כללית און-ליין
מידע על מחלות

חסימה בדרכי השתן

חסימה בדרכי השתן תגרום להצטברות שתן בכליה. מצב זה עלול לגרום להפסקת פעולת הכליה.

בקיצור

1.

התסמינים הם: כאב במותן וחום. אצל חלק מהאנשים לא מופיעים תסמינים בכלל.

2.

טיפול: החדרת נקז דרך העור אל תוך הכליה לניקוז השתן. הניקוז יפסיק את הפגיעה בכליה ויאפשר לה להמשיך לפעול.

3.

ישנן הוראות מפורטות כיצד להתכונן לניקוז.

​השתן נוצר בכליה ומשם הוא מועבר לשלפוחית השתן דרך צינור הקרוי שופכן (אורטר). משלפוחית השתן מופרש השתן מהגוף דרך צינור הקרוי שופכן (אורטרה).
חסימה יכולה לקרות בכל אחת המקומות. חסימה של השופכן תגרום להצטברות שתן בכליה.

התסמינים של חסימת שופכן כוללים: כאב במותן וחום. לחלק מהאנשים לא מופיע אף סימן. גם אם אין תסמינים חסימת דרכי השתן מצריכה טיפול שכן הצטברות של שתן בכליה ללא אפשרות למעבר תגרום להפסקת פעולת הכליה ובמקרי זיהום, להחרפתו.
ניקוז הכליה אל מחוץ לגוף יפסיק את הפגיעה בכליה ויאפשר לה להמשיך לפעול.

מהו ניקוז מילעורי של דרכי השתן (נפרוסטומיה)?

ניקוז מילעורי של דרכי השתן היא פעולה בה מחדירים נקז דרך העור אל תוך הכליה לניקוז השתן.
הפעולה מתבצעת על ידי רדיולוג שיחדיר את הנקז במכון הרנטגן.
הרופא המטפל יבצע את הצינטור תוך כדי שימוש בקרינת רנטגן ולרוב גם במכשיר אולטראסאונד בכדי לכוון בדיוק את מקום החדרת הצנטר. החדרת הנקז מתבצעת בהרדמה מקומית ובמידת הצורך הנבדק יקבל גם תרופות לטשטוש והרגעה. פעולה זו מתבצעת במקום ניתוח.
סיבה נוספת לניקוז הכליה היא היווצרות חור בשופכן או בשלפוחית השתן הגורמים לדליפת שתן לתוך הגוף. דליפת שתן גורמת לכאבים וזיהום מסוכן. ניקוז הכליה יכול לגרום לעצירת הדליפה ויאפשר לפתח להסגר ללא ניתוח או בניתוח קל יותר.
סיבה שלישית היא הכנה לניתוח בכליה או באורטר כגון הוצאת אבן גדולה מהכליה.

איך מתכוננים לניקוז דרכי השתן?

אם הנך כבר מאושפז במרכז רפואי העמק הצוות הרפואי במחלקתך ינחה אותך איך להתכונן לניקוז. אם תגיע לבית החולים רק ביום הניקוז, עקוב אחר ההנחיות הבאות אלא אם תונחה אחרת:

אוכל

אל תאכל אוכל מוצק אחר חצות הליל שלפני הפעולה. ניתן לשתות נוזלים עד 6 שעות לפני השעה היעודה.

תרופות

על פי רוב אין להפסיק את התרופות שהנך נוטל בקביעות. אם הנך סכרתי המטופל באינסולין עליך להיוועץ ברופאך כמה אינסולין עליך להזריק ביום הבדיקה.
אם אתה מטופל בגלוקופאג' (מטפורמין) עליך להפסיק ליטול תרופה זו יומיים לפני צינטור ולחדש נטילתה רק כעבור יומיים מהבדיקה. אם הנך מטופל בתרופות מדללות דם או נוגדות קרישה כגון קומדין, עליך להיוועץ ברופאך איך ומתי להפסיק לקחתן.

רגישות (אלרגיה)

אם הנך רגיש ליוד או לחומר הניגוד ידע את רופאך ואת הרופא הרדיולוג בהקדם האפשרי בכדי שיוכל להכינך לבדיקה על יד מתן תרופות מיוחדות לכך.