כללית און-ליין
בדיקות, ניתוחים וטיפולים

מעי דק

מטרת ניתוח איליוסטומי היא לרפא את המחלה או להקל על הסימפטומים שלה. בניתוח יוצרים סטומה, כלומר פתח המאפשר להפרשות פסולת וגזים לצאת ממערכת העיכול.

בקיצור

1.

סטומה יכולה להיות זמנית או קבועה.

2.

ניתן לנהל חיים מלאים עם סטומה, כולל טיולים, עבודה, בילויים וחיי מין, לאחר תקופת הסתגלות האורכת מספר חודשים.

3.

חשוב להקפיד על ההנחיות המצורפות לקראת הניתוח וגם אחריו.

ניתוח איליוסטומי

מבנה מערכת עיכול

מזון עובר מהקיבה למעי הדק, ובמעי מתבצע תהליך העיכול והספיגה של אבות המזון. מים ושאריות בלתי ניתנות לעיכול מועברים להמשך תהליך עיכול וספיגה במעי הגס.
ככל שהתוכן עובר הלאה במעי הגס, כך נספגים יותר מים ומלחים על ידי דפנות המעי, והצואה הופכת להיות מוצקה יותר. קצה המעי הגס, פי הטבעת, מסתיים בסוגר שרירי וניתן לשלוט על הפתיחה והסגירה של סוגר פי הטבעת באופן רצוני.

 1. ושט
 2. קיבה
 3. מעי גס רחבי
 4. מעי דק
 5. מעי גס עולה
 6. מעי גס יורד
 7. צקום
 8. סיגמה
 9. רקטום
 10. אנוס- פי הטבעת

מה זה איליוסטומי?

אילאוסטומיה היא מילה המורכבת משתי מילים יווניות:
אילאום - שהוא החלק הסופי של המעי הדק
סטומה - שפירושה "פה" או "פתח"
אילאוסטומיה, אם כן, היא יצירת פתח של קצה המעי הדק הסופי והוצאתו מבעד לדופן הבטן בכדי לאפשר מוצא להפרשות פסולת וגזים ממערכת העיכול. בניתוח מבצעים כריתה מלאה או חלקית של המעי הגס והטיית קצה המעי הדק אל דופן הבטן.
האילאוסטומיה עצמה אינה מחלה. זהו שינוי באופן תפקוד הגוף. אילאוסטומיה מבוצעת כחלק מניתוח הנועד לרפא את המחלה או בכדי להקל על הסימפטומים שלה.
סטומה יכולה להיות זמנית או קבועה. אפשר לנהל חיים מלאים עם סטומה, כולל טיולים, עבודה, בילויים וחיי מין, לאחר תקופת הסתגלות האורכת מספר חודשים. בישראל כ- 5000 בעלי סטומה, ומדי שנה מתבצעים כ-400 ניתוחים חדשים ליצירת סטומה.

סטומה זמנית:

נועדה לאפשר לחלקים החולים במערכת העיכול להתרפא, על ידי ניתוקם זמנית ממערכת העיכול ומניעת מעבר חומר בהם. סגירת הסטומה נעשית באמצעות ניתוח נוסף.

סטומה קבועה:

נעשית בדרך כלל לאחר כריתת החלקים התחתונים של מערכת העיכול ובהם שריר הסוגרים, כך שאין לאן לחבר את מערכת העיכול העליונה.
האדם יכול לחיות כך ללא מעי גס – המעי הדק עושה עבודתו של המעי הגס וסופג את הנוזלים. חולים אלה סובלים בתחילה (חודשים ראשונים) משלשולים מרובים – כ-20 יציאות ביום, כיוון שהמעי הדק לא עבר הסתגלות. לאחר ההסתגלות הם יורדים ל - 5-6 יציאות ביום.

מטרת הניתוח

מטרת הניתוח היא הסרת החלק "החולה" במעי הדק.
להלן חלק מהסיבות האפשריות לניתוח מסוג זה:

 • כאשר יש פגיעה או פציעה ברקטום, מטים באופן זמני את הצואה באמצעות אילאוסטומיה.
 • גידולים במעי הגס מחייבים ניתוח להרחקת החלק החולה של המעי ויצירת אילאוסטומיה.
 • מחלות דלקתיות ופוליפים במעי הגס מחייבים לפעמים כריתה שלמה או חלקית של המעי הגס ויצירת אילאוסטומיה.


