהמשך תודרך על-ידי דיאטנית לגבי כמות האוכל הרצויה ורכיבי המזון בכלכלה.
 • לאחר מספר ימים תודרך על-ידי אחות סטומה לטיפול בה וכללי התנהגות.
 • כמו כן תוכל/י לשתף בני משפחתך או כל גורם נוסף בהדרכה כדי שניתן יהיה לסייע לך בטיפול בביתך,במידה ויתעורר בכך הצורך. אחות סטומה תתאים לך ציוד מתוך מבחר גדול של ציוד אמין,שיבטיח לך ביטחון ונוחות.בנוסף אנו נדריך אותך ונראה לך טכניקה החלפת סטומה במהלך אשפוזך וניצור עבורך קשר ראשוני עם אחות סטומה בקהילה.

כללי התנהגות בבית לאחר ניתוח קולוסטומיה

 1. תזונה

  בעקבות הניתוח שונה מבנה מערכת עיכול שלך ולכן יש להקפיד על עקרונות בתזונה כפי שהודרכת על ידי דיאטנית.
  בעל קולוסטומיה אינו מוגבל בתזונה, אלה אם כן היו לו הגבלות מסיבות בריאותיות אחרות. הקולוסטומיה תפעל ביעילות אם שותים די נוזלים ואוכלים מזון מגוון, המכיל גם פירות וירקות טריים.
  חשוב לשתות כ- 10-12 כוסות נוזלים ליממה בחודשי החורף, ולהגדיל את הכמות בקיץ. דבר זה ימנע התייבשות ומחלות כליה.
  כדאי להכיר את סוגי המזון שמגבירים את יצירת הגזים או הריח, כדי להמעיט בהם או להימנע מהם בכלל. סוגי מזון חדשים שלא נצרכו לאחר הניתוח, יש להוסיף אחד-אחד ובכמות קטנה.
  לעיסת מסטיק ושתיית משקאות תוססים עשויים להגביר את כמות האוויר הנבלע, וכך להגדיל את כמות הגזים. אין חוקים קבועים לגבי סוגי המזון מהם יש להימנע, וכל אדם צריך להתנסות בכך בעצמו. מזונות שגורמים לתחושה לא טובה לאחד, עשויים להתאים בהחלט לאחר. ניתן להיוועץ בדיאטנית בבית-חולים או בקהילה בהמשך.
 2. רחצה

  מומלץ להתרחץ יום יום במקלחת במים זורמים עם סבון ולהרטיב את חתך הניתוח. יש להימנע משפשוף מקום הניתוח.
  הרחצה מותרת עם או בלי שקית או מגן עור. אין חשש מכניסת מים לתוך הקולוסטומיה בזמן מקלחת, אמבטיה או שחיה. רחצה בים המלח מחייבת שימוש בציוד אטום היטב שימנע מגע של המים עם הסטומה.
 3. צלקת ניתוחית

  בתחילה תראה מעט אדומה ורגישה למגע (בולטת על פני העור),במשך הזמן הצלקת תשתנה למבנה הסופי.
 4. מעקב אחר סימני זיהום

  במידה ומופיעה אודם,נפיחות,הפרשה,כאב או חום באזור הצלקת עליך לפנות לרופא מטפל או מיון.
 5. טיפול בסטומה

  יש לשטוף את האזור סטומה במים זורמים וסבון.לאחר רחצה תייבש את העור שמסביבה היטב. יש להימנע משפשוף של סטומה מכיוון שרירית המעי נוטה לדמם בקלות. תרכיב/י את מערכת סטומה כפי שהודרכת.אין צורך בלהחליף בסיס שלה יום יום במידה והוא נקי ומודבק טוב, אפשר להשאירו עד שבוע ימים.
  • עוד בבית החולים ניתנת למטופל רשימה של ציוד עליה מסומנים הפריטים המתאימים וכן המקורות להשגתם (כתובות ומספרי טלפון)
  • רופא המשפחה או אחיות מורשות ייכתבו מרשם, בו כלולים פרטי הציוד.
  • עם מרשם זה ניתן לפנות לבתי המרקחת בקופת-החולים. יתכן שיעברו מספר ימים עד שיתקבל הציוד, שמוזמן במיוחד;
  • רצוי שבן משפחה יכין את הציוד מראש, עוד בהיות המטופל בבית החולים, כך שעם שחרורו יהיה הציוד מוכן בבית. מומלץ שיהיה בבית מלאי לחודש. יש לשמור עליו במקום קריר ויבש. ציוד שמאוחסן זמן ממושך מתקלקל.
  • גודל וצורת הסטומה משתנים בתקופה הראשונה לאחר הניתוח. לכן לא מומלץ להזמין כמות גדולה של ציוד עד המדידה החוזרת כעבור כחודש מהניתוח.
 6. ריח וגזים

