כללית און-ליין
בדיקות, ניתוחים וטיפולים

בדיקת מי שפיר

מטרת הבדיקה היא לאבחן, טרום הלידה, הפרעה כרומוזומלית או מחלה תורשתית במשפחה שניתן אודותיה יעוץ גנטי (ובתנאי שהמחלה ניתנת לאבחון טרום לידתי)

צור קשר
​טלפון המרפאה: 04-6495446
טלפון המעבדה: 04-6495416
פקס: 04-6494425

מי זכאית לבדיקה במימון ציבורי?

1. אישה שנכנסה להריון בהיותה בת 35 שנה ומעלה (בתאריך וסת אחרונה).
2. אישה שבהריון שלה בעבר אובחנו הפרעה כרומוזומלית, או מחלה תורשתית, או מום פתוח במערכת העצבים.
3. אישה עם תוצאות חריגות בבדיקות סינון למאדן סיכון לתסמונת DOWN (כגון תבחין משולש).
4. סיבות רפואיות מיוחדות על פי הנחיות יעוץ גנטי.

האם ניתן לבצע את הבדיקה ללא זכאות למימון ציבורי?

אפשר, הבדיקה יכולה להתבצע באופן פרטי, בתשלום, ללא צורך בהמלצה רפואית (לפני שבוע 24 להריון).

מתי מתבצעת בדיקת מי שפיר?

העיתוי הרצוי הוא בשבועות 16-20 להריון.

איך מתבצעת בדיקת מי שפיר?

הבדיקה מתבצעת בבית חולים, בתנאים סטריליים, בהנחיית אולטרסאונד. הרופא שואב בעזרת מזרק כמות קטנה ממי השפיר המקיפים את העובר. לאחר מנוחה קלה, האישה יכולה לחזור הביתה. מומלץ לנוח ביום הבדיקה. כדאי להימנע ממאמץ קשה בימים שאחריה. אם מופיעים דימומים, ירידת מים, חום או כאב בטן, יש לפנות מיד לרופא נשים.

מה להביא לבדיקה?

יש להביא כרטיס מעקב הריון ממולא המכיל גם את סוג הדם, ואת כל המסמכים הרפואיים הקשורים להריון הנוכחי, כולל סיכום ייעוץ גנטי – אם ניתן בעבר. אישה שסוג הדם שלה הוא Rh- שלילי, תקבל זריקת חיסון (anti D) לאחר הבדיקה.

האם ישנו סיכון בבדיקה?

בבדיקת מי שפיר ישנו סיכון לסיבוכים בהריון או להפלה (הסיכון להפלה מגיע עד 1:200, כלומר, עד אחת מכל מאתיים נשים שתעבורנה את הבדיקה). כמו כן, ישנם מצבים שמסיבות שונות לא ניתן להשלים את תהליך הבדיקה במעבדה, ונדרשת דגימה נוספת. ישנם סיכונים חמורים יותר, ששכיחותם נמוכה יותר.

מתי מקבלים תוצאה?

  • ניתן לקבל תוצאה ראשונית טלפונית כ – 3 שבועות אחרי ביצוע הבדיקה.
  • נא לפנות לטלפון 04-6494345 בין השעות 14:00 ל 16:00 (בימים א' עד ה').
  • מאוחר יותר יישלח מכתב הביתה (נא להתאזר בסבלנות).
  • במצבים של ממצא חריג, חלילה, ניצור ביוזמתנו קשר עם המשפחה על פי הפרטים שמסרתם לנו בטופס המידע האישי (נא הקפידו שמידע זה יהיה מעודכן).
  • בנוסף, כדאי לדעת כי ניתן להיעזר בבדיקה מהירה השוללת את הבעיות הכרומוזומליות השכיחות. כאן במכון אנו מבצעים את הבדיקה המולקולארית בשיטת QFPCR. בדיקה זו כוללת את הכרומוזומים אשר שינויים בהם הינם שכיחים יחסית: כרומוזום 21 (הקשור לתסמונת דאון), 13, 18 וכן כרומוזומי המין (X,Y). בדיקה זו הינה בדיקה חלקית, שאינה מחליפה את הבדיקה המלאה. פנו אלינו לקבלת פרטים, אם אתם מעוניינים בביצוע הבדיקה המהירה (בתשלום).
  • חשוב לזכור: הבדיקה שתבוצע בהריון שלכם מכוונת לאבחון רפואי מסוים, כפי שיתואם אתכם בשיחה. עקרונית, ישנה שורה ארוכה של מחלות ומצבים אחרים שניתן לבדוק בדגימה שנלקחה בהריון, כולל בדיקת שבב ציטוגנטי (Cytogenetic Micro Array CMA) בשיטת CGH, המאפשרת אבחון שינויים זעירים ברחבי הגנום, שאינם ניתנים לאיתור בבדיקת כרומוזומים מיקרוסקופית. בדיקות אלה אינן נכללות במסגרת הנוכחית, ואם אתם רוצים לקבל מידע נוסף עבורן – פנו אלינו.
  • כמו כן, קיימת אפשרות לשמור תאים של העובר שלכם לאורך ההיריון, לצורך בדיקות נוספות- אם חלילה יהיו ממצאים חריגים בהמשך שיצדיקו בדיקות כאלה. שירות זה אינו נעשה באופן שגרתי, הוא כרוך בלקיחת דגימה מיוחדת לשמירת תאי עובר, ומבוצע בתשלום (באחריות המשפחה).
  • תוצאה תקינה של בדיקת מי – שפיר אינה שוללת, לצערנו, את האפשרות להולדת תינוק פגוע. קיים סיכון רקע לבעיות מולדות בכל הריון, והוא נאמד בכ 3% באוכלוסייה הכללית הבריאה.

אל תהססו לפנות אלינו אם עולות שאלות נוספות

צפייה בסרטון הסבר - לחץ כאן

בברכת המשך הריון מוצלח