בניתוחים לשחזור הרקטום, על מנת לאפשר מנוחה לחלק המשוחזר, מבוצעת הטיית הצואה באופן זמני באמצעות אילאוסטומיה.
סיבות נוספות אפשריות: חסימת מעיים, פיתולים של המעי, הידבקויות, ועוד.
במהלך הניתוח יוצר המנתח פתח בדופן הבטן, בדרך כלל מעט צדדית לטבור, ואליו מחברים את קצה המעי הנותר. בדרך כלל הסטומה עגולה או אליפטית וצבעה ורוד-אדום כמו צבע הרירית בפה.
מיד לאחר ניתוח סטומה נראית נפוחה מעט והיא תקטן עד לגודלה הסופי לאחר מספר שבועות.
הסטומה היא שינוי באופן התפקוד של הגוף. אורך המעי הגס הוא כ-150-200 ס"מ וניתן לחיות היטב גם בלעדיו. אם מסירים או עוקפים אותו, פעולות העיכול וספיגת המזון אינן נפגעות, היות ותהליך ספיגת המזון מתרחש לאורך המעי הדק.
בניתוח איליוסטומי נעשית כריתה של חלק מהמעי הדק ולכן ההתרוקנות משתנה: אין שליטה על היציאות דרך האילאוסטומיה, אין תחושה של זמני יציאות ואין אפשרות להתאפק, כי הצואה נוזלית.
בניתוח יוצרים פי טבעת חדש (stoma), שבקצהו מחוברת שקית הקולטת את תכולת המעי המתרוקן.
התקנת השקית יכולה להיות מוגבלת בזמן למשך מספר חודשים בלבד ואז סוגרים את הפתח שבדופן הבטן, המעי חוזר לתפקוד תקין והחולה מרוקן את מעיו בדרך טבעית.
אם הסטומה נותרת לכל ימי חייו של המטופל, הצואה מתרוקנת ללא שליטה. עם זאת, ראוי לציין שביממה אין מספר רב של פעילות מעיים, ולאחר כל אחת מפעילות מעיים האלה מסירים את השקית, משליחים אותה לפח ושמים במקומה שקית חדשה. גם אם מצב זה נשמע לא נוח ואף מכביד, החולים מדווחים שלאחר שהתרגלו הם שבים לחיים מלאים.
אנשים שלבטנם הוצמדה שקית לריקון מעיים יכולים לבצע כל פעילות שבה עסקו בעבר, כולל שחייה, פעילות מינית, ריצה או נסיעות ארוכות לחו"ל.

הכנה לפני ניתוח:

כלכלה:

מותר לאכול כלכלה נוזלית בלבד הכוללת מים, תה, מרק צח.

הכנת מעיים לפני ניתוח

הכנת מעיים כוללת לקיחת תכשיר משלשל הנקרא פיקולקס (פעמיים במשך היום) במטרה לרוקן את המעי הגס מהצואה ו-3 מנות אנטיביוטיקה (אריטרומיצין ונאומיצין) שהיא מסייעת להורדת רמת החיידקים הנמצאים באופן טבעי בתוך מעי, ועוזרים לתהליך עיכול, אך במהלך הניתוח יכולים לגרום לזיהום בחלל הבטן.
מומלץ להרבות בשתייה.

התקנת עירוי:

בערב שלפני ניתוח יותקן עירוי נוזלים במטרה למנוע התייבשות עקב שלשולים וצום.

צום:

צום מחצות הלילה.

מתן תכשיר לדילול הדם:

ערב לפני ניתוח תקבל זריקה לדילול דם הנקראת קלקסן, במטרה למנוע פקקת ורדית ובעיות בזרימת הדם. את הזריקות תקבל גם לאחר ניתוח במהלך האשפוז.

רחצה והסרת שיער:

יש להתקלח בערב ובוקר שלפני הניתוח, לחפוף ראש ולהקפיד על ניקוי טוב של אזור הטבור ופטמות.
סניטר יסיר את שעריך מהפטמות עד אזור המפשעות.