  לצואה ריח אופייני, אבל הוא אמור להיות מורגש רק בזמן החלפת הציוד, המתרחשת בפרטיות. היגיינה טובה, ציוד מתאים ואטום היטב, המוחלף בתדירות המתאימה לסוג ההפרשה ולמזג האוויר, יבטיחו מפני דליפת ריחות.
  מאכלים מסוימים עלולים לגרום, אצל אנשים מסוימים, ריח חריף יותר של הצואה. אין הכרח להימנע מהם, אלא רק לקחת זאת בחשבון.
  גזים במעי הם תוצר טבעי של פעולות העיכול. כדי לאפשר יציאה מבוקרת של הגז מן השקית ללא ריח – ניתן להשתמש בשקית עם פילטר. רצוי להשתמש גם בתכשירים מנטרלי ריח המיועדים לכך, אותם שמים בתוך השקית הריקה לפני השימוש, לפי ההוראות המצורפות לתכשיר. ניתן להשיג את מנטרלי הריח ושקיות עם פילטרים בקופות חולים.
 7. מעקב לאחר יציאת

  העדר יציאה במשך 2-3 ימים מוגדר כעצירות.
  הסיבות לעצירות הן:
  -שתיית נוזלים בכמות קטנה מדי.
  -תזונה דלת תאית וסיבים.
  -היעדר פעילות גופנית.
  -נטילת תרופות מסוימות לשיכוך כאבים.
  הקפד על שתייה מרובה ותזונה עשירה בתאית.אין לקחת משלשלים ללא הוראת רופא. אם את/ה נוטל תרופות נגד כאבים ,יש לקבל יעוץ רפואי גם למניעת עצירות.מספר שעות של עצירות המלווה בכאבי בטן חזקים,בחילות והקאת-מחייבים פנייה מיידית לרופא כירורג.
  שלשול.
  שלשול מוגדר כיציאת מימיות תכופות ומרובות.
  הסיבות לשלשול יכולות להיות:
  -מזון מקולקל.
  -זיהום בדרכי עיכול.
  -תרופות וטיפולים.
  -לחץ, מתח והתרגשות.
  סוגי מזון מסוימים גורמים לאנשים שונים לצואה רכה יותר,זה לא שלשול.מומלץ לנסות ולגלות את סוגי המזון או המשקה הגורמים לתופעה זו,להימנע מהם זמנית ולנסותם שוב במועד מאחר יותר.
  תרופות העוצרות שלשול יש ליטול אך ורק בהוראת רופא.
  שלשול שנמשך מעל מ-24 שעות מחייב פנייה לרופא .כשיש יציאות מימיות תכופות ומרובות חשוב להרבות בשתייה כדי להחזיר לגוף את הנוזלים שאיבד.
 8. פעילות פיזית

  עברת ניתוח ולכן תחוש/י בחולשה.זוהי תגובה טבעית אשר תחלוף עם הזמן. התאם את פעילותך ליכולתך.המנע מנשיאת משקל מעל 3ק"ג בחודש הראשון לאחר ניתוח.
 9. שינה ומנוחה

  בעת ההחלמה חשוב להקפיד על שנת לילה ולנוח בשעות היום.
 10. כאבים

  יתכן ותמשיך/י לחוש בכאב. תוכל להיעזר בטיפול תרופתי שהיית רגיל לקחת קודם לניתוח.
 11. פעילות מינית

  כדאי להתייעץ עם הרופא לגבי חזרה לפעילות מינית.