יום הניתוח

אנו מודעים למתח בו את/ה נמצא. אנו נעשה את כל מאמצינו על-מנת לעזור לך לעבור שעות אלו, אולם דרוש לנו שיתוף פעולה מצדך על-ידי סבלנות והבנה. הודעה על הכנתך לניתוח נקבל מחדר ניתוח ונתבקש להכינך. אליך לרוכן את שלפוחית השתן ולהסיר תכשיטים ושיניים תותבות וכן תקבל/י טיפול תרופתי שנרשם על-ידי מרדים ומיעוד להכינך לתהליך הרדמה.
מרגע זה ואליך אסור לך לרדת מהמיטה. סניטר יוביל אותך לחדר ניתוח ובתום הניתוח תועבר/י לחדר התאוששות ותשהה/י שם עד להתייצבות מצבך.
לעיתים משאירים להשגחה עד לבוקר שלמחרת הניתוח.

עם חזרתך למחלקה

הצוות ימשיך לנתר לחץ דם, דופק, חום ורמות חמצן בדם, ויעקבו אחר רמות הפרשת הנוזלים דרך צנתר בכיס השתן (קטטר שתן) ובמערכת עיכול (זונדה שמנקזת מיצי קיבה) במטרה לשמור על קיבה ריקה למנוע ממך בחילה והקאה.
עברת ניתוח גדול שבעקבותיו סביר שהיו כאבים, תקבל טיפול תרופתי לשיכוך כאבים באופן רציף, אך אם תרגיש שהטיפול הזה לא מספיק - תתבקש להודיע לאחות ותקבל טיפול נוסף.
צפוי שכאבים יפחתו בהדרגה בימים הבאים לאחר ניתוח.
תקבל/י נוזלים דרך הוריד ותמשיך בצום עד להוצאת זונדה מהקיבה והנחיות רופאים.

לאחר ניתוח

ברחצה הראשונה לאחר ניתוח נעזור לך להתרחץ במיטה (בימים הראשונים) ולשבת בכורסא. פיזיותרפיסטית תדריך אותך כיצד לנשום וכיצד לחזור לפעילות פיזית בהדרגה.
על הוצאת נקזים יחליטו רופאים בהתאם לקצב התאוששות מערכת עיכול שלך. לאחר הוצאת זונדה - תחזור לשתייה וכלכלה באופן הדרגתי ותוך כדי מעקב על בחילות.
במקביל - אנו נעקוב אחר מתן היציאות. יציאה צפויה כ 4-5 ימים לאחר ניתוח כאשר בהתחלה יכולה להופיע יציאה שלשולית דרך הקולוסטומיה. כאשר מתרחשת יציאה מתחילים בכלכלה נוזלית ועולים בהדרגה לכלכלה רגילה. בהמשך תודרך על-ידי דיאטנית לגבי כמות האוכל הרצויה ורכיבי המזון בכלכלה.
לאחר מספר ימים תודרך על-ידי אחות סטומה לטיפול בה וכללי התנהגות. כמו כן תוכל/י לשתף בני משפחתך או כל גורם נוסף בהדרכה כדי שניתן יהיה לסייע לך בטיפול בביתך, במידה ויתעורר בכך הצורך. אחות סטומה תתאים לך ציוד מתוך מבחר גדול של ציוד אמין, שיבטיח לך ביטחון ונוחות. אנו נדריך אותך ונראה לך טכניקה החלפת סטומה במהלך אשפוזך.

כללי התנהגות בבית לאחר ניתוח איליוסטומי

 1. תזונה:

  לאחר ניתוח איליוסטומי הגבלה בתזונה היא רק לתקופה קצרה וזאת בתנאי שאין לך הגבלות מסיבות בריאותיות אחרות. מיד לאחר הניתוח מומלצת דיאטה דלה בסיבים, שמשמעותה- ללא פירות וירקות, במשך תקופה של כשבועיים. חשוב להתייעץ בדיאטנית.
  יש להקפיד לשתות כ- 10-12 כוסות נוזלים ליממה בחודשי החורף, ולהגדיל את הכמות בקיץ. דבר זה ימנע התייבשות והיווצרות אבנים בכליות.
  עם החזרה לתזונה רגילה רצוי להכיר את סוגי המזון המגבירים אצלך יצירת גזים או ריח ולהמעיט בצריכתם או להימנע מהם. סוגי מזון חדשים שלא נצרכו לאחר הניתוח יש להוסיף בהדרגה ובכמויות קטנות.
  אין חוקים קבועים לגבי סוגי המזון מהם יש להימנע וכל אדם חייב להתנסות בכך בעצמו. מזונות שגורמים לתחושה לא טובה לאחד, עשויים להתאים בהחלט לאחר. ניתן להיוועץ בדיאטנית בבית-חולים או במרפאה.
 2. רחצה:

  מומלץ להתרחץ יום יום במקלחת במים זורמים עם סבון ולהרטיב את חתך הניתוח. יש להימנע משפשוף מקום הניתוח. רחצה אפשרית ללא שום ציוד מודבק או עם כל הציוד. אין חשש מכניסת מים לתוך הסטומה בזמן מקלחת, אמבטיה או שחיה. רחצה בים המלח מחייבת שימוש בציוד שימנע מגע של המים עם הסטומה.
 3. צלקת ניתוחית:

  • בתחילה תראה מעט אדומה ורגישה למגע (בולטת על פני העור),במשך הזמן הצלקת תשנה למבנה הסופי.
  • הוצאת תפרים מאזור הניתוח מתבצעת במרפאה כירורגית במרכז רפואי העמק או במרפאה באזור מגוריך כ- 8-10 ימים מיום הניתוח. אם מסיבה כלשהי התפרים לא הוצאו – עליך ליזום ביקור במרפאה ולהפנות תשומת לב אחות או רופא.
 4. מעקב לאחר סימני זיהום:

  במידה ומופיעה אודם, נפיחות, הפרשה, כאב או חום באזור הצלקת אליך לפנות לרופא מטפל או מיון.
 5. טיפול בסטומה:

  יש לשטוף את האזור סטומה במים זורמים וסבון. לאחר רחצה תייבש את העור שמסביבה היטב. יש להימנע משפשוף של סטומה מכיוון שרירית המעי נוטה לדמם בקלות. תרכיב/י את מערכת סטומה כפי שהודרכת. אין צורך להחליף בסיס שלה יום יום במידה והוא נקי ומודבק טוב, אפשר להשאירו עד יומיים. יש להסיר את השקית ובחן את הבסיס בקרבת הסטומה-אם יש אזור ממוסמס או חסר בבסיס יש להחליף את הבסיס.
  יש להימנע מגירוי עור סביב הסטומה-פנה לאחות סטומה שלך במקרה והתפתח גירוי עור.
 6. מעקב אחר יציאות:

  כאמור, בעקבות הניתוח לא מתאפשרת פעולת ספיגת הנוזלים על ידי המעי הגס, ולכן, בתקופה הראשונה לאחר הניתוח ההפרשה תהיה נוזלית אך תהפוך בהדרגה למעט יותר מוצקה. גם לאחר חזרה לתזונה רגילה, תמשיך ההפרשה להיות בעלת מרקם דייסתי.
  העדר יציאה במשך 2-3 ימים מוגדר כעצירות.
  הסיבות לעצירות הן:
  - שתיית נוזלים בכמות קטנה מדי.
  -תזונה דלת תאית וסיבים(ללא פירות וירקות).
  -היעדר פעילות גופנית.
  -נטילת תרופות מסוימות לשיכוך כאבים.
  בתחילה (חודשים ראשונים)ישנם שלשולים מרובים – כ-20 יציאות ביום, כיוון שהמעי הדק לא עבר הסתגלות. לאחר ההסתגלות מספר היציאות יורד ל-5-6 ביום.
 7. ריח וגזים:

  לצואה ריח אופייני, אך הוא אמור להיות מורגש רק בזמן החלפת הציוד, לכן יש לבצע החלפה בפרטיות. היגיינה טובה, ציוד מתאים ואטום היטב, המוחלף בתדירות המתאימה לסוג ההפרשה ולמזג האוויר, ימנעו דליפת ריחות. מאכלים מסוימים עלולים לגרום לריח חריף יותר של הצואה. אין הכרח להימנע מהם, אלא רק לקחת זאת בחשבון.
 8. פעילות פיזית:

  עברת ניתוח ולכן תחוש/י בחולשה. זוהי תגובה טבעית אשר תחלוף עם הזמן. התאם את פעילותך ליכולתך. המנע מנשיאת משקל מעל 3 ק"ג בחודש הראשון לאחר ניתוח ולחזור בהדרגתיות לפעילות גופנית.
 9. שינה ומנוחה:

  בעת ההחלמה חשוב להקפיד על שנת לילה ולנוח בשעות היום.
 10. כאבים:

  יתכן ותמשיך/י לחוש בכאב. תוכל להיעזר בטיפול תרופתי שהיית רגיל לקחת קודם לניתוח או לפי המלצה רפואית.
 11. פעילות מינית:

  כדאי להתייעץ עם הרופא לגבי חזרה לפעילות מינית.​